Erkek Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

duman2707

Arkadaşlar evde baktığım iki erkek kedim var ve 5,5 aylıklar
Bir süredir bağırmalar arttı özellikle bunu terasa çıktıklarında yapıyorlar sanki duyurmak istermişçesine
Birde dün biri diğerinin üzerine çıkıp çok kısa süreliğine çiftlesme hareketi yaptı
İkiside erkek aslında ama anlayamadım sanırım etrafta dişi yok diye birbirlerine sarıyorlar
Bunlar dışında öyle bi kızgınlık belirtisi henüz pekte yok bu çiftleşme hareketi dün ilk kez tesadüfen gerçekleşti
Fakat erkek kedilerde kısırlaştırma konusu için çok fazla fikir ayrılığı var kimisi 1 yaş beklenmeli diyor
Daha 1 yaşına gelmesine 4,5 ayımız var ve önümüz bahar
Bahar ayında kızgınlığı başlasa 2-3 ayımız çok zorlu geçecek diye tahmin ediyorum
Daha erken kısırlaştırma şansımız var mı?
Elbette 5,5 aylıkken değil ama en azından 7-8 aylıkken falan
İkisininde kilosu yerinde biri 3,5 diğeri 4 kilo
İlla 12.ay beklenmeli mi?

1 CEVAP

somnium

açıkçası bu konularda yabancı hekimlere daha çok güveniyorum. ki suzi'de kendi hazırlamış olduğu yazıda da bahsediyor, okuyabilirsiniz. ben kendi kızımı 5 aylıkken kısırlaştırdım. hiç kızgınlığa girmedi, tatmadı o stresi. hekimimiz de kızgınlığa girmeden kısırlaştırmanın daha iyi olacağını söylemişti, en azından anestezi tehlikesini o derece büyük yaşamıyorlar yaşı küçük olunca. yani uyanmaları daha kolay oluyor. ki biz, iyileşme sürecinde bunu fark ettik. burada okuduğum çoğu kişinin dikişi 15.günden önce düşmemiş. bizim 1 haftada yara tamamen kapandı, dikiş alındı. 1 haftada kapattık kısırlaştırma mevzusunu. şöyle ki: erkek kedilerde testislerin tam olarak gelişimini tamamlaması, cinsel olgunluğa erişilmesi bekleniyor. ve sonrasında da ksıırlaştırma işlemi yapılabiliyor. erkekler için bu sürenin 7 ve 8. ay olduğunu okumuştum. ki sizinkiler de 5.5 aylık, 2 ay sonra yapmanız bence yerinde olacaktır. hem mart biraz da ılıman geçecektir, şu anki hava koşullarına kıyasla. ayrıca ikisi de eril oldukları için, kızgınlığa dişiler gibi arada değil sürekli girecekler. ve bu koşullarda başka dişi olmadığı için birbirlerine kelkinebilirler. bu da zamanla stres faktörünü oluşturacaktır. ki biliyorsunuz: stres, bağışıklığın en büyük düşmanı.