Kedi Mantarını Nasıl İyileştirebilirim?

silainaan

merhaba iyi günler. 3 yaşında dişi bir kedim var ve yaklaşık bir sene önce kısırlaştırdık. bu operasyondan kısa bir süre sonra kedim mantara yakalandı hemen veterinerimize götürdük mantar aşısı yapıldı ilaç verildi ve 2 hafta sonra tekrar muayene için gelin dendi biz de dediklerini yaptık aşı olduktan sonra mantarı epey azaldı hatta bitecek gibi oldu ama 1 hafta sonra çok hızlı bir şekilde yayıldı. ikinci muayenede tekrar aşı yapıldı başka ilaçlar haplar şuruplar verildi ancak yine bir haydası olmadı. bunun üzerine tekrar gittik bu sefer yine aşı oldu başka ilaçlar verildi ve mamasını royal caninin hipoalerjenik mamasıyla değiştirdiler. dediklerini harfiyen uyguladık ancak yine de geçmedi. bu sefer başka bir veterinerin önerdiği bir kremi kullanmaya başladık ancak o da alerji yaptı ve mantarı daha da yayıldı. biz de o ilacı kullanmayı bıraktık eski ilaçlardan devam ettik ancak yine bir fayda göremedik. kantaron yağı denedik o da bir fayda etmedi bir ay kadar kendini toparlamasını bekledik yine değişen bir şey olmadı. yaraları kanamaya hatta kokmaya başladı başka bir veteriner açlık yaptırmamızı tavsiye etti ancak onun da bir faydasını görmedik. tekrar aşı vuruldu yine iyileşmedi. yaklaşık 1 sene oldu ve kedimde hala mantar var onu böyle görmek bizi kahrediyor artık bu durum bizi maddi açıdan da zorlamaya başladı. kesin çözümü olduğunu düşündüğünüz bir şey varsa lütfen bizimle paylaşın. tekrardan iyi günler.

10 CEVAP

somnium

merhaba. buradaki ''mantar'' ile ilgili gördüğüm çoğu soruya cevap yazmaya çalışıyorum. ve her yazdığım cevapta mantar aşısının kesinlikle yapılmaması gerektiğini söylüyorum. mantar aşısı, ciğerlere acayip vuran bir aşı. ki 3 doz, bir kedi için çok ama çok fazla. öncelikle mantarın neyden kaynaklandığı, neyin tetiklendiği bulunması şart. 2 kedim mantar atlattı, farklı zamanlarda. biri bağışıklığı düştüğü için, diğeri diş değişimden kaynaklanan stresten(mantardan 15 gün önce hemogram bakılmıştı, oradan bağışıklığıyla ilgili olmadığını biliyorum.) bağışıklığı düşük olan kedimde bilinçsizdim, ilk kedimdi. yaşım da 16 civarlarındaydı sanırsam. bu yüzden veteriner hekimler ne uygularsa doğrudur kafasındaydım. 2 doz aşı yapıldı kedime. ki kedim de 13 yaşlarında falandı. ve o aşı sürecinde acayip zayıfladı, acayip salya akıttı. veteriner hekimler normal deyip geçti(2 hekime sordum.) ayrıca biri ''3.dozu neden yaptırmadınız?!'' diye bana sitem etti. mantarı geçti mi? hayır. ki sarı kantoron ve veda immune system ile geçirttik. lakin kedimi 5-6 ay sonrasında ciğer ve böbrek üstüne de fipten kaybettik. aşı, inanılmaz ciğerlerini sarsmıştı. bu yüzden demem o ki: altında yatan sebep bulunmalı. stres yoksa, bağışıklıktan kaynaklıdır. size önerim vetomune, viyo gibi bağışıklık güçlendirici ile tedavi sürecini desteklemeniz. bu süreçte: vets plus somon yağı, biofeline b vitamin plus, dermatolojik mama-ki kullanıyorsunuz- ek olarak kullanın tüyler ve deri için çok önemli. mantar için ise: ketoral krem, ketoral şampuan ve dr animal. bir de yumuşak bir yakalık lazım! yapılan yanlışlardan biri mantarlı bölgeye fazla ürün uygulamak. siz fazla ürün uyguladığınızda oranın iyileşmesini sadece yavaşlatıyor, sürdüklerinizden fayda almasını engelliyorsunuz. öncelikle günde 3-4 defa dr animal ile dezenfekte edin. sonrasında ketoral kremle ovalayın, 15 dakika yakalıkla bekletin. ki yalamasın. 15.dakikada yakalığı çıkarın, zaten emilmiş olur krem. bunu günde 3-4 defa yapın. 2 günde bir ketoral şampuan kullanın. yine yakalık takın, önce bölgeyi yanınıza aldığınız su dolu tabağa pamuk batırarak ıslatın. ama dikkat edin, mantara değen bölge tekrar suya batmamalı. su temiz kalmalı. pamuğu değiştirin. eldiven yardımıyla, mantarlı ıslatılmış bölgeyi ketoral şampuanla ovalayın. 3 dakika beklesin. sonra pamukları suya batırarak-her kirlenen pamukta yeni pamuk alıp tekrar aynı işlem- o bölgeyi durulayın iyiyce. bu süreçte yine kafasında yakalık olsun, yoksa izin vermiyorlar. evi illa sirkeli su ile temizleyin demeyeceğim. açıkçası ben ilk 15 gün üç günde bir temizliyordum öyle. ama sonra araştırdım, mantar sporları sıcak ve nemli yerde hayatta kalabiliyor. bunun için öyle bölgeleriniz varsa sirkeli suyla temizleyin. mantara bağlı olarak iyileşme süresi uzayabilir. biz bu rutinle mantar sorunu yaşayan 2. kedimde 1 ayda atlattık. bu süreçte tavuklu gıdalardan uzak durun. çok geçmiş olsun!

Cemalchief

Virbac dermatlogy mama, 2 sefer ecosin ve vetoskin kullanin 1 aya gececektir

Ebru-c

Merhaba benim kızlarımdan birinde hemen başlangıcında fark etmiştim ben veteriner önce normal bir kızarıklık demişti kulağındaydı ama diğer kulağına geçince konazol şampuan önerdi pamukla sürüp crystalinle sildim birkaç gün boyunca geçti. Dilerseniz sizde kedinizi bu mantar şampuanı ile silebilir ya da yıkayabilirsiniz. Ya da farklı bir veterinere gidebilirsiniz. Nerede yaşıyorsunuz veteriner önerelim ona göre?

Mini2019

Ülkemizddki mantar aşıları maalesef çoğu mantarda yetersiz…

İlk önce mantar kültürü yaptırın. Sonrasında tek atış ve mantar biter.
Bağışıklığını da yükseltmelisiniz.

Eğer gözü kapalı aşı yapılacaksa rus mantar aşısını araştırın. 2. Doz sonrası 1 yıl koruyuculuğu var. Ve çok etkili.

ZMerve

benim kedimde de mantar varmış fakat biz farketmedik ta ki benim bacağımda kızarıklık kaşıntı olana kadar, daha sonra ona 2 doz aşı yapıldı. Bende 2 hafta kadar hap ve krem kullandım. Bir şey kalmadı yani en azından veteriner öyle söyledi. Zararlı olduğunu bilsem bende ketoral krem/şampuan vs kullanırdım. Çok geçmiş olsun.

Beniö kedimde yaklaşık 1 ay olacak mantar oldu. Veteriner ilk sprey ve kremle geçirmeye çalıştı ama geçmedi her geçen gün dahada yayıldı. En son mantar aşısının 1. Dozunu yaptı 3 hafta snra 2.dozu yapıcaktı 1 haftamz kaldı ama günden güne yayılıyor küçücük bi yarayken götürdük şuan çok fazla büyüdü. Ecosin tableti söylememe rağmen onu uygun görmüyor ama aşı çok ağır 2. Dozu yaptırmayıp ecosin tableti mi denesem sizce? kedim 3 yaşında keşke foto koyulsada son halini atabilsem

Benim kesimde sahiplendiğimde mantarmış bilmiyordun
İlk kedim olduğu için tecrübesizdimde açılacası
Kedim bize geldiğinde 1..5 aylıktı ve motor yağına düşmüş bir bebekti bu yüzden büyük ihitimalle bağışıklığı düştü ve daha sonrasında mantara yakalandı
Sahiplendikten 1 hafta sonra veteriner e götürdüm kontrol amaçlı mantar olduğunu öğrendim doktorumuz bize ecosin tablet önerdi tableti ortadan ikiye kırarak iki hafta kullanmamızı önerdi öylede yaptık sonuç olarak 2-3 hafa gibi bir sürede iyileşti
Mantar kedinin dolaştığı yerlerde de kalabildiği için nüksedebilen bir hastalıkmış bundan dolayı kalan spreyleri onun dolaştığı eşyalara sıktım elimizden geldiğinde onun dolaştığı yerleri daha çok temizledik
Umarım atlatır mantarı

Benim kesimde sahiplendiğimde mantarmış bilmiyordun
İlk kedim olduğu için tecrübesizdimde açılacası
Kedim bize geldiğinde 1..5 aylıktı ve motor yağına düşmüş bir bebekti bu yüzden büyük ihitimalle bağışıklığı düştü ve daha sonrasında mantara yakalandı
Sahiplendikten 1 hafta sonra veteriner e götürdüm kontrol amaçlı mantar olduğunu öğrendim doktorumuz bize ecosin tablet önerdi tableti ortadan ikiye kırarak iki hafta kullanmamızı önerdi öylede yaptık sonuç olarak 2-3 hafa gibi bir sürede iyileşti
Mantar kedinin dolaştığı yerlerde de kalabildiği için nüksedebilen bir hastalıkmış bundan dolayı kalan spreyleri onun dolaştığı eşyalara sıktım elimizden geldiğinde onun dolaştığı yerleri daha çok temizledik
Umarım atlatır mantarı

Benim kesimde sahiplendiğimde mantarmış bilmiyordun
İlk kedim olduğu için tecrübesizdimde açılacası
Kedim bize geldiğinde 1..5 aylıktı ve motor yağına düşmüş bir bebekti bu yüzden büyük ihitimalle bağışıklığı düştü ve daha sonrasında mantara yakalandı
Sahiplendikten 1 hafta sonra veteriner e götürdüm kontrol amaçlı mantar olduğunu öğrendim doktorumuz bize ecosin tablet önerdi tableti ortadan ikiye kırarak iki hafta kullanmamızı önerdi öylede yaptık sonuç olarak 2-3 hafa gibi bir sürede iyileşti
Mantar kedinin dolaştığı yerlerde de kalabildiği için nüksedebilen bir hastalıkmış bundan dolayı kalan spreyleri onun dolaştığı eşyalara sıktım elimizden geldiğinde onun dolaştığı yerleri daha çok temizledik
Umarım atlatır mantarı