Veteriner Kedi Çimini Önermiyor Sizce?

Rosier4

Kedim eskiden malt yerdi 1-2 aydır kendi isteğiyle yemiyor zorla yedirmeye çalışıyoruz yemediği dönemde kustuğu zamanlar olmuştu.Tüy yumağı önleyici kedi çimlerinden aldım veterinere sordum önermiyorum kedileri kusturuyor sindirim sistemini bozuyor zorlada olsa malt yedir dedi siz kullanıyor musunuz fikirleriniz neler?

2 CEVAP

aslihan_e

Sindirim sistemini bozduğunu, zararlı olduğunu düşünmüyorum. Doğada kediler ve çoğu hayvan sindirim problemleri için çim yerler, çim sadece kusma ile tüy atımını sağlamaz tuvaletle de atılmasına yardımcı olur. Kedilerin sindirimlerine faydalıdır, bunu uzmanlar söylüyor. İç parazitleri olduğunda atmaya da yardımcı oluyor. Yememeleri gereken bir şey yediklerinde yine çim sayesinde kurtulabiliyorlar. Ayrıca folik asit ve lif de almış oluyorlar. Malt macunun kendine has faydaları var ama çimin de var. Veterinerinizin çimi zararlı ilan etmesi ticari kaygı nedenli olabilir çünkü çimin sindirime zararlı olduğuna dair bilimsel bir bulgu yok, aksine faydalı olduğu görülmüş. Sadece aşırıya kaçmadan yemeli, yoksa maltın fazlasının zararlı olduğu gibi çim de zararlı hale gelir. Malt yedirmeye devam edebilirsiniz ama çimin kedilere uygun olmadığı asla doğru değil. Kedinizde tüy kusma problemi sıksa kediler için uygun olan, sağlıklı yağ tüketimini arttırsanız iyi olur. Sonuçta maltlar da yağlarla destekleniyor. Yeterli yağ tüketen bir kedide tüy kusma daha nadir görülür. Sürüyle kedisi olan biri olarak sadece bir kedimde bir defa tüy kusması gördüm, o da aşırı tüy döküm dönemindeydi ve o kedim titizlik hastası, evdeki tüm kedileri de yalıyor. Diğer kedilerim hastayken hastalık nedenli kusarlarsa içinde çok az tüy taneleri oluyor ama o kadarı normal, sürekli tüy yutuyorlar çünkü, anlık olarak illa ki midelerinde biraz oluyor, yağlar sayesinde kakalarıyla çıkabiliyor. Tabi sizin kediniz kuru mama ağırlıklı besleniyorsa sadece ekstra yağ tüketmesi tüy atması için yeterli gelmeyebilir. Kedinizin tüyünü tutam şeklinde hafif çektiğinizde elinize tüy geliyorsa tüy değişim dönemindedir. Şu sıralar bizimkilerin tüy değişim zamanı hafiften başladı. Öyle olunca tüy yutmamaları için günlük tarıyorum. Sizde de dökülme varsa tarama sıklığını arttırmalısınız. Tüyleri sık sık tarayıp toplarsanız tüy yumağı oluşmasına büyük oranda engel olursunuz.

Rosier4

Sağolun