Yorkshire Köpeğim Asla Kuru Mama Yemiyor

GamzGzmm

Merhabaaa herkse
Benim 2.5 yaşında Yorkshire oğlum var fakat yaklaşık 6 7 aydır asla kuru mamayı ağzına sürmüyor. Ne yapmalıyım denemedğim yöntem almadığım mama kalmadı

1 CEVAP

MelisRose

merhabalar,

6-7 ay gibi bir süre çok uzun olmuş. size önerilerim;

Öncelikle veterinerinize bir başvurun diş eti yada dişlerinde bir problem var mı? genellikle diş yada diş eti ağrıları yaşayan köpekler kuru mama gibi sert gıdalardan kaçınmak isterler.

Eğer bu tarz bir problem ile karşılaşmadıysanız;
köpeğinize önce %75 yaş- %25 kuru mama karıştırarak öğünlerini verin.
bir hafta sonra bu oranı %50-%50 oranına çevirin
daha sonraki hafta %25-%75 oranında verin
ve en son olarak tamamen kuru mamaya geçin.

köpeğinizin herhangi bir sağlık sorunu yok ise bu uzun zaman içerisinde yavaş yavaş alışacaktır. normalde bir haftalık periyotta geçebilirsiniz fakat uzun süredir yaş ama yediğini düşünüyorum. o nedenle bağırsakları için yavaş geçiş en iyisidir.
Fakat hala inatla yemezse mamasını koyun ve 15 dk tutun. yemezse kaldırın ve yarım saat sonra tekrar verin. eğer 3. kez bu şekilde de yemezse o öğünü atlayın akşam öğününe geçin.
mama yeyememe konusuna en fazla 3 gün direnecektir.
asla yer diye mamayı kabında bırakmayın. yoksa keyfi davranacaktır ve mamayı yememek için direnecektir.
2.5 yaşında olduğu için illa çok sevdiği bir mama türü vardır o mama ile işinizi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. fakat sizin kararlı davranmanız, evden yemek vermemeniz süreçte çok önemli.
umarım en kısa sürede sorununuz çözülmüş olur. eğer çözemezseniz tekrar iletişime geçebiliriz.