2. Kedi Sahiplenme

Melek12316

Merhabalar. Camın önüne gelen bir kedi vardı sürekli. Mama veriyordum. Kıyamadım eve aldım dün akşam. Evdeki kedim dünden beridir tıslayıp duruyor. Hemde bana tıslıyor pençe atıyor. Alışma süresi ne kadar olur

3 CEVAP

marizort

cok zor bi gecis bu ya. kendiligindende alisabilirler zamanla ama birazdan yazacagim yontemle daha iyi alisiyorlar diye okumustum. bir odada kapali tutun yeni kediyi, sonra ikiside kapinin onunde dururken kapi kapali halde yemek yesinler (yas mama verirseniz daha iyi olur) birbirlerinin kokusuna alismalari icin yavas yavas yattiklari ortuyu ya da yatagi kedilere koklatin. yer degistirin yani sorun cikaran kedinin kokusunu yeni kediye, yeni kedinin kokusunu sorun cikarana koklatin. sonra yavas yavas kapiyi aralayin yine yemek verin. bi kac gun boyle gitsin sonrasinda da kapiyi acin yan yana yas mama verin. gun icinde yeni kedi dolassin ama gece yatarken bos odada tek basina yatsin. sonra onu da serbest birakin. birlikte olta otuncakla oyun oynatmaya calisin. zamanla alisacaklardir. 😼

bu video cok faydali ingilizce biliyorsaniz. https://youtu.be/tsYT7yIOdqQ?si=GzlH9vEGmG-kWZ7A

mochangel

kedilerimin biri 14 digeri 4 yasinda. kucuk kedimi 3 aylik gibiyken sahiplendik. ilk hafta cok karsi karsiya getirmedik, haliyle tislasmalar vesaire. sonra denk geldiklerinde kucuk olan buyugu ustunde baskinlik kurdu. yavas yavas alistilar birbirlerine ama hala buyuk kedim kucugu cok sevmez, kucuk onu yaladiginda saldiriyor buyugu:( ama kucuk de baskinlik kurdugu icin buyuk kedime cok sert saldiriyor:( tabii ki bu gibi olumsuz seylerin yani sira olumlu yanlari da var, ornegin buyuk kedim artik miyavlamayi, mirlamayi unutmustu, iyice yaslanmisti. bir de kucuklugunden beni oyun arkadasi belledigi icin bana cok saldirirdi. hala saldiriyor ama kucuk olan bu konuda buyugun enerjisini daha cok attiriyor. kucuk kedimiz sayesinde buyuk olan tekrar miyavlamayi, mirlamayi hatirladi. hatta ondan yemek masasina cikmak gibi yaramazliklar bile ogrendi, cok karismiyoruz artik biz de:) alisma surecinde kokular onemli, eski kedinin hasir nesir oldugu bir oyuncagi yeni olana verin. yeni olan kediyi de bir oyuncakla oynatin onun kokusu da o oyuncaga gecsin, o oyuncagi da eski olana verin. yeni alacaginiz kedinizin asilarini pire kovucularini vb yaptirmis olun ama tabii ki. sonra kullandiklari mamalari da ayni oyuncaklar gibi degistirin bu surecte. sizin oldugunuz bir ortamda ikisini serbest birakin ara ara ama mutlaka mudahale edebilecek mesafede olun ve birbirlerine yaklasmalari icin ugrasmayin, birakin istedikleri gibi hareket etsinler. zamanla bu sekilde alisacaklar. benim buyuk kedim cok kiskancti, kedi gorup kusmuslugu mu olmadi yoksa bebegin yattigi yere bebek gittikten sonra surune surune kokusunu biraktigi mi:) ama en nihayetinde alisiyorlar

Melek12316

Bu konuda yardımcı olur musunuz ne yapacağım bilmiyorum