Ecosin Kullandım Hala Kaşıntısı Devam Ediyor

Tolga_yay26

Mantar olan yavru 6 aylık kedime 2 kez bagışıklık aşısı batikon ve dexoril diye krem kullanıldı daha sonrasında vet mantar geçmiş ama kedi kulagını batikonla yakmışsın diyerek rencide edici konuşma yaptı veterinerimi değiltirdim yeni vet ecosin kullanmamı tavsiye etti kullandm 1 gün sonra hiç kasıntısı yoktu ama tekrar basladı neden böyle oluyor mantar asısını yaptırmakta tereddütte kaldım öneriniz nedir ırkı british kullandıklarım vet tavsiyesiyle maması acana first feast gimcat kitten paste multivitamin dermefect tüy sağlığı ve nanoil balık yağı bunları kullanıyoruz kaşıntı hala bitmedi eski vet mantarı geçmiş dedi geçmişse neden kaşınıyor

9 CEVAP

somnium

ilk olarak kedinize mor ışıkta bakıldı mı? normalde mantar bittikten sonra eskisi kadar kaşınmaması gerekli. eğer mantarın varlığından şüphe ediyorsanız-ki ediyorsunuz- mor ışıkta tamamen bakılıp ''evet, geçti.'' denmesi daha mantıklı. siz mantar görüyor musunuz, kaşındığı yerde? ki stresten veyahut alerjiden de olabilir.

Tolga_yay26

İlkinde mor ışıkla bakıldı yeşil mantar gözüküyordu ikincisindede baktı ama bana gödtermedi sadece kedinin kıtık ölü tüylerini temizleyip 2. Doz bagışıklık aşısını yapıp bidaha hiçbişey sürme kedinin mantarı geçmiş sen batikonla derisini yakmışsın gibi ifade kullandı sonrasında vet değiştirdim çünkü eve geldiğimde kedi 3 gün kaşındı yeni veteriner ecosin kullanmamı tavsiye etti sonrasında ıkıncı dozuda kullanman gerekebilir dedi bilmiyorum doğru yolmu izliyorum ve tricobor adlı mantar kremi aldım ama bunu kediye hiç uygulamadım olumlu sonuç alanlar çok olmuş ben şuan herşeyde tereddüte girdim kedimin bazen bagışıklığı düşüyor uykulu oluyor bazen mama su yemio bazende birden iştahı düzeliyor kaşınması azaldı ilk zamana göre fakat mantar bittimi emin değilim çok kötü bir illet kimsenin hayvanına denk gelmesin bu şey

aslihan_e

Batikon'un yaktığını ilk kez duydum, hiç de zararı olmuyor, sadece açık yara varsa iyileşmesini geciktirebiliyor. Mantar sonrası egzama görülebiliyor bazen, deri hasar aldığı için reaksiyon gösterebiliyor ve kaşınabiliyor, böyle durumda kaşınan bölgeye egzama kremi uygulanabilir, cilt onarımını destekleyici madecassol veya fito krem gibi ürünler kullanılabilir ama özellikle genel bir kaşıntı varsa dendiği gibi alerji olma ihtimali de var. Ayrıca karaciğer, bağırsak veya böbreklerde oluşan bir sıkıntı da kaşıntı yapabilir. Bence mantar aşısını tekrar yaptırmayın, karaciğere çok ağır geliyor. Ecosin kullandığınızda cildi nemlendiği için kaşıntıda kısa süreli kesilme olması da bir ihtimal.

Tolga_yay26

Mantar aşısını hiç yaptırmadım zaten bana bagışıklıkmı yapayım mantarmı dedi bagışıklığı düştüğü için mantar olmuş dedi bende o zaman bagışıklık yapılsın dedim o da 2 dozmuş veterinere kalsa bide mantar aşısı yapalım dedi ben izin vermedim hem kedi küçük hemde dediğiniz gibi karaciğerini yoruyormuş o yüzden izin vermedim bakalım şimdi ne olacak hayvan hastanesine götürüp kan tahlillerini vs yaptırmayıda düşünüyorum iyileşsin yeter ki sonuç dökülen tüyleri geri çıkıyor kulağında var biraz kellik o canımı sıkıyor

somnium

aslıhan hanıma kesinlikle katılıyorum. mantar aşısını tekrardan yaptırmayın. ayrıca ecosin kullanılıyorsa, işe tamamen yaraması için başka hiçbir şey kullanmamanız gerekli. ama siz ve hekiminiz kızarıklık, mantar görememiş. o zaman kepek oluşmuş olabilir bir ihtimal. cilt kuru kalıyor, şu anda da kış ayındayız. vet plus somon yağı, biofeline b vitamin takviyesi yapabilirsiniz. ki ölü tüy vs. dediğinize göre kediniz sanırım biraz uzun tüylü. furminatör kullanıyor musunuz? haftada bir kullanın, her defasında da dezenfekte edin. ki tüyler havalansın. ayrıca top kekiğin faydası da çok var, onu da deneyebilirsiniz. insanda bile saç derisini nemlendiriyor, kepeği ve mantarı önlüyor. gülcee_gülcee diye bir hesaptı instagram'da sanırım. bakabilirsiniz, tarifi ve kullanım şekli var. ayrıca kedinizin büyük ihtimalle bağışıklığı düşük. ki mantar, büyük olasılıkla bu yüzden olmuş. maddi gücünüze göre: viyo imune(bunu kullanırsanız bayağı etkili.) vetomune veyahut vetqom(sadece veterinerlerde satışı var.) kullanabilirsiniz.

somnium

ayrıca eğer bunları kullanacaksanız ecosin yaptıramazsınız, onu da söylemiş olayım. ve de maması tavukluysa, değiştirebilirsiniz. genelde derma mamallar bayağı iş görüyor bu süreçte.

somnium

düzeltme: bunları derken aslında top kekikten bahsettim. diğer takviyeleri ecosin ile kullanabilirsiniz. ama ecosin banyosu yapılacağı takdirde deriye hiçbir şey kullanılmamış olması gerek. (krem, top kekik vs.)

Tolga_yay26

Ölü tüy olmasının sebebi kedime vet 15 gün huni gibi bi yakalık taktıydı o o da kedimi çok strese sokmuştu şuan o takılı değil bu arada Furminator aldım evet çok müthiş bi tarak hatta kedinin tüylerinin rengi daha parlamaya başladı topkekikide aldım ama hazırlayamadım şuan ecosin aşamasında olduğum hiçbir müdahele edemiyorum inşallah geçer

Tolga_yay26

Ölü tüy olmasının sebebi kedime vet 15 gün huni gibi bi yakalık taktıydı o o da kedimi çok strese sokmuştu şuan o takılı değil bu arada Furminator aldım evet çok müthiş bi tarak hatta kedinin tüylerinin rengi daha parlamaya başladı topkekikide aldım ama hazırlayamadım şuan ecosin aşamasında olduğum hiçbir müdahele edemiyorum inşallah geçer