Eve Çiş Kaçırma Sorunu

Merhaba benim neredeyse 1 yaşında maltese terrier ım var bebekliğinden beri ben bakıyorum fakat bazı sorunlar nedeniyle 2 ay ayrı kalmak zorunda kaldık gitmeden önce eve pede çiş yapıyordu geldiğinde dışarıya alışmış günde 4 5 kere dışarıya çıkartıyorum zaten çişi geldiğinde havlıyor ama son zamanlarda eve halıya bazı bölgelere gizli gizli çiş kaka yapıyor neden böyle yapıyor nasıl önüne geçerim lütfen yardım edin

1 CEVAP

MelisRose

Merhaba,
köpeğiniz işaretleme yapıyor olabilir.
çiş yaptığı bölgeleri sirkeli su ile temizleyin. çişin kokusu anca bu şekilde giderilebiliyor.
ayrıca eve çiş yaptığı zaman köpeğinize hayır diyin. yada daha sonra gördüğünüz zaman köpeğinizi çağırıp hayır demeniz gerekli.
dışarıya çişe çıkardığınız zaman dışarıya tuvaletini yaptığı an ödül maması ile ödüllendirin ve aferin diyin. açıkçası ilk verdiğimiz eğitimi tekrar pekiştirmek için tamamlayın.
köpeğinizin kafası karışmış olabilir, koku bırakmak istiyor olabilir yada son zamanlarda iletişiminizde iniş çıkış oldu ise çok yalnız yada ilgisiz kalıyorsa bunu ilgi çekmek için de yapıyor olabilir.
eğer davranışına devam ederse sağlık durumunu kontrol ettirmek için veterinere başvurabilirsiniz.
umarım sorununuza yardımcı olabilmişimdir.