Hamile Kedi: Ek Gıda Ve Vitamin Önerisi

1.5 yaşındaki dişi kedim hamile, şuanlık yaş/kuru mama destekli öğünleri var lakin çok fazla yaş mamaya alışmasını istemiyorum. Çünkü fazlası karaciğer yağlanması ve sindirim sorunlarına yol açıyor. Aynı vitamini ve desteği sağlayabilecek ek gıda, malt, yağ, vitamin önerilerine ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

3 CEVAP

duman2707

Hamile kedi beslenmesi konusunda baya bi tecrübem var hatta başarılı sonuçlandığını gormekte beni kedimin son doğumunda mutlu etmişti
Yavrular doğduğunda bile normal yeni doğan bebek kediye kıyasla daha iri doğmuştular ve anne kedi de erimeden çok kilo vermeden yavrularını sağlıkla emzirdi büyüttü
Yavruların gelişimi de çok iyiydi
Ben mamaya özellikle dikkat ettim bu dönemde
Kitten mamayla beslemeye özen gösterin ve kaliteli bir içeriği olsun mümkünse
Yaş mama olarak schesir kullandım ama şimdiki aklım olsa direkt evde haşlayıp verirdim bence böylesi çok daha sağlıklı
Yani tavuğu yağsız tuzsuz haşlayıp kendi suyuyla verebilirsiniz hatta içerisine havuç brokoli patates falan da ekleyebilirsiniz haşlanmış olarak
Küçük küçük hepsini doğrayıp verin eğer sebzeleri yemezse blenderdan geçirin püre kıvamında olunca yerler
Takviye konusu hamile kedilerde önemli ama dikkat edilmesi gerekiyor fazla takviye bu sefer anne kediyi yordugu gibi yavruları da haddinden fazla geliştiriyor yani baya irileşiyorlar ve doğum esnasında anne zorlanıyor hatta bazen şaşırtıcı bi şekilde en iri olan yavru ölü doğabiliyor sıkıştığı için
Biz çok şükür böyle bi şey yaşamadık ama dengeyi iyi ayarlamak lazım
Yavrular cılız da doğmasın çok iri de doğmasın
Takviye olarak sadece gimcat kitten paste kullanıyordum ben ve kalsiyum içeriği falan işe yaradığını düşünüyorum birde ara sıra yaş mamasına balık yağı sıkıyordum
Balık yağı çok gerekli mi tartışılır gerçi
Ama kaliteli bi kitten mama evde hazırlanmış haşlanmış etler veya schesir gibi kaliteli yaş mamalar birde kitten paste hamile bi kedi için yeterli olacaktır
Mama olarak ben hamile kedimde hep nd kitten kullandım ama yine şuanki şartlarda olsam Orijen kitten verirdim
Fakat nd den de çok memnunduk tabi

Yorumunuz ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi yavruların fazla iri olması anneyi de zorlayacaktır bu cidden hiç aklıma gelmemişti, ilk hamile kedim olduğu için sanırım 🫢 birde haşlanmış tavuk ve sebzeleri ne kadar süre dolapta muhafaza edebilirim saklama koşulları nelerdir?

duman2707

Acıkcası biz haşlayıp sıcakken konserveye kapatıyoruz ve soğuduğunda buzdolabına koyuyoruz aynı konserve mama işlevi görüyor bi nevi
Ama bizimki çok obur(şu an evdeki erkek kedim)genellikle bir haftada hepsini bitiriyor bizde zaten taze olsun diye aşırı yapmıyoruz
Bittiğinde tekrar yapıyoruz
Haşlanmış tavuk,patates,havuç en favorisi
Fakat brokoliyi de sevdi gibi tabi düz direkt brokoli versem yemez muhtemelen😂