Kısırlaştırma Sonrası Geçmeyen Kusma

Merhaba öncelikle dişi kedimi 2 gün önce kısırlaştırdık. Tam olarak Ayılması neredeyse 2 günü buldu diyebilirim. İlk gün kustu normal olarak algıladım. Fakat şuan 31. Saatteyiz bugün 3. Kez kustu. Yediği mamayı arkasından hemen sindirilmeden kusuyor. Normalde yaş mama yiyen bi kedi değil sevmiyor ben bu süreçte belki alışır ve kilo alır diye yaş mama verdim azar azar. Sizce yanlış mı yaptım yaş mama vermekle bu yüzden mi kusmuştur başka bi sorun olabilir mi acaba ? Kedim zayıf bi kedi narkozdan fazla etkilense bile kusma durumları 3. Günde devam eder mi 😭 benimle aynı durumu yaşayanlar varsa lütfen yardımcı olsunlar 🙏🏼🙏🏼

11 CEVAP

Çok teşekkür ediyorum bugün hiç kusmadı sadece elime kuru mama koyarsam biraz yiyor üçbeş tane okadar. Güzel cevaplar için çok teşekkürler size de geçmiş olsun onlar hastayken hiçbir şeyin keyfi olmuyor gerçekten 😞

5 gün kusma sonrasında 2 gün kusma yaşamadık atlattık diye sevinirken dün sabah yine bi kusma yaşadık önce normal şekilde katı mamayı sindirilmemiş olarak kustu epeyde çoktu. Hemen ardından da üç defa daha kustu hem de bu sefer kanlı bir şekilde. Acil veterinere gittim tabi. Röntgen çekildi herhangi bi iç kanama bulgusu yoktu. Veterinerimiz yapılan anestezi etkisinden dolayı iştahsızlık kaynaklı mide küçüldüğü için mide spazmı olduğu düşündü. Sürekli kustuğu için mide veya yemek borusundan gelen bi kanama olabilirmiş. Yara iyileştirici ve kusma önleyici yapıldı. 1 gece küvezde kalması gerekti. 1.5 gün takip ettiler 2 saat arayla özel sıvı bi mamayla beslendi bu süreçte.Arada yaş mama da vermişler yemiş.
Sonuç olarak vet. De kaldığı sürede kusma olmadı. Tekrar bi kusma durumunda daha detaylı kan testleri gerekeceğini belirtti. Şuan sıvı mamaya ve yaş mamaya devam ediyoruz. Üç gün sonra kuru mamaya başlayacak yavaş yavaş. Bugün evdeyiz kara kızımla. Bizi çok korkuttu. Anormal bi halsizliği veya hastalık belirtisi yok. Biraz gezinip arada mama tırtıklayıp genelde uyuyor. Umarım tekrar kusmaz.
Bi dip not olarak belirtmeliyim ki ; kedimizi belediyemizin veterinerinde kısırlaştırdık. Devam eden kusma sürecinde sadece 2 gün etkili antibiyotik yaparak bizi göndermek zorunda kaldılar. 7. Günde kan kusma olayı olduğunda ise tekrar onlara emanet etmek istemedim bu yüzden tavsiye üzerine başka bir veterinere gittim. Sağ olsunlar çok yardımcı oldular kızımı misafir ettkleri sürede sürekli bilgi verdiler fotoğraf video dahi attılar. İnşallah her iki yumurtalığı da almış olsunlar dua et dedi. Aksi halde tek yumurtalık içeride kalırsa çok ciddi problemlere neden olabilirmiş tekrar karının ortasından 8 dikişlik ameliyat gerekebilirmiş. Katı anestezi ağır gelmiş olma ihtimali çok yüksek bize. Çünkü zeytinim 2,5 yaşında olmasına rağmen 2,5 kg bi kedi. Çok üzülüyorum onu daha emin ellere teslim etmediğim için. Şuan yaşadıklarımız gaz anestezi olsaydı belki hiç yaşanmayacaktı bilemiyorum.
Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ayrıca sorduğunuz ve ilgilendiğiniz için çok teşekkürler 🙏🏼🤍

aslihan_e

Bu konuda veterinerle iletişime geçseniz daha doğru olmaz mı? Her seferinde mi kusuyor? Arada mı kusuyor? Ne zaman yese kusuyorsa zaten onun seruma ihtiyacı vardır şuan.

Ferdibuse

Ben de kedimi çarşamba günü kisirlastirdim tam 3 gün sonra kusmasi sona erdi ve kendi kendi kendine yemek yemeye başladı stres yapıyor kediler canınızı sıkmayın dün ben de kafauo yemek üzereydim 50 saat oldu ama hala benim zorlamam disin da bir şey yemedi diye bugün yağsız tavuk göğsü hasladm ve kefiyle yedi tavuklu mama yiyorsa hayır demeyecektir kediniz tavuğun suyuna da yumurtanın sirisini kırdım pişirdim verdim sıvı şekilde enjektörle güç kaybetmesin diue bugün 4. Gün çok şükür yalanmaya başladı yarasını temizleye çalışıyor az fa olsa yürüyor esneme hareketleri yapıyor kusmasi da durdu sabredin koştuktan sonra 2 3 saat bir seu vermeyin azar azar su verin kan yeşil renk falan olmadığı sürece hemen endişeye kapılmayın tuvaletin de de aynı şekilde kan iltihap görmedikçe telaslanmayin dua edin onu strese sokmayın zorlamayin inşallah iyileşir iyi aksamlar

Ferdibuse

Nasil oldu kediniz

aslihan_e

Yani bu durumda ertesi gün bile kusma devam ederse yardım almak gerekiyor. Kaç tane kedi kısırlaştırdım, öyle üç gün kusmalar falan normale alınacak bir konu değil. Başka birisi burayı okursa lütfen kedisi kusmaya devam ediyorsa iyi bir veteriner desteği alsın. Ben belediyede kısırlaştırdığım kedilerde bile kusma görmedim. İlk gün belki kusabilirler. İnsan olarak düşündüğümüzde ameliyat sonrası kusma olması ciddiye alınacak bir konu. Bir kere olur, zaten hemen müdahale edilir, iki kere olur diyelim, günlerce sürmez. Kedide kusma günlerce sürüyorsa illa ki bir sıkıntı vardır. Öylece geçmesini beklemek şansa bırakmaktan başka bir şey değil.

lunasmommy

Yeni bir şeyler denemek için daha sağlıklı oldukları zamanları daha güçlü oldukları zamanları seçmeliyiz. yaş mama direkt olarak etkilememiş olabilir ama bulunduğu durumdan dolayı dolayı etkilemiştir. Çok geçmiş olsun

lunasmommy

Yeni bir şeyler denemek için daha sağlıklı oldukları zamanları daha güçlü oldukları zamanları seçmeliyiz. yaş mama direkt olarak etkilememiş olabilir ama bulunduğu durumdan dolayı dolayı etkilemiştir. Çok geçmiş olsun

Aslihan_e haklısınız. Ben de forumlarda 5 gün kusma yaşayıp normale dönen kedileri okudum açıkçası zayıf olduğundan narkoz çok etkiledi diye düşündüm 5. Gün den sonra da 2 gün hiç kusma yaşamadık dedim ki kesin bizim de böyle oldu. Dakat 8. Gün kanla birlikte kusma gelince aklımı oynatçaktım. Kan kusmadan hemen önce sindirilmemiş olarak katı mamayı çok miktarda çıkardı arkasından kanla birlikte geldi. Veterinerin dediği gibi mide iyice küçüldü yemeye yemeye yedikleri fazla gelip yemek borusu ve mideyi zorladı kusarken arkadanda kanama oldu. Çok haklısınız yavrularımızı daha emin ellere emanet etmeliyiz bana çok büyük tecrübe oldu. Ama belediyede çok sağlıklı iyileşenleri de gördüm ordan güç aldım zaten. Ama her kedi bünyesi farklı tabi. Lütfen okuyanlar bu konuda hashas olsunlar önlemimi erken alsınlar. Ameliyat ettirmeden önce gerekli tüm tahlilleri yapılsın. Ameliyata öyle girsin uygunsa. Yardımcı olan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Kedimin durumu şuan stabil kusması yok daha canlanacak inşallah. Yaş mama ve sıvı özel mamayla devam ediyoruz 🙏🏼♥️

Birde şöyle bi durum var. Yaklaşık 1 ay önce sokağa terkedilmiş bi buldum. Sokakta soğukta kalamayacağına inandığım için eve aldım aşılarını yaptırıp ve onuda 2 hafta önce kısırlaştırdık onun süreci daha kolay oldu. Sadece dikişi biraz açılma yaptı ona da ilaç kullanıyorum. Yerleşik olan kendi kedim çok korkak ürkek ve aşırı stresli bi kedi. Dışarıdan gelen kediyi aynı ortamda bulundurmamama rağmen ondan da çok strese girmiş olabilir bunun da az olsa etkisi vardır diye düşünüyorum. Ama ne yaptıysam bir türlü sahiplendiremedim. Onu da güvenebileceğiö birini bulursam zeytin daha rahatlayacak diye düşünüyorum. Umarım buluruz güzel bi yuva onada