Karma Aşı Gençlik Hastalığının Bulamasını Önler Mi?

AisRevol

Merhaba arkadaşlar sokaktan bir kedi sahiplendik ancak evde bir kedimiz daha var. Evdeki kedimiz 6 aylık 2 karma aşı oldu iç dış parazit yapıldı. Sokaktan gelen de iç dış parazit oldu ancak karma aşı henüz olmadı. 1 hafta sonra olacak. Kedileri ayrı odalara koysak da bir kaç kez koşup birbirlerinin yanına geldiler. Karma aşı hangi hastalıklara karşı korur ben gençlik hastalığından çok korkuyorum ama aşının koruyuculuğu hakkında bilgim yok detayını bilen birileri var mıdır?

4 CEVAP

aslihan_e

İyi kötü aşı markası diye bir şey yok. Biraz veterinerlerin aşıyı saklama koşulları ve aşının ülkemize getirilirken yolda soğuk depolama şartlarının yerine getirilmesi önemli. Sadece hangisi daha etkili dersek, zayıflatılmış canlı aşı ve öldürülmüş aşı türleri var. Canlı aşılar (felocell, Purevax, bir tane daha olmalı adını unuttum) gençlik hastalığına karşı daha yüksek bağışıklık sağlar, Biofel gibi inaktif aşılar ise solunum yolu enfeksiyonlarında yani kedi nezlesi ve calivirüs'te daha etkilidir. Yine de her iki aşı çeşidi de kedileri gençlik hastalığından ölmekten koruyabilir. Sizin sorunuza gelirsek aşılar asla hayvanların hastalık kapmasını önlemezler, sadece daha hafif belirtilerle veya hiç belirti vermeden atlatmalarını sağlarlar. Yetişkin ve aşılı bir kedinin gençlik hastalığına karşı bağışıklığı daha yüksek olur, yavrular ise %50-%60 gibi bağışıklık kazanıyor uzmanların araştırmalarına göre. Yine de hastalık kaparsa gençlik hastalığının neden olduğu felçlik, körlük geçirmeden, ölmeden, sadece kusma ya da ishal, iştahsızlık göstererek veya hiç belirti göstermeden atlatabilir. Gençlik hastalığından korkuyorsanız ve daha önce biofel marka aşı yaptırdıysanız, bir yaş hatırlatma dozunu da biofel yaptırdıktan sonra bir doz felocell veya bulabilirseniz Purevax yaptırmanızı öneririm. Kediniz gençlik hastalığına karşı daha yüksek bağışıklık kazanmış olur. Önceki aşılarınızın markası zaten bunlardan biri ise zaten kediniz daha çok koruma altındadır. Bir de bazıları kedilerini iki aylıkken aşılatıyor, o aşılar boşa. Kedi en az 3 buçuk aylık olmalı, ne kadar ay olarak büyükse o kadar yüksek bağışıklık kazanır çünkü anneden emdiği sütteki antikorlar 17 haftaya kadar aşıyı etkisiz hale getirebiliyor.

Mivyayy

guvendiginiz bir veteriner olsun mutlaka asi markasi iyi olursa bu hastaliklara yakalanma olasiligini ciddi anlamda en aza indirir. Veterinerinizin onerdigi ve sizinde gerek duydugunuz tum asilari duzenli olarak yapin mutlaka

AisRevol

Çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel açıklamışsınız artık karma aşıların markalarını ve detaylarını soracağım veterinere. 🥰🥰 Güzel çocuklar hep sağlıklı mutlu olsunlar

AisRevol

Yaa karma aşının farkları oluyor mu ben iç dış parazitin marka farkı olduğunu biliyordum ama karma aşı standart sanıyordum. Açıkçası yeni taşındığımız yerde bilinen bir veterinere gitmiştik. Bir araya gelmeleri riskli değilse 2 karma aşı yaptırmış kedi gençlik hastalığından korunuyorsa kapıyı açacağım çok oynamak istiyorlar kapının önünde yatıyor ikisi de 🤭