Mama Yemiyor

Yagiraylin

Arkadaşlar merhaba , kedime detaylı ultrasonla baktırdım herşeyi normal ultrasonda hiç birşey çıkmadı ancak ggt değeri çok yüksek 552 çıktı. 4 gündür kuru mama yemiyor yaş mamasını normal bi şekilde tüketiyor . Tuvaleti de normal . Bu değer karaciğer ve safra kesesiyle alakalı ancak dediğim gibi ultrasonda herhangi birşey gözükmedi .Hepatiale forte ve ursomed şuruba başladık. Neden böyle oldu ? Mama yememesinin sebebi ne olabilir

2 CEVAP

aslihan_e

Kediye dış parazit damlası kullanıyor musunuz? O karaciğere çok ağır geliyor. Yakın zamanda kısırlaştırma operasyonu falan geçirdi mi? Bir ilaç falan kullandı mı? Kuru mama yememe nedeni kuru mamadan sıkılması da olabilir, testlerde tesadüfen karaciğer sorunu görünmüş olabilir. Kediyi öğünlü mü besliyorsunuz yoksa maması daima önünde mi olur? Sık beslenme yüzünden oluşan insülin direnci de karaciğere zarar verebiliyor. Yaş mama yerine bir süre evde haşlama et türevi yedirseniz daha iyi olur. Mamalar sentetik vitamin mineral basılmış yiyecekler, uzmanların araştırmalarına göre yaş mamalarda kedilerin ihtiyaçlarının çok daha yüksek düzeyinde mineraller olduğu görülmüş. Fazla vitamin mineraller karaciğere zarar verebiliyor. Biz aslında bize öğretilen en doğrusu kediyi sadece mamayla beslemektir sözüyle hareket edip hayvanlara istemeden zarar verebiliyoruz.

Yagiraylin

Parazitleri mümkün olduğunca yaptırmıyorum çünkü evdeyiz . Tedbir amaçlı 4-5 ayda bir yaptırıyorum . Karaciğerden ziyade ggt safra kesesiyle alakalıymış ancak söylediğim gibi ultrasonda hiçbirşey gözükmedi . 1 aydır idrar yollarında kristalleşme vardı erken farkettik tedavi oldu ancak antibiyotikler safra kesesini etkiliyormu onu bilmiyorum . Kedim zaten çok yiyen bir hayvan değil üriner problem yaşadığında proplan struvit aldık ağzını sürmedi sonrasında virbac 1 numara aldık iştahlı bi şekilde yiyordu . Biz yaptırmışken bütün herşeyine baktıralım istedik ggt bu şekilde yüksek çıktı