Fip Şüphesi !! Lütfen Görüş Bildirin

Oglumfrodo

Merhaba arkadaşlar, kedimi bugün ya da yarın veterinere götüreceğim ama götürene kadar gözüme uyku girmiyor, sürekli ağlıyorum. Kedim fip olabilir mi ? Şimdi belirtileri yazacağım. Bu belirtiler başka hastalıktan oluyorsa lütfen onu da yazın içim rahatlasin. Fip çıkar diye aşırı üzülüyorum. Son 2-3 haftadır koltuk altında bir noktada yatıp kalkmamasi. Sadece yemek, su ve tuvalet için çıkması., iştahında azalma, bazen normal yediginin yarısi kadar yiyor bazı günler çeyreği kadar.Öksürük krizleri,Yürüyusunde hafif yalpalama,yana doğru düşer gibi hafif yalpaliyir. Kulaklarını daha sık kaşıyor,Kakası sert,Sürekli korku ve tedirginlik içinde olması,Sadece bir gözü var o da %30 görüyordu, gözündeki körlük ilerliyor bence, kedi kumunu yiyor, Oyun çok nadiren oynuyor.
Nörolojik fip, akciğer veya kalp rahatsızlığı, üst solunum enfeksiyonu, kulak iltihabı veya toksoplazma olabilir mi ? Kedilerinde bu belirtileri gören oldu mu ? Olduysa lütfen sizin kedinize ne teşhis konmuştu, yazarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

9 CEVAP

aslihan_e

Peki bu belirtileri iki üç haftadır mı gösteriyordu? İlk halsizlik belirtisi gördüğünüzde veteriner yardımı almadınız mı? Bence hemen kendi kafanızdan en kötüsünü düşünmeyin. Benim kedimin birinin çok daha kötü semptomları vardı, ben de fip düşünmüştüm ama şuan maşallahı var. Kulakla ilgili sıkıntısı varsa da denge problemi oluşabilir. Kabızlığı varsa iştahsızlık yapabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarında iştahsızlık, öksürme krizleri çok normal. Ateşi çıkıyorsa o da dengesizlik yapar. Benim yeni sahiplendiğim Scottish fold kedim bacakları tutmayıp yere yapışıyordu resmen, ben genetik rahatsız olduğu için sanmıştım, sonrasında viral hastalık geçirdiği ortaya çıktı, onda da kabızlık vardı ve aynı zamanda kulak enfeksiyonu oluşmuş, onu iyileştirdik kulak uyuzu da olduğu ortaya çıktı. Tedavi olduktan sonra atlar zıplar oldu. Benim o fip diye endişe ettiğim kedim de sürekli saklanıyordu, gözleri değişmişti bir tuhaf olmuştu, sürekli korku içindeydi. Bizimki sürekli kusuyordu ve kanlı ishali vardı. Ağzına mama falan sürmüyordu. Ben ümidi kesmiştim ondan, hatta gözümün önünde ölmesin diye veterinerin klinikte kalması teklifini kabul etmiştim. İnşallah sizinki de fip falan değildir. Kakasının ishal olmaması mesela iyiye işaret. Tabi böbrek sorunu var mıdır bilemem. Sizinkinde kum yeme ve denge bozukluğu tabi ki endişeye neden oluyor ama her denge kaybı da fip çıkmıyor. Psikolojik sıkıntı yüzünden de kum yiyor olabilir. Hemogram testinde kansızlık var mı görülür zaten. Bir de kulağının içine patisini sokup kaşıyorsa daha çok enfeksiyona işaret. Arkasını kaşıyorsa alerji vs. ya da psikolojik sıkıntı nedenli olması daha muhtemel. Tabi içini kaşımadı diye enfeksiyon yok diyemeyiz.

Tolga_yay26

Öncelikle çok geçmiş olsun kediniz yavrumu yetişkinmi 5 6 aylıksa iştahsızlık saklanma ağzında dilinde bir problem kanama diş sorunu olabilir kaşınma mantarda olabilir o da aynı şekilde iştahsızlığa halsizliğe yol açıyor kedinizin kulaklarını boynunu bi kontrol edin pütürlenme kıl dökülmesi kellik varmı kulak boyun vs diline dişlerinede bakın yalpalamasıda fip belirtisi evet ama hemen yalpaladı diye onu düşünmeyin burun akıntısı varmı kedide hırıltı grip gibi bunlarada bakın ve tavsiyem ilinizdeki veterinerden önce tam donanımlı bir hayvan hastanesine götürün veteriner biraz işi uzatıyor deneyip yanılma yoluyla hastalığı bulmaya çalışıyor bazen bazı veterinerler inş Şifa bulur kediniz fip olmuştu daha önce iki kedim 50. Doz aşısında toparlanmaya baslamıştı sonra kızgınlık dönemi olduğu için evden kaçmıştı araba vurmuş çok zor birşey 84 doz uygulanıyor ve kedinin kurtulma garantisi yok ama siz hemen öyle düşünmeyin veterinerden önce hayvan hastanesine götürün lütfen

Akamee

Benim kedim fipten ölmüştü ama hep kusuyordu ve 6 gun su dahi icmedi agzina zorla besliyorduk hic onu bile kabul etmiyordu bu belirtiler baska seyleri de gosteriyor olabilir telas yapmakta haklisiniz bende cok telaslanmistim lütfen işini bilen güvenilir bir veterinere götürün umarim korkulacak bir sey yoktur

Oglumfrodo

Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Bu belirtiler 2-3 haftadır yok. İlk başta koltuğun altına geçti, oyun oynamadı, bizimle hiç vakit geçirmedi. Bu süreç içinde yemek yemesi, su içmesi, kakası her şeyi normaldi. İlk gittigimiz veterinerde, veteriner anksiyete olabilir demişti. O yüzden anksiyeteden dolayı stres olduğunu, yalnız kalmak istediğini düşündük. Bu süreçte yalnız kalmak istemesinden baska bir problemi yoktu. Bundan 1 hafta öncesine kadar ağır bir öksürük krizine girdi. Bir seferlik, daha sonrasında öldürmedi hiç. Bu süreçte de yemesi, içmesi normaldi. Ama hala yanımıza gelmiyordu, oyun oynamiyordu, hep o koltuğun altındaydı neredeyse 24 saat oradan çıkmıyordu, ihtiyaçları dışında. Oynatmaya çalıştım, ilgi gösterdim. 10-15 dakika oynar gibi yapıp geri gitti hep. Fakat bundan 3-4 gün önce kendi kendine koltuğun altından çıkmaya başladı. Kendini sevdirdi. Oyun oynadı. Oyun oynarken hafif hafif arada yalpaliyordu. Böyle her uzvu mesela sağa doğru yatar gibi olup saniyelik sonra düzeliyordu. Yalpalama olunca çok korktum. Oyun oynamaya çıktığından beri daha az yemek yemeye başladı ,neden bilmiyorum. Araştırdım, fip belirtileri ile çok benzerdi. Neredeyse her şey aynı gibi aşırı korktum ama dediğiniz gibi birçok farklı şeyde olabilir umarım öyledir. Sürekli dua ediyorum.

Akamee

Benim kedim fipten ölmüştü ama hep kusuyordu ve 6 gun su dahi icmedi agzina zorla besliyorduk hic onu bile kabul etmiyordu bu belirtiler baska seyleri de gosteriyor olabilir telas yapmakta haklisiniz bende cok telaslanmistim lütfen işini bilen güvenilir bir veterinere götürün umarim korkulacak bir sey yoktur

Akamee

Benim kedim fipten ölmüştü ama hep kusuyordu ve 6 gun su dahi icmedi agzina zorla besliyorduk hic onu bile kabul etmiyordu bu belirtiler baska seyleri de gosteriyor olabilir telas yapmakta haklisiniz bende cok telaslanmistim lütfen işini bilen güvenilir bir veterinere götürün umarim korkulacak bir sey yoktur

Akamee

Benim kedim fipten ölmüştü ama hep kusuyordu ve 6 gun su dahi icmedi agzina zorla besliyorduk hic onu bile kabul etmiyordu bu belirtiler baska seyleri de gosteriyor olabilir telas yapmakta haklisiniz bende cok telaslanmistim lütfen işini bilen güvenilir bir veterinere götürün umarim korkulacak bir sey yoktur

Oglumfrodo

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İkinizinde başı sağ olsun. Allah sabır versin. 7 aylık erkek kedim. Hırıltı var, nefes alırken sanki balgamı varmış gibi nefes alıyor. Yarın bir aksilik çıkmazsa götüreceğim. Donanımlı bir veteriner buldum. Fakat sonuca göre bir de hayvan hastanesine götürürüm. Cevaplarınız için sağ olun. Umarım baska bir şeydir.

Ye

Merhabalar, çok geçmiş olsun. Ben de kedimi yalpalama şikayeti ile götürmüştüm ve fip olduğunu öğrendim. Veterinerimiz eidd kapsül önerdi. GS ilacına göre çok daha uygun fiyatlı idi. Ve 45 gün sonunda tamamen iyileşti testleri temiz çıktı. Bize verilen her yönergeye birebir uyduk ve hiç aksatmadan kullandık ve hiçbir sorun yasamadık. Biz Instagramda petcore35_eidd sayfasından temin etmiştik. Umarım en kısa sürede kediniz sağlığına kavuşur.