Kedim Kaçıngan Davranıyor

Pasa37

Merhabalar oğlum paşa scottish fold cinsi bir kedi henüz 4.5 aylık 11 gündür bizimle kendimi sevdirme ve bizim yanımıza gelme konularını ufak ufak aştık sanırım 15-20dk boyunca kendini sevdirebiliyor fakat halen kaçıngan bir şekilde hareket edebiliyor. Mesela elimizle sevebiliyoruz ve hırıldıyor oyuncakları ile oyun oynuyoruz, bize sürülme gibi veya yüzümüzü ona yaklaştırdığımızda veya severken yüzümüzü gördüğünde belirli bir mesafeye yavaşça uzaklaşıyor. Yani elimizden korkmayıp yüzümüzden korkması veya kucağımıza bile ödül maması için yaklaşırken hemen kaçmak üzere hareket almaya hazır vaziyette gelmesine şaşırıyor ilk defa kedi sahiplendiğim için tecrübesizim acaba henüz çok yeni zaman geçiriyoruz bu sebeple mi yoksa karakterimi bu şekilde tam olarak anlam veremedim. Yavru oluşu ve kardeşlerinden ayrılışından ötürü mü böyle tepki veriyor sizce cevaplayabilirseniz sevinirim

5 CEVAP

aslihan_e

Kediler genel olarak yüzünüzü yakınlaştırmanızdan hoşlanmazlar. Özellikle eski sahibi ağzını burnunu öpüyorsa nefret eder hale gelmiş olabilir. Doğada kediler sadece kısa süreli koklaşma dışında yüz yüze gelmek istemiyor, o kadar yakınlaştıklarında karşı taraftan yüzlerine, gözlerine tırnak yiyebilirler veya ısırılabilirler, bundan kaçınıyorlar. Uzun süre yüz yüze durma da kavga sırasında oluyor zaten. İçgüdüsel olarak sizinle yüz yüze gelmek istemiyorlar yani. Tabi ki bazı kediler için de bu hiç önemli değildir, hatta öpmenizden hoşlanırlar bile ama o kediler diğerlerine göre çok daha nadirdir, onlar bile yatarken popolarını size dönüp yatmayı tercih ederler genelde. Bazıları kedilerini bebeklikten itibaren yüzünden öpüp alıştırıyor, ben de iki kedimde bunu denedim ama olmadı, hatta biri yüzüme yaklaştırdığım an öperim korkusu ile direkt dudağımı tırmalar olmuştu, demek ki kedinin doğuştan gelen huyu da önemli. Yeni sahiplendiğim yaşlı kedim ise yüzümü yaklaştırırsam ağzımı yalamaya başlıyor. Hayatımda ilk kez böyle bir kedi davranışı gördüm. Onu nasıl alıştırdılar bilmiyorum. Hiç hoş da değil bence :D Hayvan sinirlendiğinde bile uyarı olarak ağzımı yalamaya kalkıyor, sanırım çocuğun ağzını öpüp durmuşlar. Onda farklı bir tepki oluşmuş.

aslihan_e

Sizin kediniz hiçbir şekilde yüzünüze yaklaşmak istemiyorsa korkuyorsa tabi ki bu alışma döneminde olduğu içindir. Hayvanlar ellerinizle sizin aranızdaki bağı tam olarak idrak edemeyebilirler. Ellerinizi arkadaş olarak görebilirler. Bu yüzden yavruluk döneminde elle direkt oynatmamak, karınlarını gıdıklamamak önemlidir. Hayvan bir süre sonra elinizi oyun arkadaşı kabul edebilir, tırnakları güçlendiğinde de sizi yaralayabilir. Hatta büyüdüğünde rakip görüp ele kola saldıran kediler var.

Tolga_yay26

Biraz serbest bırakın ama ilginizi kesmeyin yerini yadırgıyor 15 20 gün her yeri koklayacaktır evin bulunduğu ortamın güvenli olup olmadığından emin değil bendede aynısı olmuştu kedime kedi evi aldım hemen içine girmişti sandalye üstlerine saklanarak uyuyordu şimdi bana alıştı kedi evinin yüzüne bile bakmıyor çok sıkmayın yumuşak ses tonuyla ona sürekli seslenşn adını evi tamamen gezmesine izin verin koklasın her yeri 1 hafta sonra çok şaşıracaksınız kedi siz evdeyken hep mutlu olacaktır

Tolga_yay26

Biraz serbest bırakın ama ilginizi kesmeyin yerini yadırgıyor 15 20 gün her yeri koklayacaktır evin bulunduğu ortamın güvenli olup olmadığından emin değil bendede aynısı olmuştu kedime kedi evi aldım hemen içine girmişti sandalye üstlerine saklanarak uyuyordu şimdi bana alıştı kedi evinin yüzüne bile bakmıyor çok sıkmayın yumuşak ses tonuyla ona sürekli seslenşn adını evi tamamen gezmesine izin verin koklasın her yeri 1 hafta sonra çok şaşıracaksınız kedi siz evdeyken hep mutlu olacaktır

Pasa37

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim her geçen gün daha da bize alışıyor, ilk defa bir evlat sahiplendik acemiliğim olduğu için sizlerede danışmak istemiştim tekrardan teşekkür ediyorum