Kedim Yeni Gelen Köpeğe Ne Zaman Alışır?

Roza23

Arkadaşlar benin 10 aylık bi kedim var evde bakıyorum ve bugun sokağa bırakılmak üzere olan bi alman kurdunu aldim bahçeme getirdim. Köpek 1 buçuk yaşlarında ama kedim pencereden ona tisliyor ve cok huzursuz. Köpek de tedirgin sanirim kedilere karşı bi eğitim almış. Köpeğe bikac kere kızdım ve anladı ağlar gibi ses çıkarıp vazgeçti pencerenin onune gitmekten. Ama kedimin gözleri kocaman ve surekli pencereden onu izliyo. Sizce ne yapmalıyım?

9 CEVAP

FulyaC

Kedinizin köpeği tehdit olarak algıladığından bunu yapması çok doğal.Aynı durumu bi tv programında görmüştüm. Hatta sadece kedi değil köpekte kediye saldırıyodu. Çözüm şöyle olmuştu. Köpeği eve alma sansınız varsa tasmasıyla eve alın ama asla serbest bırakmayın adım adım kediye yaklaşın ama dediğim gibi adım adım birden 1 metre yakınına sokmayın.önce odaya girin kapıdan görsün köpeği sonra köpeği çıkarın. Sonra tekrar içeri alın bu sefer bi adım daha yaklaşın sonra çıkarın bunu her gün en az 4.5 kere yaptığınızda eminim bi faydası olucaktır.ama ilk günden ne kadar sakin kalsalarda bi haftadan önce 1 metreden fazla yaklaştırmayın.kedinin kendini belli bi koruma mesafesi vardır. Birden orayı aşmayın. Hatta size yardım edicek biri varsa köpeği o tutsun elinde bi ödül maması olsun havlamadığı kediye koşmaya çalışmadıgı sürece ödül maması versin.otur komutunu biliyosa kısa bi süre otursun.sizde elinizde bi ödül mamasıyla kedinizin yanında olun onu sevip sakinleştirin ve bişey yapmasını beklemeden ödül maması verin. Böyle çok işe yaramıştı bi eğitmenin önerdiği çözümde.

FulyaC

Bahçede onun için yazın güneşten koruyacak kışın soğuktan koruyacak bi yaşam alanı yaparsanız pek bişey olacağını zannetmiyorum. bu cins hakkında araştırma yapmak en iyisi yanlış bişey söylemiyim ben. Daha önceki yaşantısıda önemli evdemiydi soğuk havaya dayanıklımı falan .Ama onun için uygun koşullar sağlanırsa bişey olacağını zannetmiyorum. Hatta onun için daha kötü değil daha iyi olur. Evdeki gibi koltugu kazımak yasak Tezgaha atlamak yasak masaya çıkmak yasak yataga cıkmak yasak her dışarı çıktıgında patileri temizlemeden eve sokmak yasak :) hayvan daha özgür olur en azından. Bahcede güvende olsun yeter hayatını yaşasın yavru. :) kazsın dağıtsın bahçeyi rahat rahat dolaşsın dursun. İşe yaradımı peki alışıyolarmı

FulyaC

Evet belki heyecandan işer bile köpek uzun uzun yalar üzerine atlamaya çalışır ve sahibi oldugunu iddaa eden kişide direk köpeğin üzerine atlar zaten. :) kediyle arası düzeldimi birazcıkta olsa. Denedinizmi yavaş yavaş yakınlaştırmayı

FulyaC

Süper :) kedinin sakin kalmasıda çok önemli o yüzden sık sık tekrarlayın kontrollü ve bol ödül mamalı bir araya getirmeyi

Roza23

Evet köpeğin sahibiymis gercekten. Gorunce ağlayarak kucagina atladı adamın. Doyamadı resmen deli oldu etrafında dönmeler havlamalar. Ağlayacak gibi oldum resmen. Kedilere karşı eğitim almış adam kuş beslediği icin kedi gelmesin diye kedi gorunce havlarmis gidene kadar o yuzden oyle bagiriyomus surekli yavrum. Verdik sahibine uzak degil. Arada bi ziyaretine gideceğiz zaten bizim olduğumuz yere de getirecek sık sık. Degisik bi duygu ya hem sevindim sahibine kavuştuğu icin hem üzüldüm gittiği icin

FulyaC

Aaa :) gerçekten çok karmaşık bi duygudur tahmin edebiliyorum ama köpek ve sahibi için nasıl sevindim anlatamam. Sizde elinizden geleni yaptınız bu süre zarfında takdir ediyorum çabanızı

Roza23

Cok tesekkur ediyorum. Hemen denemeye baslayacagim. Bi de bi sorum daha var. Bu köpeğe bahcede bakmam onun icin kotu olmaz degil mi

Roza23

Bahcede gayet keyfi yerinde. Toprak eseliyo ediyo tek sorun kedilere deli olmamiz. Ama bizimkine benzeyen bi köpeği arıyorlarmış. Sanirim onların yarin gelecekler eger sahibi oysa vereceğim yine de rapor şartlı. Hayvan 2 ev dolaştı ve yine sokağa atıldı 2 ay icinde. Benim gördüğüm yani. Sahibi olduğunu söyleyen kisi agladi mutluluktan bugun ama bakalim sahibiyse kopegimin tepkisinden belli olur diye düşünüyorum.

Roza23

Kedim pek oralı olmuyor ama köpek ilk günden daha iyi. En azından daha kısa sürüyor havlama ve saldırma olayı. Sahibi olduğunu söyleyen kisi kedilere karşı egitildigini söyledi ayrıca ama yine de ilerleme kaydettik bence :)