Kedimi Evde Yanlız Kalmaya Nasıl Alıştırmalıyım

Merhaba 12 haftalık scottish straight cinsi bir kızım var. Çok hassas hangi odaya gitsem peşimden geliyo, gece bizimle uyumak istiyo, tuvalete girsek kapıda ağlıyor. 12 gündür bizimle. Oda da bile yanlız kalamazken evde nasıl yanlız bırakmaya alistirabilirim bilmiyorum. Sizler nasıl başardınız. Bana da akıl verin lütfen. Hiç kıyamıyorum

6 CEVAP

Minigimmm

öncelikle tüyü kadar sağlıklı mutlu bir ömrü olsun inşallah.
henüz çok ama çok küçük ve yavruluk döneminde, kısırlaşana kadar yetişkin olana kadar kediler küçük bir şımarık çocuk gibidir. çok hareketli olduğundan şikayet ederler ısırıyor diye şikayet ederler ağlıyor diye şikayet ederler ama hep derim ki bu dönem geçecek. sakinlesecek yaşlanan insanlar gibi durulacak, günün 20 saatini uyuyarak geçirecek gibi gibi. yepyeni bir evde bilmediği tanımadığı insanlar var çevresinde oda alışma sürecinde. alıştıkça benimsedikçe sizde onun huyunu suyunu öğrendikçe daha rahat edeceksiniz, kedilerimiz sima olarak çok benziyor ve yavruykende tarif ettiğiniz gibiydi şimdi 3 buçuk yaşında ve aşırı miskin sürekli uyuyan kendi halinde takılan günün belli saatlerinde bir yarım saat oyun isteyen bir kedi. sizle uyumasına odaya girmesine izin verin evin her köşesine girsin çıksın meraki kalmasın, ağlamasın. yalnızlık konusu ise kediler suyu maması temiz kumu oldukça 3 gün tek kalabilirler he canı sıkılır mı sıkılır ama önemli bir sorun teşkil etmez, günlük kalacağı 3 5 saatte sorun olmaz zaten günün çoğunluğunu yatarak geçiriyorlar, çalışıyor musunuz bilmiyorum eğer öyleyse evde olamadığınız zamanlara oda alışacaktır biraz ona zaman tanıyın, vakit geçirin.

Minigimmm

estağfurullah ben size yakiniyorsunuz demedim, sırf bu nedenden sahiplendirdigimiz kediyi geri vermek isteyen yoksa sokaga birakacagini soyleyen bile oldu da o yüzden sitemliyim biraz oylelerine. bu kadar hassas dusunceli olsa keşke herkes, müzik açıp gitmeniz gulumsetti :) henüz acemisiniz ve haliyle endişeleriniz oluyor bende öyleydim elbette bir yere giderken gözüm arkada kalıyordu bi uygulama var onun sayesinde evdeki kullanmadığımız telefonla sürekli dışarda izliyordum ne yapıyor acaba üzülüyor mu ağlıyor mudur kapıya gidip bizi arıyor mudur diye. zamanla alışıyor insan. oda alışıyor evde zaman zaman tek kalmaya şimdi evden çıkarken minik bay bay diyorum elimi sallayarak gideceğimi anlasın diye oturup izliyor içim gidiyor hala onu öylece bırakıp giderken :) bu his geçmiyor sanırım ama ilk günlere göre daha rahat oluyor insan. sizde alışacaksınız, mesela günde yarım saat bir saat markete gidebilirsiniz oda bir yere gidip gelindiğini idrak eder ve bekler. isterseniz eve bir telefon tablet bırakabilirseniz uygulamayi söylerim uzaktan takip edebilirsiniz ne yaptığını görürseniz izleyince rahatlarsınız biraz olsun aklınız kalmaz. ortami mamasi suyu kumu herseyi temiz ve nazır olsun stres yapacak sizi arayacak durum olmasin yatip uyuyup sizi bekleyecektir. ilk zaman belki arıyordur kapiya gelip aglayabilir bunu bir tanıdığım yaşamıştı komşuları söylemişti evde kedileri bağırmış ev halki çıkıp gittikten sonra ama bir müddet sonra alıştı kedileri. şuan size daha çok ihtiyaç duyuyor birlikte hareket etme ihtiyacı, oyun merakı, bıcır bıcır enerjisi ile çevresinde istiyor ve kedilerin kapali kapılara fobisi vardır evin içinde tuvalet kapısı kapalıyken ağlaması çoğu kedide görülen bir durum kızıyorlar çünkü merak duygulari yüksek canlılar müzik açmadan gidebilirsiniz ses olmasada olur onlar için çünkü sizin sesinizi biliyor sizin sesiniz olmadıktan sonra başka sesler bir müddet ilgisini çeker sonra geçer umursamaz ama evden çıkarken akşam veya gece geç gelecek iseniz ona koridor ışığı açık bırakın derim ve ortalığa yutamayacagi kendine zarar veremeyecegi bir iki oyuncağını bırakın yeterli olur :) bu arada kedilerimiz aynı cinsmiş :)

Güncel

@minigimm Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben onları yakınmak için yazmadım aslında, durumu anlatmak istedim. Bize bu kadar yapışık yaşarken evde yalnız kalma konusu çok uzak geldi sadece. Ben çalışmıyorum ama bazen işim çıkabiliyor 3-4 saat. Alıştırma sürecini bilemedim gerçi hala bilmiyorum. 5 haftadır bizimle 1 kere 1 saat yanlız bırakmak zorunda kaldık. Enstrümantal müzik açıp çıktık. Geldiğimizde koltukta yatiyodu ama ben kötü hissettim bıraktığım için. Ben Tuvaletteyken böyle ağlıyorsa biz evde yokken binayı ayağa kaldıracakmis gibi korkuyorum :)) O ilk yanliz kalma sürecini sizler nasıl atlattıniz onu merak etmiştim yani. Taktik veren olur belki diye

@minigimmm gerçekten minikle sütlaç çok benziyolar. Hafif renk tonu farkı hariç aynılar, gözler sürmeli sizdede. Maşallah rabbim bütün yavrularımızın ömürlerini sağlıklı ve uzun eylesin

@minigimm çok teşekkürler tavsiyeleriniz için. Yavas yavas alıştı gidip gelmemize ama aklım hala onda kalıyo. Uygulamanın ismini verirseniz çok sevinirim. En azından içim rahat eder arada bakarsam