Kedimin Streslenmesi, Deri Rahatsızlığının Çoğalması.

somnium

merhaba, arkadaşlar. biraz uzun olacak, bunun için üzgünüm. kedim 2 ay önce mantarı atlatmıştı. ve bunun sebebi diş değişim döneminden kaynaklıydı. hekimimiz hemogram sonuçlarına da bakarak, diş etlerine streslenip mantarın oluştuğunu söylemişti. zaten çok kısa bir süreçte, doğru tedavilerle 1 ayda atlattık. lakin dün o bölgeyi tekrar yaladığını fark ettim. görünürde hiçbir şey gözükmüyordu. elimle kontrol ettiğimde, çok çok ufak tırnak ucu kadar tekrar bir mantar başlangıcı olduğunu fark ettim. mor ışıkta da kontrolünü yaptım. yine vücudunun hiçbir yerinde yok, sadece orasında var. bir aydır, eve uyumak ve kedimin bakımını yapmak için uğruyorum. genelde kedimle akşam eve gelip babam oynuyor. tabii, ben de eve geldiğim süreçlerde toplam 1-2 saat oynarım onunla. ve diş etleri, diş değişim döneminden sonra kızarık kaldığı için günde 2 defa(sabah-akşam) dişlerini fırçalıyordum verilen kremlerle. ve bunu asla istemiyordu ama benim de yapmaktan başka bir çarem yoktu. ve evde olmamam da onu mutsuz ediyor, fark ediyorum. ne yazık ki, final haftamdı ve üstüne benim için önemli bir projeye başlama zamanımdı. ki bundan sonraki süreçte daha yoğun olacağım, tamamiyle akademik sıkıntılar. ki hafta sonları bile hiçbir yere çıkmıyorum, sırf arta kalan zamanlarda kedimle ilgilenmek için. ama o hep stres yapıyor, üzülüyorum. başka bir kedi sahiplenme lüksüm yok şu anlık. veteriner fiyatları uçtu, mama fiyatları da keza aynı şekilde. üstüne büyük şehirde öğrenci olmak hayli zorluyor. ama kedimi de böyle görünce içim parçalanıyor. yazın, okulum yoğun olmadığı zamanlarda da genelde hep kucağımda uyurdu. son zamanlarda hep oturma odasında uyumaya başladı, yalnız başına. geceleri daha çok miyavlıyor, kalkmam için. hiç sorun değil, miyavlasın. ben kalkar yine oynarım. ama stresten hep aynı noktada mantarı oluşuyor, bir ay arayla. evde iki kişiyiz üstelik. babam akşamları geliyor, işte çalıştığı için. ki akşam kedimle de çok oynuyor, sabahları işe gitmeden önce de oynuyor bir saat.

1 CEVAP

somnium

ama onu mutlu edemiyoruz gibi. bu durum beni çok üzüyor, gerçekten. oyuncakları var, tırmalama tahtaları var, kuleleri var, otomatik çalışan oyuncakları da var. ama onlarla ilgilenmiyor asla. tek ilgilendiği şey topunu bana getirtip, onu atmamı bekleyerek oynamam. ama ben yokken çok mutsuz oluyor. sonrasında da sağlıklı olmasına rağmen hep aynı bölgede mantar türüyor… ne yapacağım konusunda kafam allak bullak. okula odaklanmaya çalışıyorum, kedimin mutsuzluğu aklıma geliyor. sonrasında bu yüzden de mantara çevirmesi kendini… yine düzenli mantar tedavisi uygulamaya başladık. ki tanrıya şükür, dağılmaya müsait olmayan bir noktada olduğu için ultra hijyen koşulları gerekmiyor. (genetik okuyan, akademide iyi olan arkadaşlarımın da tavsiyesiyle önemli olan bu durumlarda bağışıklıkmış. ki nemli ve sıcak ortam yoksa yaşamaları pek mümkün olmuyormuş.) mantarı her türlü yine hallederiz. ama kedimin mutsuzluğunu nasıl halledebilirim arkadaşlar? eminim aranızda çalışan, okula giden kişiler vardır. kediniz evde nasıl yalnız kalabiliyor? benim kedim, dış kapıya geldiğim anda miyavlıyor. elimi yüzümü yıkamaya bile sabredemiyor, üstüme atlıyor direkt. üzülüyorum böyle olunca.