Aşı Mı? Damla Mı? Hap Mı?

FurkanFiliz

Merhabalar...

İç parazitlere karşı kedimizi korurken aşı yöntemi bana daha sağlıklı geliyor. Ensesine damlatılan sıvının hem iç parazite hem de dış parazite karşı koruyacağının söylenmesi bana güven vermiyor. Ne tavsiye edersiniz?

2 CEVAP

aslihan_e

Haplar iç parazit için birçok etken madde içeriyor, iğne ve damlalar genelde tek. İç parazitler çeşit çeşit olduğu için aynı etken madde ile ölmüyorlar. İğne versiyonu praziquantel genelde birçok parazitte etkili ancak sürekli aynı etken maddeyi alan iç parazitler zamanla ilaca karşı duyarsızlık geliştirebiliyorlarmış. Bunu koyunlar için iç parazit uygulaması konusunda veteriner yazılarında okumuştum, parazit aynı parazit sonuçta. İç parazit için uygulama yaptığınızda yumurtalar için 3 hafta sonra tekrar uygulama yapmalısınız, ara dozlar da gerekebilir, ense damlasını o kadar sık yaptırdığınızda kediniz zarar görebilir. İç parazit ilaçları pire damlalarına göre daha masumlar. Hatta sadece iç parazit ilaçları masum, dış parazit damlası ise zehirdir. İç parazit konusunda uzman bir doktor insanlar için iç parazit hapını uzun süre kullanabilirsiniz, zararı olmaz demişti. Dış parazit damlaları ise hem kediye hem de kedinin ensesine dokunduğumuzda bize zararlı. Dozu da damlaya göre iğne ve hapta daha kolay ayarlayabiliyorsunuz, iç parazitler toplu halde toksin salgılayıp birden zehirlemesin diye düşük dozlarla başlangıç yapabiliyorsunuz. Aşı dediğiniz iğnenin koruyuculuğu olmadığı için, her seferinde veteriner ziyareti gerektirip kediyi hastalık kapma riskine soktuğu için, tek etken maddeli olduğu için, en iyisi bu durumda hap kullanmak, ikinci tercih iğne, sonra damla olmalı. Damla uygulanırsa en azından üç hafta sonra hap yutturulmalı.

jup

Aşı ve damladansa en etkili yöntemin tablet olduğunu söyledi veterinerim.