Kedimi Otomatik Su Kabına Nasıl Alıştırırım?

onurtemiz

Trixie'nin su pınarını aldım daha çok su içsin diye. Ama sanki biraz korktu onu canlı bir şeymiş gibi görüyor olabilir. Yavaşça yaklaşıp kokluyor ama içmiyor su. Oradan su içsin istiyorum

12 CEVAP

ursaminor

Bunu yapmamış olmanızı dilerdim. Kediler hemen strese giriyorlar ve 6 saat kadar kısa bir süre bile susuz kalmak böbreklerinde sorunlara yol açabiliyor. Sırf başka bir şeye alıştırmak için onu korktuğu halde bu alete mahkum etmeniz ve uzun süre susuz kalmasına neden olmanızı hoş karşılamadım açıkçası.

Ben kızımızı su sebiline alıştırmak için uzun bir süre sebilden nasıl su içileceğini gösterdim açıkçası. Ben içtikçe, izleyip öğrendi ve sonunda güvenip içmeye başladı. Hatta elini kolunu sokup oyunlar oynamaya başladı. Kaldı ki elektrik kesildi diyelim, (eğer ki haznesi olmayıp tüm su içine çekilen bir sebilse) illaki yedek su kabı olması lazım. Üstelik kaçak olur bir şey olur. Kedi yaklaşmayıp kaçarsa, en azından susuz kalmayıp yedek kabından içebilir.

Kediyle birlikte yaşarken, evinizin kurallarını esnetip ona uygun hale getirmeniz gerekiyor. Ben ne dersem o olur mantığı işlemiyor işte. Evinizin bu ferdine acı çektirmeyiniz efendim...

ursaminor

Bu kızgınlığınızın aslında bir savunma mekanizması olduğunu, kendinize olan kızgınlığınızı bana yansıttığınızı fark edebilecek bir yaşta ve kapasitede olduğum için üzerime alınmıyorum. Zira "12-13 saat susuzluktan sonra mecbur içti." cümlesini siz kurmuşsunuz ve bunun ne kadar yanlış olduğunu siz de gayet iyi biliyorsunuz. Umarım ileride böyle bir hataya düşmezsiniz diyorum sadece.

Kedinizi elbette en iyi siz tanırsınız. Zaten doğrusu da bu. Ben hiç şüphe etmiyorumki onun için en iyisini istediğiniz konusunda. Hepimiz böyle hatalar yapıyoruz sonuçta. Önemli olan bu türden hataları tekrarlamamak zaten...

ursaminor

İşte sıkıntı burada bakın... Savunma mekanizmalarını okumanızı tavsiye ederim. Psikolojinin en eğlenceli konularından biridir. İnsanları doğru okumanıza yardımcı olur. Üstelik sadece ilk cümleyi okusanız bile ;)

Beni zaten lütfen umursamayın, kedinizi umursayın yeterli olur :)
Sidik yarışı da yaptığımızı sanmıyorum sen daha iyi bakarsın, ben daha iyi bakarım diye. Gereksiz zaman kaybından başka bir şey değil. Üstelik kimsenin kazanımı olmaz. Ego tatmini benim için çok gereksiz bir tatmin. Ama siz ilk cümleyi okudum yazar, egomu basarım derseniz bilemem. Ben ne olursa olsun size saygımı bozmadan yazdıklarınızı sonuna kadar okurum efem... Sonuçta bana hitap ediyorsunuz. Sevgiler...

Gdeniz

Bizde 3gün önce su pınarı aldık. Çalışır durumdayken korktu yaklaşmadı. Kucağıma alıp zorrla yaklaştırdım tepeme tırmandı korkudan

Gdeniz

sonra, pınarın fişini çektim bir kaç kez gelip kendisi içti. (Tabi bu arada başka bir kapta su koymuyorum,mecbur pınardan şömek zorunda). Sonrasında fişe takmaya başladım pınarı,saatlerce karşısında oturdu sadece seyretti. korkusunu attı,şimdi çalışır durumda iken de korkmadan gelip içebiliyor. Sizde ilk önce çalıştırmadan, alıştıktan sonra çalıştırarak içmesini sağlayabilirsiniz.

onurtemiz

Evet ben de su kaplarını kaldırdım. Sadece Pınar vardı. Ve sanki ben oradan su içiyormuş gibi yaptım beni görsün diye. 12-13 saat susuzluktan sonra mecbur içti. İçerken asla rahatsız etmedim ve çıtımı çıkarmadım. İçmesi bittikten sonra gözlerimi kıstım gülümsedim ona. Sonra içmeye başladı ❤️

dollfacepersian

@Ursaminor'e katılıyorum. Ben 12-13 saat susuz kaldığı kısmını nasil olduysa okumamışım, sabırla ilgiyle alıştırdığınızı düşünüp yorumunuzu beğenmişim. Lütfen bu tür durumlarda böyle şeyler yerine gerçekten sabırla ilgiyle sonuç almaya çalışın

Ursaminor@ Sayginiza bayıldım ancak bu kadar sabırla açıklanabilirdi :)) tebrik ediyorum

Gdeniz

Bizde 3gün önce su pınarı aldık. Çalışır durumdayken korktu yaklaşmadı. Kucağıma alıp zorrla yaklaştırdım tepeme tırmandı korkudan

Gdeniz

Bizde 3gün önce su pınarı aldık. Çalışır durumdayken korktu yaklaşmadı. Kucağıma alıp zorla yaklaştırdım tepeme tırmandı korkudan. sonra, pınarın fişini çektim bir kaç kez gelip kendisi içti. (Tabi bu arada başka bir kapta su koymuyorum,mecbur pınardan içmek zorunda). Sonrasında fişe takmaya başladım pınarı,saatlerce karşısında oturdu sadece seyretti. korkusunu attı,şimdi çalışır durumda iken de korkmadan gelip içebiliyor. Sizde ilk önce çalıştırmadan, alıştıktan sonra çalıştırarak içmesini sağlayabilirsiniz.

onurtemiz

  1. kedim önünde su olduğu hal de 24 saat içmediğini gördüm. Hatta sabah mama yedi ondan sonra gece yedi. Ve o gün gayet tüm gün hareketli oyuncu ve huzurluydu. Kedimi benden iyi tanımıyorsunuz ona zarar vermem benden iyi kimsenin bakacağına da inanmam ona

  2. Ona ilk geldiğin de bile yedek kap almıştım. Tabiki de elektrikler kesilebilir. Evim de insan var herkesin gözü onda.

onurtemiz

En son yazdığınızın sadece ilk cümlesini okudum. Kızgınlık derken :D durumu açıklıyorum “sen endişelenme ben senden daha iyi bakarım” demek istemiştim ama bunu anlamadıysanız bu yaşa kadar sanırım pek dolu olmamışsınız. Neyse önemi yok sizi umursamıyorum. Ayrıca ne kadar susuz kalsa da o bir hayvan ve dayanıklı kendi içer içmez