Kedilerim Büyük Kavgalar Etmeye Başladı

Nanebey

1.5 yaşındaki tekir kedime arkadaş olması umuduyla, 1 ay önce erkek 2 yaşında bir kedi sahiplendik, ilk başlarda her şey olması gerektiği gibiydi ayrı tuttuk yavaş yavaş alıştırdık, birkaç tıslama dışında her şey çok güzel gitti aynı odada bile uyudular beraber yediler ikisi de devamlı birbirinin peşinde tıslama bile çok nadir olmaya başladı, fakat ev sahibi kedim hasta oldu birkaç günlük evde tedavi gördü, ardından kavgalar başladı, ilk günlerde ev sahibi kedim yeni kedinin arkasına sadece ufak bir pati darbeleri atmaya başladı günde birkaç defa ama aynı odada bile uyumalarına rağmen oldu bunlar, bir şeyi paylaşamadılar ama ney olduğunu anlayamadık, ilk günler ayrı kum kapları olmasına rağmen aynı kum kaplarına yapıyorlardı, kavgalar başlayınca odaları ayırdık arada bir kapıları açtık, yeni kedim ev sahibi kedinin kum kabına girdi ve büyük bir kavga başladı Boğaz boğaza evin her tarafı tüy, kedilerin ağzı tüy, zor ayırdık, hemen odaları ayırdık 1 hafta ayrı odalarda kaldılar birbirlerini görmediler bile bugün tekrardan odaları açtık yeni kedimin gözünü silerken diğer kedim aradan yeni kedinin odasına girdi ve gene büyük kavga, boğazlarına yapıştılar. ikisini de çok seviyoruz, sahiplendirmek istemiyoruz ama ne yapabiliriz onu da bilmiyoruz her yöntemi denedik, ev sahibi kedi salonu çok seviyor buradan çıkmıyor, onu farklı odaya alalım dedik ama çok ağlıyor, ilk günler çok iyi giderken birden böyle oldu anlam veremedik bugün günlük olarak odaları değiştirmeyi denemeyi düşündük oda olmazsa mecbur sahiplendirmek durumunda kalacağız ama hiç istemiyoruz.

5 CEVAP

aslihan_e

Ben bir de bu ayrı tutup bir araya getirmelerde kedileri bel tasması ile bağlıyordum, birini sabit yere bağlayıp diğerini kendim tutuyordum, evde yardım edecek biri olsa diğerinin de ipini o tutsa daha iyi olur tabi ki. Kontrollü olarak az az yakınlaştırıyordum, saldırmak isteyen kedide öğrenilmiş çaresizlik oluşuyor, saldıramayınca vazgeçmeye başlıyor. Aralarında sadece pati atamayacak kadar mesafe kalmalı. Birbirlerinin yakınında durmaya alışıyorlar. Bu şekilde gün içinde belirli süre bir araya getirip tekrar ayrı yerlere alıyordum. Öyle direkt yan yana salmadım. Bunların aniden delirip kanlı bıçaklı olması çok sık görülür. Bir koku, ses, bir anlık yanılsama bile düşmanlık oluşturabiliyor. Kedilerinizden vazgeçmeyin, çözülmeyecek bir sorun değil bu.

Nanebey

İkisini de kısırlaştırcaktık fakat kedim hasta olunca ve tatil bölgesinde yaşıyoruz veteriner fiyatları absürt pahalı bizi baya bir zorladı, o yüzden biraz ötelemek zorunda kaldık, kısa zaman içerisinde ikisini de kısırlaştıracağız. Bizimkiler çoğu zaman aralarında yarım metre felan mesafeyle uyudular bile hiçbir problem yoktu anlam veremedik neden böyle olduğuna mesela bugün ilk kedim hiç oralı değil yeni kedi saldırmaya çalışıyor, tabiki sahiplendirmeyi hiç istemiyoruz birkaç ay daha bekleriz olmazsa son çare olarak düşündük, dediğiniz gibi uzun bir süre ayırıp unutturup tekrardan deneyebiliriz bazı forumlarda eğer sudan korkmuyorsa yıkayıp kokularını tazeleyip tekrar tanıştırın diyenler olmuş, veterinerle görüşüp tekrardan bir deneme yapacağız.

aslihan_e

Kediler kısır mı? Kısır olmayan kedi daha çok saldırır. Bir de yaşı genç kediler daha çok kavga ediyor, bizimkiler de öyleydi, şimdi 3 buçuk yaşına gelen kedilerim evde hiç kavga etmiyor. Bahçeye çıkarırsam kedilere saldırırlar çünkü orası benim tarafımdan kısıtlanmış değil biliyorlar. Eve yabancı kedi aldığımda saldırmazlar. Kısır olup olmamaları da önemli etken ama kısır kedi kavga etmez diye bir şey asla yok. Kedi ayırmalarında bir hafta hiç yeterli olmuyor. Biz aylarca ayrı tutup birbirlerini tamamen unuttuktan sonra başarılı sonuç almıştık. Bir de bu kedi sorunlarında hakimiyetin sizde olması gerekiyor, tabi ki araya girerken dikkatli olmak gerek sizi ciddi şekilde yaralayabilirler ama biraz saldırı belirtisi gösteren kediye hayır falan demelisiniz, uzaklaştırmalısınız, ikisini de birbirlerinin önünde sevmelisiniz tehlike arz etmediğini göstermek için. Bizim biri çok aşırı saldırgan bir kediydi, benim de yanağımı kapmıştı bir kez, artık kısır olduğu için mi yaşı olgunlaştı diye mi bilmiyorum evdeki kedilere saldırmayı tamamen bıraktı. Bir de benden de çekinir, ergen kedim ona sataşıyor bazen, karşılık vermek yerine gözümün içine bakıp kaçıyor hemen çünkü eskiden ismini yüksek sesli söyleyip biraz kızardım ama tabi ki hiç kızmıyorum şuan, kendisinde bir çekince oluşmuş. Zaten o kedim saldırsa öldürür ergen kedimi. Siz de hakimiyeti onlara bırakmayın. Bazen birileri çıkıp kediye kızılır mı falan diyor hemen ama e doğasına bırakırsan da zarar görüyorlar, benimki kardeşinin derisini koparmıştı, kulağını yardı. Bazısı da diyor ki "Bırakın kavga etsinler, sonunda biri kazanır diğeri geri çekilir" hiç alakası yok, o zaman korkan taraf sürekli dayak yemeye başlar, diğerinin de hoşuna gider bu durum, biri kaçtıkça diğeri kovalar. Birinin diğerinin korktuğunu fark etmemesi sizin elinizde yoksa biri ezilen taraf olacak.

Nanebey

İkisini de kısırlaştırcaktık fakat kedim hasta olunca ve tatil bölgesinde yaşıyoruz veteriner fiyatları absürt pahalı bizi baya bir zorladı, o yüzden biraz ötelemek zorunda kaldık, kısa zaman içerisinde ikisini de kısırlaştıracağız. Bizimkiler çoğu zaman aralarında yarım metre felan mesafeyle uyudular bile hiçbir problem yoktu anlam veremedik neden böyle olduğuna mesela bugün ilk kedim hiç oralı değil yeni kedi saldırmaya çalışıyor, tabiki sahiplendirmeyi hiç istemiyoruz birkaç ay daha bekleriz olmazsa son çare olarak düşündük, dediğiniz gibi uzun bir süre ayırıp unutturup tekrardan deneyebiliriz bazı forumlarda eğer sudan korkmuyorsa yıkayıp kokularını tazeleyip tekrar tanıştırın diyenler olmuş, veterinerle görüşüp tekrardan bir deneme yapacağız.

aslihan_e

Birbirini aşırı seven, yediği içtiği ayrı gitmeyen kedilerde de oluyor bu durum, özellikle erkek kediler için çok normal. Bir şekilde bir şeyler tetikliyor akılları karışıyor, hormonları da etkileyebilir, biri sizin fark edemeyeceğiniz düzeyde koku bıraktıysa diğeri bu durumdan rahatsız olmuş olabilir. Şu sıralar kısır olmayan kedilerin kızgınlık dönemi. Dışarıdan bir miyavlama sesi evdeki kedileri çıldırtabilir. Siz onu yıkasınız da kendi kokusundan kurtaramazsınız. Kediler bizim alamayacağımız kokular salgılıyor. Başka kedinin kokusu üstüne sinseydi belki yıkayınca o zaman etkili olurdu.