Kedimden Bana Elektrik Çarpıyor

Betrayal

Merhaba dışardan eve gelince kedimden baba elektrik çarpıyor daha önceden böyle birşey yoktu şimdi severken bile çıtır çıtır ediyor ellerim bilgisi olan varmı ?

11 CEVAP

Coconutbey

Ay bana da geçen hafta çok oldu bu ve bence de ev havasız olunca kalorifer yüzünden olmuş olabilir evi havalandırınca geçti sanki. Bir de geçen hafta hem çok soğuktu baya yüksek ısıda açtım hem de stresli günler geçirmiştim ikisi birleşince bana mantıklı geldi bunlardan olmuş olabilir

Baykusbey

Battaniye gibi birşeye temas ettiyseniz siz veye kediniz bundan olabilir bende de oluyo bazen keidm battaniyede yatıyo elimi sürünce oluyo ya da ben yünlü şeyler giyiyorum elimi sürünce oluyo endişe edicek bir durum değil

Minminik

bu banad açok oluyor, evdeki halılar polyester, üzerinizde polyester varsa çarpılmamanız imkansız.
mesela 1 pijamam var ne zaman giysem herşeyde çarpılıyorum içeriği %100 polyester
%100 penye yada koton kıyafette yaşamıyorum.

Tolga_yay26

Banada oluyor kedi street fighterda blanka sanki Stresten olduğunu zannediyordum ben baykusbeyin yorumunu görene kadar

Emirrckr

Bu aralar bizde de oluyor ya nedense,
Son bir haftadır özellikle.
Havalar iyice soğudu,kalın giyiniyoruz,dışarda mont falan onlarla mı elektriklenip eve geliyoruz çözemiyorum.
Bazen çarpılıyoruz aynı şekil.
Hatta geçen gün baya çarptı olsa gerek bir süre dokundurtmak dahi istemedi kendini.

Ketonmanya

Merhabalar.

Şu sıralar bunu yaşamanız çok normal. Bu olan basit bir elektron aktarımı sadece. Siz ya da kediniz, hanginiz fazla elektron yüklenmişseniz bu fazla yük diğerinize transfer oluyor. Hava yalıtkan bir ortamdır. Havayı iletken yapan, içindeki nem miktarıdır. Havadaki nem miktarı da sıcaklığa bağlıdır. Yani sıcak hava daha nemlidir ve dolayısıyla iletkendir. Bundan dolayıdır ki sıcak havalarda bizdeki, kedilerimizdeki ya da etraftaki eşyalardaki fazla elektron yükü hava yoluyla zaten gidebilecekleri yerlere giderler. Ancak kışın çok soğukta hava daha nemsiz ve yalıtkan olduğu için üzerimizdeki ya da eşyalardaki fazla yük bulundukları yerde birikmeye devam ederler, ta ki iletken bir şeyle temas edene kadar. İletken bir maddeye temas ettiğimizde ise üzerimizdeki fazla yük o maddeye geçer. Ya da başka bir senaryoda kediniz fazla elektron yüklenmişse biz ona dokunduğumuzda insan vücudu iletken bir madde olduğundan bize geçer. Durum bundan ibaret.

Kediler bizdeki negatifi alıyorlar derken sadece psikolojik versiyonundan bahsetmiyoruz yani, işin statik boyutu da var. :)

Bol patili günler dilerim.

Ebru-c

Merhaba, son 1 haftadır bizde yaşıyoruz internetten biraz baktım petekleri çok yüksek yaktığımız için evin içindeki nem oranı düşüyor ve statik elektrik oluşumuna sebep oluyor. Peteklerin üzerine su falan koyabilirsiniz ya da nem cihazı varsa kullanabiliriz

Ebru-c

Koltukları nemli bezle silmek iyi gelir, kedinizi nemli sirkeli bezle biraz silebilirsiniz.

Betrayal

Anlamadığım kaç yıldır hiç böyle olmuyordu bu hafta olmaya başladı anlam veremedim

Betrayal

Teşekkürler cevaplariniz için..

Betrayal

Teşekkür ederim tavsiyeniz için