Kedim Kızgınlığa Girmiyor?

DamlaRosy

Kedim geçtiğimiz temmuz ayında en son kızgınlığa girmişti. Temmuzdan öncede sık sık giriyordu. Kedim dişi. Temmuzdan aralığa kadar hiç girmedi. Bu normal bir durum mu? Çok sık girerken bi anda durması garip geldi. Belki bundan sonra düzene giriyordur ama emin olamadım bilgisi olan varsa dinlemek isterim. Kedim 1,5 yaşında

6 CEVAP

beyzathemoc1

Neden girmesini istiyorsunuz?
Hormonal ya da sıcaklıkla alakalı olabilir kısırlaştırmanız iyi olur

Emirrckr

Hazır girmiyorken kısırlaştırın.
Neden girsin istiyorsunuz ki?
Düzene zaten giremez anca belli dönemleri olur ama illa o dönemlerde hamile kalması gerekir yoksa tekrarlar.
Çok sakıncalı bir durum zaten.
Yaşı da uygun;artık neyi bekliyorsunuz,kısırlaştırın o da siz de rahatlayın.

duman2707

Benim şu an site bahçedesinde ve apartmanın alt katında baktığım kızlarım var
Biri kısır biri yetişkin diğeri yeni 9 aylık olacak
9 aylık olan nerdeyse Kasım ayından beridir hafif kızgınlıkta
Erkek kedilere dahi yuvarlanma hareketi yapıyor ama özellikle de bana karşı çok ilgili yaklaşıyor
Sevince popo kaldırmalar bağırmalar falan ama onun dışında baya hafif geçiyor sadece kızgınlık hiç bitmedi belki tam kızgınlıkta denemez ama kızgınlığa hazırlık gibi bi şey
Erkek kedilerde bu dönemde pasifler genellikle
Diğer yetişkin kedimde yazdan beridir kızgınlığa girmedi mesela
Şimdi girmeden kısırlaştırmayı düşünüyoruz artık
Genellikle Ocak sonu şubat başı gibi giriyorlar mevsimsel bi döngü var
Sokaktakiler havaların ısınması dönemini takip ediyor genellikle
Evdekiler de sanırım gün ışığının artması ve yine sıcaklık
Yani yazdan beri pasif olması bence normal bi durum
1-2 ay sonra girmesi muhtemel

aslihan_e

1,5 yaşında düzene girmez. Rahim-yumurtalık, hormonal sorunu olabilir. Zaten kısır olmayan ve doğum yapmayan kedi her an kanser riski altında. Yaşlı kediler bile sürekli doğum yapıyor, düzene girme diye bir şey yok. Ancak yaşlı erkek kedi belki daha az kızgınlığa giriyor veya girmeyi bırakıyor denebilir.

DamlaRosy

Cevaplarınız için çok teşekkürler.. Ben zaten kısırlaştırmak için kızgınlığa girmesini bekliyorum.Veterinerim kızgınlık dönemi bittiğinde hemen ardından getirin demişti. O zaman götüremedim şimdi uzun zamandır da girmeyince bekliyordum. Böyle bir şart yoksa zaten benimde isteğim hemen kısırlaştırmak..

Emirrckr

Anladım,
Öyle bir şart yok,dişi kediler 6-7 aylıktan itibaren rahatlıkla kısırlaştırılıyor :)
En uygun zamanda kısırlaştırabilirsiniz.