Kedi Bağırsağında Tüy Yumağı..

jup

2,5 yaşında kısır dişi kedimin yaklaşık üç hafta önce iştahı azaldı ve kusmaya başladı. Röntgen çekildi, kan tahlili yapıldı. Hafif düzeyde enfeksiyon var dediler ve bağırsaklarında gaz boşlukları olduğunu söylediler. Vitaminler, antibiyotikler yapıldı. Bağırsak florasını düzenleyici takviyeler verildi. Dışkısının çok sert olduğunu fark edince yoğun olarak malt kullanmaya başladık. Hâlâ çok az kuru mama yiyor, gördük ki dışkısından keçeleşmiş hâlde tüy yumakları çıkıyor. Kusması azaldı. Haftalardır eski iştahı yok, yerse birkaç tane kuru mama ve yaş mama yiyor. Enerjisi, neşesi yerinde ancak zorla yedirdiklerim olmasa yemez ve dışkılamaz. Daha fazla vakit kaybetmeden bağırsaktaki tüy yumaklarından kurtulmanın yolu nedir?

8 CEVAP

Mini2019

Tüy yumağından operasyon geçirmiş kediye sahip olarak(endoskopi) maltların çoğu sahte ve/ veya işe yaramıyor. Kullanırken 2 kez tüy yumağı olduk.

Bizde bağırsağa geçmedi. Midedeyken müdahale edildi. Tıkanıklık kalın bağırsaktayken lavman ya da kolonoskopi yapılıyor. İnce bağırsaktaysa Bolca malt, ölçülü zeytinyağı ve bağırsak çözücüler veriliyor. Tabi bunların hepsi veteriner gözetiminde oluyor.

Umarım ameliyata gerek kalmadan çözersiniz. Şifalar dilerim

CakilYavrukus

Çok geçmiş olsun demekki kullandığınız malt pek işe yaramıyor. Kedinin tüylerini kestirmenizi tavsiye ederim en azından bu süreçte tüy yutma meselesi 0 a iner. Biz gimcat malt kullanıyoruz 3 yıldır ve her kakasında mutlaka tüy oluyor

Mini2019

Bir de bize bu dönemde hairlax vermişlerdi. bir bakın isterseniz.

Baykusbey

Aynı sorunu yaşadım ihtahsızlık ve dışkılayamama sorunu vardı kedimde antibiyotik iğne oldu 3 kere kakasını hala yapmamıştı 4 gün olmuştu tüy yumağı tıkamış zeytinyağı falan denedik olmadı lavman yaptık düzelti şimdi hergün malt veriyorum trixie çimenli malt kullanıyorum hergün bence iyi bir marka iyi geliyor

Mini2019

Tüy yumağından operasyon geçirmiş kediye sahip olarak(endoskopi) maltların çoğu sahte ve/ veya işe yaramıyor. Kullanırken 2 kez tüy yumağı olduk.

Bizde bağırsağa geçmedi. Midedeyken müdahale edildi. Tıkanıklık kalın bağırsaktayken lavman ya da kolonoskopi yapılıyor. İnce bağırsaktaysa Bolca malt, ölçülü zeytinyağı ve bağırsak çözücüler veriliyor. Tabi bunların hepsi veteriner gözetiminde oluyor.

Umarım ameliyata gerek kalmadan çözersiniz. Şifalar dilerim

jup

Maltları çok düzenli vermemize rağmen durum bu, evet.
Veda marka malt veriyoruz artık, bu sayede fark ettik tüy yumakları olduğunu.
Niçin lavman önermedi hiçbir veteriner bilmiyorum. Tekrar gideceğiz.
Çok teşekkürler.

Minnakgobus

Bolovia ve gimcat kullanıyorum 2 kedim sadece yiyiyor diğer 3 kedim ne yaparsam yapayım yemiyor bu konuda farklı takviyeler var veteriner hekiminiz mamasına karıştırılarak verilen türde verebilir ona danışmadan alıp kullanmayınız

jup

Veda marka maltı veteriner verdi. Gimcat kullanıyordum düzenli olarak. Onun içeriğini beğenmediğini, malt oranının düşük olduğunu bizim için de yararsız olduğunu söyledi bununla birlikte bahsettiğim gibi kedim zaten bu süreçte mama yemiyor mamasına karıştırılarak verilecek durumda değil.