Kedı Bakımı

Melisa1234

Arkadaslar merhaba ben 18 yasinda kedi sever bir insanım evimiz teraslı bir ev annem evde kedi bakmama izin vermedigi icin terasta bakmak istiyorum ona uygun ortam hazirlamak istiyorum ama kedim kışın üşür rahat edemez diye de ayrıca endişeleniyorum ve tuvalet egitimi verebilecegimi sanmıyorum kısacası ona bir sey olursa vicdan azabı cekerim diye düşünüyorum sizce terasta ona uygun yasam alanı olusturabilir miyim

12 CEVAP

dollfacepersian

Kedinizi ailenin bir bireyi gibi sizinle aynı ortamda yaşamayacaksa kesinlikle kedi sahiplenmeyin. Bu şekilde hiçbir hayvan bakılmamalı bence. Kapalı alan ve sizden ayrı yaşama kedide depresyona, agresifliğe sebep olacaktır. Ayrıca teras kesinlikle olmaz. Soğuktan korunamamayı bırakın düşüp hayatı tehlikeye girebilir.
Bence asla bu koşullarda kedi sahiplenmeyin, ileride kendi eviniz olunca olması gereken koşullarda bakabilirsiniz

onurtemiz

Kardeşim terasta yaşayacak diye al sen sonra evin içine sok o kediyi sizinle yaşasın odan da kalsın. Tüm anneler istemez, bir süre sonra istemeyen o anneler sana bile sevdirmez yavrucağı öyle sahipleniyorlar. Biraz üçkağıtçı ol aklını kullan ve en önemlisi pes etme. Ayrıca kedi bakımı hayvanlar arasında en kolayı olsa bile yine de sıkıntılı durumlar olabilir. Kediseverim demekle hayatta olmaz bu iş. Youtube tan netten video-görsel-makale ve değişik yazılara bak kafana iyice oturt. Ömürleri 13 yıl 17 yıl 20 yıl değişiyor ama sahipleneceksen 10-15 yıl seninle kalacak ve ona iyi bak. Maması, vitaminini, kumu, suyu, etini ihmal etmeyeceksin. Tüy için mücadele edeceksin. Ve önce aile de ki en kolay kişiyi ikna et sonra yavaşça herkesi ikna et. Teras diyip ikinci gün odana al sonra eve al annene baskı yap

aleyn

aileler sonradan elbette kabullenebilirler ama bu bir risk ve riske edilen şey de burada bi canlı oldugundan girilmemesi gereken bi risk. kediler kapalı kapılardan nefret ederler, çok miyavlarlar ve bi kedi o kadar uzun süre o kapının önüne miyavlayabilir ki inanamazsınız. başta terasta bakmanıza izin veren annenizi sürekli miyavlamasıyla delirtebilir ve terasta bile bakamaz hale gelirsiniz bi süre sonra..

dollfacepersian

@Onurtemiz
benim de ailem evde hayvan beslenmeye karşı insanlardı, şuan ise çok seviyorlar oğlumu fakat her zaman sonuç böyle olmuyor maalesef. Kabul edecek olan kendini başta belli ediyor zaten. Kedicik daha yavruyken sevimliliğinin en yüksek seviyedeyken istemeyen büyüğünce hiç kabul etmez bence

MinelG

Benim arkadaşım da dışarıda durmasından daha iyidir deyip terasa aldı fakat kedi büyüdükçe onlarla evin içine girmek istedi yalnız kalması çok büyük sorun oluşturdu.Teras kapısının orda bekleyip sürekli miyavlıyordu içeri girmek için sahiplendşrmek zorunda kaldılar.Hem sizin için hem de kediniz için üzüntü olur :(

Melisa1234

Teras camdan kapalı bir mekan ve genelde zamanımı orda geciriyorum diye düşünmüştüm ama haklısınız teşekkür ederim

Bende de aynı durum vardı teras li evimiz evsahibimizin kedisi doğum yaptı bizim terasta (önceki yıllardan alışmış olduğu için birde üzüm asmasindan kolayca tirmanabiliyor) 4 tane yavru verdi biraz bakınca aşağıya indirmek zorunda kaldım babamın baskısından dolayı hergun inip yemek falan veriyodum ve 1 er gün arayla yavrular kaybolmaya başladı en son bir tane kaldı bende ne olursa olsun dedim ve terasa aldım çok küçüktü 1,5 aylıktı annesi terasa çıkıp indiği için emzirebiliyodu. Odamda bakmaya başladım biraz büyüyene kadar 2 aylıktan sonra terasta yuva yaptım annesi de gelmiyor artık şuan 3 aylık yumak :))) evet eve girmeye çalışıyor hayır diyorum izin vermiyorum babam olmadığı zaman eve alıyorum. Babam terasta olmasına bişey demiyor fakat eve girdiği zaman deliriyo resmen bende idare etmeye çalışıyorum napayım :))) iyi mi yapıyorum kötü bilmem artık

onurtemiz

Ne yapıp edip evinize alın babanıza alıştırın

dollfacepersian

@Gulas..
O zaman suan rahat yuva bulabilecek bir yavru iken iyi bakabilecek birine sahiplendirin. Bu şekilde bakmaniz büyüdükçe daha zor olacak ve kedinizin psikolojik sağlığını etkileyecektir. Lütfen seviyorum ayrılamıyorum falan diyerek ona bu eziyeti yapmayın rica ediyorum. O bu şekilde yaşamayı asla hak etmiyor,bir ailenin bireyi olarak yaşayabileceği birine sahiplermeniz en iyisi bence

Mumkunati yok imkansız yani babamin evde kediye alışması yavruyken tahammül edemiyor büyüyünce çok daha zor olur

casy

yol yakınken ya daha bakabilecek birilerine sahiplendirin ya da evde bakmaya ikna edin derim

onurtemiz

Benim babam da kedi istemiyordu o kedi gidecek dedi ben de ona ''sen gideceksen git o burada kalacak'' demiştim. Ailemizin üyesi demiştim. 10. gün okuldan eve geldiğimde yavrum babamın kucağında TV izliyorlardı :D