Temizlik Sorunu

-0zge-

Arkadaşlar merhaba. 6 aylık erkek brithis shorthair kedim tuvaletinden çıktıktan sonra kendisini temizlemiyor. Poposunda hep dışkı kalıyor ve her yere bulaştırıyor. Kendisi temizlemediği için poposunu ben temizliyorum. Evet bunu yapmamalıyım biliyorum ama fısfıs yöntemini de denedim hala deniyorum , fısfıs sıktıktan sonra inadına oturuyor ve oturduğu yere bulaştırıyor. Çok çaresiz kaldım lütfen yardım edin.

8 CEVAP

Sm_Ft

Merhaba
Fısfıstan korkup tepki geliştirebilir size karşı. Bunun yerine bi pamuğu ıslatın o bölgeye sadece ıslaklık bulaşacak kadar bir iki defa pıt pıt değdirin ama temizleme yapmayın. Orasını ıslattığınız için temizlemek isteyip zamanla buna alışacağını umuyorum. Benim oğlanın da aynı sorunu vardı böyle yendik

Mivyayy

Bizde ayni durumu yasadik. Ben megerse kumu cok doldurdugum icin oglum tuvaletini yaparken iyice oturmak zorunda kaldigi icin poposuna yapisiyormus ozellikle ilk kumu doldurdugum zamanlarda yasandigini farkettim belki sizdede boyle olabilir. Eger bu degilse kediler merakli ve oyuncu canlilardir eger tuvaletinin orda onun dikkatini cekecek seyler varsa kaldirin, tuvaletini yaparken merak edecegi ses gelirsede ayni durum yasanabilir cunku hizli yapmaya calisirken poposunda kaliyor olabilir. Son olarak eger kedi annesinden erken ayrildi ise kum aliskanligini tam kazanamamis olabilir bu konuda veterinerinizden ne yapmaniz gerektigi konusunda yardim alabilirsiniz. Eger buda degilse kediniz kumun kokusunu begenmedigi icin hizli yapip cikmaya calisiyor olabilir. Hicbirinde cozum bulamazsaniz popo bolgesini tras ettirin.

Mini2019

Zamanla temizlenecektir.

marizort

kediniz cok bebekken mi ayrildi annesinden? bizim kedimizde boyleydi veteriner "kedi olmayi bilmiyor olabilir annesinden gormedigi icin" :D demisti. gercektende oyleydi. diger kedimi izleyerek ogrendi. artik boyle bi sikintisi yok. bir de fisfis gibi yontemler kedilerde pek etki etmez daha kotu hale getirir. bu sefer size mesafe koyar. kucuklugunden beri boyleydiyse tamam ama yeni baslamis bir davranissa bir veterinere goturun derim ben...

-0zge-

Öncelikle cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Kedimi sahiplendiğimde 3 aylıktı şuan 6 aylık. Brithis shorthair olduğu için uzun tüylü değil. Kumunu da çok fazla doldurmuyorum. Kullandığım kum Toi Moi aktif karbonlu. Tuvaleti odamda olduğu için rahat eder diye düşündüm.
Fısfıs sıkmasam , hiçbir şey yapmasam kendi haline mi bıraksam acaba ?🤔 Ama temizlemeyince de bulunduğu ortamı çok kötü kokutuyo. Çok kafama taktım 😞

Emirrckr

Bu tam bir muallakta kalma durumu evet,
Temizleseniz ayrı dert temizlemeseniz ayrı dert :))
Dilerseniz birkaç gün hiç temizlemeyin bakalım rahatsız olacak mı?
Temizleyince de çünkü zaten temizlenecek deyip daha da vazgeçiyorlar.
Ama diğer türlü de dediğiniz gibi koku oluyordur.

Emirrckr

Kimi kediler üşenebiliyor özellikle erkekler :))
Ama kimileri de annesinden erken ayrıldığı için tam olarak öğrenemiyor bu da doğru.
Zamanla biraz daha yaş aldıkça bu durum düzelebilir ama popoya yapışma durumu oluyorsa ve uzun tüylü bir kediyse popo bölgesini tıraş ettirebilirsiniz.

Sm_Ft

Benim kedim annesi ile hiç tanışmadı desem yeridir. Bu sebeple emme refleksi de yoktu yalanıp temizlenmek de yoktu. Az sabır az çaba... Olacak inşallah. Ama rutin haline getirmelisiniz.İlaveten dışkıyı bulaştırırsa inadına sağa sola kızabilirsiniz ya da küsebilirsiniz ve evdeki herkes de buna uymalı. Aksi halde evdeki birinin yumuşak halinden yüz bulup devam ediyorlar. Ağız birliği önemli. Aşarsınız inşallah...