Temizlenen Balık Kafası

yusuf2645

Merhaba. Balık aldığımız zaman temizliyoruz ve kafaları çöpe gitmiş oluyor. Ziyan olmasındansa sokaktaki kedilere verilebilir mi? Verilirse çiğ mi olmalı yoksa haşlanmış,pişirilmiş mi? Çiğ, parazite yol açar ve B vitaminini yok ederek sinir sisteminde sıkıntıya yol açabilir diye duydum. Pişmiş ise balıktaki tüm vitamini yok eder diye okumuştum. Nasış vermeliyim? Pişecekse kaç dakika olmalı?

2 CEVAP

Mini2019

Hayvanların doğasında pişmiş besin yok. Onların yeme alışkanlıklarını biz değiştirip onları sağlıksız hale getiriyoruz.

İlla ki Verecekseniz, büyük balıkların kafa taslarında sert kılçıklar var. Bunlara dikkat edilmeli.

aslihan_e

Kediler en fazla belki hamsi kafası yiyebilir, başka türleri asla direkt vermeyin. Hamsi kafası da pişince sert hale geliyor. Sardalya bile olmaz. Kedi bu, büyükleri de yiyebilir ama midesine, bağırsaklarına batma ihtimali var, dişlerine de batar. Sokakta beslediğim bir kedi var çoğu zaman gelip çiğ balık parçaları kusuyor. Sindiremiyorlar yani. Eğer kafalar boşa gitmesin istiyorsanız onları su kaynamaya başlayınca ocağı en kısığa getirip kapağı kapalı şekilde en fazla 15 dk haşlayın, pişmeye yakın çok az zeytinyağ eklerseniz daha faydalı olur, ince süzgeçten geçirin, hiç parça kalmasın, onu çorba niyetine verebilirsiniz. Balığın yağları, omega-3 yağ asidi falan suya geçer o şekilde, yağda eriyen vitaminler de suya geçer. B vitaminlerinin çoğu suyunda kalır, özellikle B3. Mineraller de suya geçebilir ve pek değer kaybetmezler. Yani yiyecekleri haşlayıp suyunu dökünce pek çok şey gidiyor ama suyunu içersek çoğunu almış oluyoruz. Pişince vitaminleri kayboluyor dedikleri daha çok balığı kızartınca oluyor, vitamin de omega da kalmıyor veya haşlanmış suyunu dökersek o şekilde gidiyor. Elbet de pişince her türlü besin değerleri azalıyor ama mecburen pişiriyoruz, burada suyundan faydalanmak istediğimiz için haşlama yapmamız gerekli yoksa ne kadar az yağ ve su o kadar iyi. Çiğ balık parazit yapar kesinlikle. Ben kedilerim için sık sık balık suyu hazırlarım bu nedenle faydalarını çok araştırdım.