Kedim Pirelendi Yardım Edin Lüten

demirdilara

Merhaba. Öğrenciyim ve kedimle yalnız yaşıyorum.
Bir süredir kedimde şiddetli bir kaşıntı gözlemledim. Kedimin derisini incelediğimde karabibere benzeyen küçük siyahlılar buldum ama sıçramıyor, hareket etmiyordu.
Pireden şüphelenip korktum. Hemen bi damla aldım. ( Zonaks kediler için pire damlası)
Bu damlayı 10 ocakta aldım.
İlk 3-4 gün kedimin kaşıntısı azaldı ve biraz kendisine geldi. Ama aradan 11 gün geçti ve kedim yine şiddetli şekilde kaşınmaya başladı.

Tüylerinin arasına baktığımda hiçbir şey yok temizlenmiş ama kaşınmaya devam ediyor.
Dün gece çarşafı değiştirdiğim kedimle beraber uyuduk.
Sabah uyandığımda çarşafın üzerinde küçük siyahlıklar buldum. (Fotoğrafını ekledim. )

Bir yerde okuduğuma göre pire yumurtası olduğunu anlamak için üstüne su dökmemiz lazımmış. Dökünce siyahlıkların rengi turuncuya dönüyormuş. Denedim. Ve turuncu oldu. (Fotoğrafı ekledim)

Şimdi kedimi inceliyorum ama hiçbir şey bulamıyorum üstünde.
Bu nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Kedimi yeni sahiplendiğim için daha iç dış parazit yaptırmadım daha doğrusu param yoktu.
Yarın harçlığım gelirse veterinere götüreceğim.
Ama o zonaks pire damlasını damlatalı 11 gün oldu tekrar dış parazit yaptırmalı mıyım?

Ve veteriner yaklaşık olarak ne kadar tutar bilginiz var mı?

Lütfen yardım ederseniz çok sevinirim.

12 CEVAP

Mini2019

Merhaba. Endişelenmene gerek yok. Zaman zaman hepimizin yaşadığı bir sorun bu.

Öncelikle her damla maalesef işe yaramıyor.
İyi damlalar da 400 tl civarı.

Pirede tek ilaçlama işe yaramıyor. Kalan yumurtadan çıkanların yaşamaması için 20 günde bir tekrar ilaçlaman gerekiyor.
Eğer yapmazsan gerçekten kurtulamazsın. Ve her seferinde boşa harcama yapmış olursun.

Forumda benzer içerikler var. Onları okursan yardımcı olacaktır.

sevgikrhnx

Bende sokaktan sahiplendiğim için kedimde uzun bir süre pireyle uğraştım. Tüyleri çok uzun olduğu için süreç baya uzadı. Tamamen kurtulana kadar 15-20 güne bir dış parazit uygulaması yapılmalı ve evin her yerini temizleyip sirkeli suyla sil çünkü yumurta bırakıyorlar her yere. Kumunu falan değiştirebilirsin. İç dış parazit 500 tl civarıydı en son yaptırdığımda. Evden çıkmasa bile 2-3 ayda bir mutlaka yaptırmalısın yoksa pire malesef oluyor.

elif_f

Veterinerde yaptırın iç dış parazitini netten vs almayın çok kötü sonuçları olabilir Allah korusun. İç dış paraziti iki hafta arayla yineletin. Evi güçlü bir süpürge ile süpürün. Torbayı hemen çöpe çıkarın. Makinede yıkanacak her şeyi yıkayın. Sirkeli su ile silin tüm zeminleri. Parazit sonrası kedinizi ince dişli tarakla tarayın sık sık. Ölmüş baygın pire ve yumurtalarını almış olun. Kumunu dökün yıkayın yenisini koyun. Normalde evi ilaçlatmak işe yarıyor ama siz ve kedi evde olmayın o sırada. Evcil hayvanı olmayan bir arkadaşınıza bşr günlüğüne gidemez misiniz? Evi ilaçlatsanız. Sonra temizler kedinizi alırsınız geri eve. Ve pire onlar. Apartmanda da belki vardır. Kömürlük vs de. Ama canı için muhakkak iç dışı yaptırın. Kanını emiyolar. Diliyle yalanırken içeri giriyorlar. Hayvan için çok tehlikeli. Bilmediğiniz kimyasalı da çocuğa sürmeyin denemeyin lütfen. İç dış bir an önce.. riske atmayın. Bu durumda paraziti yaptıran bile yeniliyor öyle düşünün.

demirdilara

Yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim.
Önerebileceğiniz bi dış parazit ilacı var mı?
Ya da ben yarın direk veteriner ile görüşüp iç dış parazit yaptırırsam mı daha hızlı kurtulurum ?
Hangisi daha hızlı ve iyi çözüm ?

demirdilara

Bir de bu görseldekiler pire dimi? Veya pire yumurtası sanırım başka bir şeyden şüphelenmeye gerek var mı?

elif_f

Veterinerde yaptırın iç dış parazitini netten vs almayın çok kötü sonuçları olabilir Allah korusun. İç dış paraziti iki hafta arayla yineletin. Evi güçlü bir süpürge ile süpürün. Torbayı hemen çöpe çıkarın. Makinede yıkanacak her şeyi yıkayın. Sirkeli su ile silin tüm zeminleri. Parazit sonrası kedinizi ince dişli tarakla tarayın sık sık. Ölmüş baygın pire ve yumurtalarını almış olun. Kumunu dökün yıkayın yenisini koyun. Normalde evi ilaçlatmak işe yarıyor ama siz ve kedi evde olmayın o sırada. Evcil hayvanı olmayan bir arkadaşınıza bşr günlüğüne gidemez misiniz? Evi ilaçlatsanız. Sonra temizler kedinizi alırsınız geri eve. Ve pire onlar. Apartmanda da belki vardır. Kömürlük vs de. Ama canı için muhakkak iç dışı yaptırın. Kanını emiyolar. Diliyle yalanırken içeri giriyorlar. Hayvan için çok tehlikeli. Bilmediğiniz kimyasalı da çocuğa sürmeyin denemeyin lütfen. İç dış bir an önce.. riske atmayın. Bu durumda paraziti yaptıran bile yeniliyor öyle düşünün.

elif_f

Veterinerde yaptırın iç dış parazitini netten vs almayın çok kötü sonuçları olabilir Allah korusun. İç dış paraziti iki hafta arayla yineletin. Evi güçlü bir süpürge ile süpürün. Torbayı hemen çöpe çıkarın. Makinede yıkanacak her şeyi yıkayın. Sirkeli su ile silin tüm zeminleri. Parazit sonrası kedinizi ince dişli tarakla tarayın sık sık. Ölmüş baygın pire ve yumurtalarını almış olun. Kumunu dökün yıkayın yenisini koyun. Normalde evi ilaçlatmak işe yarıyor ama siz ve kedi evde olmayın o sırada. Evcil hayvanı olmayan bir arkadaşınıza bşr günlüğüne gidemez misiniz? Evi ilaçlatsanız. Sonra temizler kedinizi alırsınız geri eve. Ve pire onlar. Apartmanda da belki vardır. Kömürlük vs de. Ama canı için muhakkak iç dışı yaptırın. Kanını emiyolar. Diliyle yalanırken içeri giriyorlar. Hayvan için çok tehlikeli. Bilmediğiniz kimyasalı da çocuğa sürmeyin denemeyin lütfen. İç dış bir an önce.. riske atmayın. Bu durumda paraziti yaptıran bile yeniliyor öyle düşünün.

elif_f

Veterinerde yaptırın iç dış parazitini netten vs almayın çok kötü sonuçları olabilir Allah korusun. İç dış paraziti iki hafta arayla yineletin. Evi güçlü bir süpürge ile süpürün. Torbayı hemen çöpe çıkarın. Makinede yıkanacak her şeyi yıkayın. Sirkeli su ile silin tüm zeminleri. Parazit sonrası kedinizi ince dişli tarakla tarayın sık sık. Ölmüş baygın pire ve yumurtalarını almış olun. Kumunu dökün yıkayın yenisini koyun. Normalde evi ilaçlatmak işe yarıyor ama siz ve kedi evde olmayın o sırada. Evcil hayvanı olmayan bir arkadaşınıza bşr günlüğüne gidemez misiniz? Evi ilaçlatsanız. Sonra temizler kedinizi alırsınız geri eve. Ve pire onlar. Apartmanda da belki vardır. Kömürlük vs de. Ama canı için muhakkak iç dışı yaptırın. Kanını emiyolar. Diliyle yalanırken içeri giriyorlar. Hayvan için çok tehlikeli. Bilmediğiniz kimyasalı da çocuğa sürmeyin denemeyin lütfen. İç dış bir an önce.. riske atmayın. Bu durumda paraziti yaptıran bile yeniliyor öyle düşünün.

Mivyayy

Yasadiginiz bolgeye gore degisir ama genel fiyati 200 tl dis parazit. Rahat olun ciddi bir sikinti degil hicbirsey olmaz pire taragiyla veya evcil hayvanlar icin ozel olarak hazirlanmis spreylerden yardim alabilirsiniz. Hem kedideki pire cinslerinin cogu insanlardan beslenemedigi icin size gecmez.

Cngzhn

Geçmiş olsun , limon suyu geçici olarak kaybediyor aklinizda olsun

marizort

:D gorseldeki pire b*ku pire yavrulari bunlarla besleniyor. veterinerin tavsiye ettigi damlayi satin alabilirsin kendin uygulamak icin. ama harcligini alana kadar ya da bir sure idare icin bir kap su koyup ince bit taragiyla temizle her taramada zaten bir suru pire gelecek onu hemen suyun icine koy biraz bekle bogulsunlar. taragin ustunde kaldiysa sil peceteyle at. ama gecici bi cozum 2 gun sonra tekrar cogalacak. damlayi yaptiktan sonra evi iyice supur ve carsaflari yika. yattigi yatagi vs. varsa onlari da yika ya da silkele sorun cozulecektir.

Emirrckr

Damla şart.
Bir veteriner kliniğinden temin edebilirsiniz.
Pire tarağı da işlev görür fakat tararken dikkat edin yakalayıp öldürmeye bakın.
Pireler çok iyi sıçrayan hayvanlar adeta ışınlanır gibi kaybolurlar.
Eve yayılırsa daha uğraştırıcı olur.
Pire(dış parazit)damlası sonrası kedinizdeki pireler ölecekler,
Kimisi yere düşebilir sorun değil.
Damla uygulaması sonrası kedinizin yattığı yerler başta olmak üzere tüm evi silip süpürün.
Pire,kediden kolay kolay ayrılmaz ama yumurtalar etrafa düşer ve işte bu yumurtalardan yeni pireler çıktığında pireler eve yayılmış olur.
Bu yüzden bolca silip süpürün.
Özellikle halılara dikkat edin,yumurtalar için en elverişli ortamlardır.
Asla panik yapmayın,herkesin başına gelebilen bir durum,
Dış parazit damlaları genellikle sorunu çözer.
Eğer emin olmazsanız 2-3 hafta sonra tekrar damla uygulaması yaparak sorunu kökten ortadan kaldırırsınız.
Hani uyguladığınız damla yumurtalara etki etmezse diye diyorum.
Bu konuya dair bilgiyi hekimden alabilirsiniz.