Kedi Kısırlaştırma Kararsızlığı

okankara68

Merhaba herkese ben köyde yaşıyorum ve 10 15 kadar kedim var her sene yavruluyor kediler ve bakımı zor oluyor yavruların bir kısmı ölüyor misal bir tane kedim var ismi deliha senede 2 kere yavruluyor yavrularına düzgünde bakmıyor sefil oluyor yavrular bende 2-3 tane dişiyi kısırlaştırmayı düşünüyorum ama acaba yanlışmı yapıyorum diye düşünüp duruyorum sizce ne yapmalıyım dediğim gibi çok kedi var bakmak zor oluyor 15kg mama alıyorum hemen bitiyor mama sorun değil ama yavrular bakımsız kalıyor biraz önerilerinizi bekliyorum

10 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar Okan Bey.

Bu kesinlikle kararsız kalmanız gereken bir konu değil. Kendi ağzınızla söylüyorsunuz yavrular ölüyorlar, sefil oluyorlar diye. Doğum yapan kedilerin de ömürleri kısalıyor bu arada, bu da işin gözle görülmeyen kısmı. Lütfen elinizden geldiğince kısırlaştırmaya ağırlık verin. Hayvanlara iyiliği sadece onların karınlarını doyurarak, onlara kutulardan yuva yaparak değil aynı zamanda yaşam şartlarını her bakımdan iyileştirerek yapmış oluruz.

Bol patili günler dilerim.

lunasmommy

Kesin kısırlaştırmalısınız ben de kedimi dört yaşında kısırlaştırmıştım ve çok fazla ertelediğimi fark ettim çünkü kızgınlık döneminde enfeksiyon kaptı ve ölümden döndü bu yüzden ertelemeden kısırlaştırılmalı bebeklerimiz. Sağlıklar için çok önemli

okankara68

Teşekkürler içim rahatladı sayenizde bir la. tanesini kısırlaştıracağım bu hafta inşallah

Ketonmanya

Okan Bey, eğer çiftleşme yeni olduysa hâlâ geç kalmış sayılmazsınız. Gebeliğin başlarında da kısırlaştırma işlemini yapabiliyorlar. Bence önceliği o dişiye verip bir an önce kısırlaştırmanız çok yerinde olacaktır.

okankara68

tamam cok sağolun sarı kızı cumartesi götürecem

okankara68

Teşekkürler içim rahatladı sayenizde bir la. tanesini kısırlaştıracağım bu hafta inşallah

okankara68

şimdi bir tane dişi kedimin peşinde 2 gündür diğer benim erkek sıpa koşuyor acaba geç kalmış olabilirmiyim ki

Coconutbey

Kesinlikle kisirlastirmalisiniz yavrulara yazık bir de bayağı çok kediniz varmis

okankara68

kedi çok ya bi tanede köpeğim var arada sokak kedileri de geliyor sayı artıyor :)

Tolga_yay26

Arkadaşım benim görüşüm şu şekilde kedinin cinsiyetine yada yaşına göre karar vermek daha doğru bana göre erkek kedinin hangi yaşta olursa olsun kısırlaştırılmasına karşıyım bu benim Şimdi bi alışılmış alışkanlık hale gelmiş kısırlaştırma döngüsü dönüyor ortada bundan bi 10 15 sene öncesine gidersek kısırlaştırmamı varmış diyecek noktaya geliriz ve ayrıca kedinin ömrünün kısaldığının düşünülmesi bunları ben tamamen beyin yıkaması olarak görüyorum 18 20 yaşına kadar yaşayan çok kedi gördüm aşısız hatta kısırlasmadan ama buna bende karşıyım kedin dişiyse ve belli bir yaşa geldiyse onu kısırlaştırabilirsin ve şunuda unutma veterinerlere sorsan kedi kısırlaştırmanın yüzlerce faydasını sayar sana çünkü işin ucunda para var fakat şu çip uygulaması gibi zorunluluk getirilse ve bunu yasal hale getirseler veterinerler bunu ücretsiz yada çok düşük bir maliyette yapmak zorunda olsalar emin ol o anlattıkları iyi yönlerinin on katı kadar olumsuz yönlerini anlatır ve herkesi vazgeçirtirdiler kısırlaştırmanında zararları olduğunu unutmayalım bunun bilincinde olalım bu benim görüşüm diğer görüşlerede saygım var