Erkek Kedi,Kısırlaştırma Ve Sonrası Alınabilecek Önlemler?

duman2707

Arkadaşlar bu zamana kadar hep dişi kedilerim oldu ve dişi kediler konusunda daha tecrübeliyim fakat evime aldığım sahiplendiğim iki kedimde erkek
Buradaki yorumları okuyorum ve üriner rahatsızlıklardan kedisini kaybedenler bile var
Ben açıkçası bu konuda yeteri kadar bilinçli değilim şu an kedilerim 5,5 aylıklar ve bu zamana kadar Orijen le besliyorum ayrıca evde tavuk ve sebze vs haşlayıp yaş mama niyetine veriyorum gimcat in maltı ve multivitaminini ayrıca ara sıra da mutamin somon yağı sıkıyorum yaş mamalarına
Çok iştahlılar önlerine ne koysam yiyorlar o derece ve uzun tüylü olan kedim yaklaşık 4 kilo civarına ulaştı bu fazla mı?
Diğer kedim ise 3,3 kilogram
Birde beslenme konusunu ilerleyen süreçlerde nasıl yapıyoruz?
Ne zaman kısırlaştırmalıyım 1 yaşını beklemeli miyim?
Kısırlaştırdıktan sonra Orijen in tüm yaşam evreleri için olan mamasıyla devam edip üriner tablet kullansam olur mu?
İlla üriner mama veya kısır mama şart mı?
Erkek kedi oldukları için ekstra tedirginim mesela idrarda kristalleşme falan?
Bunlar neden kaynaklanıyor burda okuyorum birçok kişinin başına gelmiş
Birde diyelim kızgınlığa girdiler ve bariz belli oluyor yine de kısırlaştırmak için 1 yaşını beklemek zorunda mıyız çoğu hekim erkek kedileri bekletme taraftarında mesela ben dişi kedimi 7 aylıkken kısırlaştırdım sorun yaşamadık

5 CEVAP

Rabike

Ben kedilerimi yavruyken sahiplenmedim. İkisi de yetişkindi, o yüzden kısırlastırma zamanı konusunda birşey söylemem doğru olmaz. Bildiğim şey şu, kısır olmayan erkek kedi ile yaşamak çok zor. Evde her yere idrar püskürtüyor. O idrar öyle pis kokuyor ki yok etmek de çok zor. Kızgınlığa girmeden kısırlaştırmak mantıklı olan. Arkadaşım, yavruyken sahiplendiği erkek kedisini 1 yaşına ulaşmadan kısırlaştırdı. Üriner sistem hastalıkları için de dikkat etmek gerek. Misal kedilerimin biri bu kristaller yüzünden çok zor günler geçirdi. Diğerinde maşallah hiçbir sorun olmadı şu ana kadar. Rutin veteriner kontrollerini yaptırdığınız sürece hastalık oluşsa bile erken müdahale ile hastalığı ilerlemeden yok edebilirsiniz.

Emirrckr

Bence çoğu hekim erkekleri bekletme taraftarı değil,
6-7 ay dolduktan sonra kısırlaştırmayı uygun gören hekimler var.Kilosu,gelişimi falan iyiyse eğer.
Ayrıca kızgınlık sonrası bazı davranışlar ileriye de eser kalabiliyor.
Mesela zaman zaman çeşitli objelerle çiftleşmeye çalışan kısır erkekler oluyor.
Koku bırakma olayı biraz daha geç başlıyor ama fazla da bekletmemek en iyisi bence.
Birkaç hekimle görüşüp ardından karar verin derim.
Kiloları için ortalama üzeri ama kedinin kilosu adına sayısal değere bakıp yorum yapılmasını çok doğru bulmuyorum ben çünkü her kedinin vücut yapısı,kemik gelişimi birbirinden farklı.
Kimisinin kemikleri daha iri oluyor mesela.
Benim kızım da uzun tüylü,iri bir kedi,gören erkek kedi zannediyor.
Kiloya dair en doğru yorumu siz ve hekiminiz yapar.
5-6 kilo olup obez görünen kediler de var,yine aynı kiloya sahip olup fit görünen kediler de var.
Ayrıca bence yavruluk döneminde zaten obezlikten pek söz edilemez,genel olarak hareketli ve enerjikler.
1 yaşından sonra özellikle de kısırlaştırıldıktan sonra yediklerine dikkat edilmesi iyi olur;tabii diyete ihtiyaç kalmaması adına yavruluk döneminde de fazla abartmamak lazım :)

Emirrckr

Üriner sistem,kristalleşme gibi problemler için;benimde iki kızım var o yüzden erkek kedilere dair yeterli bilgi sahibi değilim.
Fakat hem buradaki geçmiş sorulardan hem internetten hem de hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

duman2707

Güncel

duman2707

Teşekkürler tavsiyeler için