Kedim Parazit Aşısından Sonra Kötüleşti Ne Yapmalıyım

bihtersmom

Merhaba ben bu pazar günü bir arkadaşım vasıtasıyla minik bir sokak kedisi sahiplendim. Kedim 1-1,5 aylık bir sarman. Tabii sokaktan aldığımız için alır almaz veterinere götürdük iç ve dış paraziti olduğunu ama onun dışında gayet sağlıklı olduğunu söylediler daha sonra ise tüylerine bi sprey sıkıp ağzından da ilaç verdiler parazitleri için. Geldğinde gayet sağlıklı olan hayvan ertesi gün halsizleşti ateşi çıktı bizim zorumuzla yedi içti ve gözüne 3. Göz kapağı geldi bunun üzerine tekrar başka bir veterinere gittik (ilk veterinerimiz sokak kedisi olması dolayısıyla gereken ilgiyi göstermedi) orda vitamin verdiler gözleri için bir krem söylediler ve bir tanesi kanama için (parazit dökerken kanama olabiliyormuş) bir tanesi antibiyotik ve bir tane de bağışıklık güçlendirici olmak üzere üç tane iğne vurdular. Yavrumuz gayet iyiydi ta ki düne kadar. Veterinerin her dediğini evde harfiyen uygulamamıza rağmen gözü kötüleşti ve dün yine hasta oldu. Gözleri için ne yapabiliriz? Görme kaybı olur mu? Bir de pazar günü tekrar parazit için ağzından hap vereceklerini söylediler ama açıkçası biz korkuyoruz bir şey olur da bu kez atlatamaz diye. Aranızda bu ve benzeri durum yaşayan varsa tecrübelerinden ve bu durumlar normal öidir bahsederse sevinirim. Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

9 CEVAP

HandeHera

Bende sokak kedisi sahiplendiğim için benimde iç dış paraziti erken yaptılar benim kızım da çok halsizleşti ayağa kalkamıyo su içmeye ben kucağımda götürüyodum 1-2 güne o durum geçti aşıdan sonra biraz kötü oluyolar ama diğer durumları bilmiyorum bilen yada yaşayan birisi cevaplar diğer durumları :)

Roza23

En son gittiğiniz veteriner anladığım kadarıyla iyi şekilde ilgilenip muayene etmis. Bence onu arayıp durumu anlatin. Muhtemelen parazit tedavisi halsizlestirmistir ama yine de uzman görüşün faydası vardir.

bihtersmom

Gözlerinde yaşarma oluyor ve 3. Göz kapağı dediğimiz o beyaz kısım çıkıyor. Bi göz damlası daha aldık umarım işe yarar.

Kedimekim

Daha cok kucuk oldugu icin ilaclar fazla gelmistir buyuk ihtimal genelde cunku 2 aylik olana kadar disardan herhangi bir ilac verilmesi yavru kedileri cok etkiliyor. Gozu icin verilen ilaclara devam edin. Ayrica pamuga ilik cay damlatarak gozune surebilirsiniz

bihtersmom

Evet fakat gözü kötüleşmeye başladı ve verdiği krem pek etki etmedi ben de tedirgin oldum pazar günü ikinci dozu alırsa daha kötü olur diye

Roza23

Bence parazit tedavisini bekletin. Şu an onemli olan gözleri. Iltihap akması falan oluyor mu gözlerde?

MinelG

Kedimin gözü bundan daha da kötü bir haldeydi ben veteriner tavsiyesiyle Neo-Kort kullanmaya başladım düzenli olarak baştan hiç işe yaramıyor gibi oldu ama 2,3 hafta içinde tamamen toparladı.Daha kötü gibi görünse de önerdiği kremi sürmeye devam edin işe yarayacaktır.1 haftaya hiç ilerleme kaydedemezsiniz tekrardan gidin

DEMET92

veterinerinize sormadan kesinlikle ilaç kullanmayın bence çünkü o ilacın dışındaki bir ilaç üstüste olunca zararı olabilir. inşallah en kısa sürede iyileşir geçmiş olsun :(((

bihtersmom

Gözlerinde yaşarma oluyor iltihap olmuyor pek ve 3. Göz kapağı dediğimiz o beyaz kısım çıkıyor. Bi göz damlası daha aldık vigamox bir de onu deneyeceğiz. Bir de kızımız bugün hapşurmaya başladı her şeyine telaşlanıyoruz ilk deneyimimiz olduğu için :)