Diyafram Ameliyatı Hakkında Bilgili Biri Nolur Yardım Etsin :(

AisRevol

Dün sokakta bir kedi gördük. Durumu çok kötüydü ve tuhaf nefes alıyordu. Veterinere götürdüğümüzde diyaframının yırtık olduğunu söyledi. 3 gün bakım sonrası ameliyata alınacak. Entube edip ameliyat yapacağız dedi ancak bugün ziyarete gittiğimizde aynı merkezdeki başka bir veteriner entube etmeye gerek olmadığını katı anestezi ile yapılacağını söyledi. Hiç bir bilgim olmadığı için internetten araştırdığımda katı anestezide kedinin uyanma oranının daha düşük olduğunu okudum. Doktorların farklı konuşuyor olması beni endişelendiriyor kedi ölmesin istiyorum. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi nolur kedi çok zayıf ve yaklaşık 3 aylıkmış. 2 gündür ağlamaktan içim çıktı. Bir de dua eder misiniz 😭 iyileşsin yeter ki ben ona en güzel şekilde bakarım ameliyat sonrası

3 CEVAP

zey940

Merhaba çok geçmiş olsun öncelikle. Diyafram ameliyatını bilmiyorum ama sorunuz anesteziyle ilgili diye yazıyorum. Kısırlaştırma ameliyatında katı anestezi yerine gaz anestezi öneriliyor vücuttan daha kolay atılması ve daha az riskli diye geçmesi sebebiyle. 3 aylık kedi için katı anestezi riski çok olur mu emin olamadım ben olsam gaz anesteziyle yapılmasını isterdim. Veterinerlerin çalışma saatini öğrenip hep aynı veterinere gitmeye çalışın süreci takip edilsin yavrucağın.

aslihan_e

Diyafram ameliyatı diğer ameliyat türlerine göre daha büyük solunum sorunu riski taşıdığı için tabi ki gaz anestezi önerilir. İkinci veteriner bu önerisini sadece "Ne gerek var?" düşüncesi ile yapıyorsa tercihiniz tabi ki ilk veteriner olmalı. Ancak ikinci veterinerin katı anestezi seçmesinde farklı bir neden varsa, gaz anestezide belirli riskler görüyorsa açıklamasını istemelisiniz. Ülkemizde büyük bir katı anestezi korkusu var ancak gaz anestezinin riskli bulunduğu durumlar da olabiliyor. Normal şartlarda en güvenlisi gaz anestezi sayılıyor ancak belirli akciğer hassasiyeti gösteren kedilere uzmanlar gaz anestezi önermeyebiliyor.

AisRevol

Kesinlikle gaz olması gerekiyormuş. İlk veterinere detaylı sordum katı enjekteyi sadece sersemletme için uygularız gaz harici bir ihtimal yok dedi. Katı anestezi diyen ameliyat süresi belli o yüzden gaza gerek yok diye demiş ama katının riski yavrularda çok fazlaymış 🥺 çok teşekkür ederim. Gaz güvenli anestezi diye geçiyormuş bu arada