Sokaktaki Kaç Yıllık Kedime Bugün Veda Ettim..

duman2707

Bu bir soru değil sadece düşüncelerimi en azından dökebilmek
Evimde baktığım iki oğlumun yine apt alt kat ve sokakta baktığım iki kızımın annesiydi
Bana dört tane can kattı
Kendisi en zor anımda mucize gibi girmişti hayatıma
Ve o gün bugündür hiç yanımdan ayrılmadı ilk yıllarında daha fazla gezerdi ama illa gelir girerdi apartman alt katına yani bi nevi evleri gibiydi
Son günlerini iki kızıyla geçirdi
Son doğumu sonrası iki erkek yavrusunu ben sahiplenip evime almıştım kendisini de kısırlaştırdık
Artık rahat edecek derken son aylarda kötüleşti ama tipik yaşlılık belirtileriydi
Yani hasta değildi sadece iştahı artık daha azdı önceden tüm tabakları silip süpüren kedim artık masaya dahi çıkamıyordu önüne ne koysak onu yerdi bazen yemezdi
Dışarı dahi pek çıkmadı son zamanlarda bazen güneşi görünce kaçamak yapardı ama hep yatağında köşesinde yatardı
Her hareketi ağırlaşmıştı artık uykusu yatması artmıştı ama ne zaman kapıdan girsem karşılardı kendini sevdirirdi
Son gece dün yine yemek verdim az yedi ama yedi
Sonrasında tuvalete gitmişti çişini kakasını hepsini halletti
Sabah yeniden beslemek ve gezinsinler diye dışarı salmak için indim
İçerde yoktu kendisi herhalde komşuyla çıktı dedim diğer iki kızım içerdeydi
Ardından bi köşede sepetin içinde cansız bedenini buldum daha sıcacıktı yeni ölmüş..
Gömdük ettik ama çok kötüyüm
Aslında aylardır kendimi buna hazırlıyordum çünkü yaşlanmıştı evet benimle bile yıllardır beraberdi ve bundan öncesi de vardır belki 8-9 10 yaşındaydı
Ama bu acıyla yüzleşmek çok çok başkaymış
Geriye iki kızını ve iki oğlunu bıraktı bana ve onlara en iyi şekilde bakacağım
Acı elbet zamanla hafifler ama bende yeri çok farklıydı en zor zamanımda aniden geldi ve asla bırakmadı

14 CEVAP

Emirrckr

Başınız sağolsun,
Size dört tane canından parçasını emanet olarak bırakmış,
Onlara iyi bakın..🫶🏼

Betrayal

Geçmiş olsun

Mini2019

Başınız sağolsun. Zor zamanlar

Tolga_yay26

Okurken gözlerim doldu Başın sağolsun söylenecek Tek şey Gerçek sahibine dönmüş üzülme dememle üzülmen geçmez ama durum bu anılarınızı çok aklına getirme başka şeylere odaklan Sana sabır diliyorum 🙏🥺

komurlolis

başınız sağ olsun çok zor bir durum :( keşke tüm hayatımız boyunca bizimle olsalar

Başınız sağolsun. Eminim çok zor bir durumdur. Benimde en korktuğum şeylerden biri. Rabbim sabır versin

Mmtklndr

Başınız sağ olsun acınızı derinden hissediyorum ve sizi çok iyi anlıyorum. Yazdıklarınızı gözyaşlarım akarak okudum sizi en başından beri bilen biriyim buraya yazdıklarınızı hep dikkatlice okudum onları canınızdan bir parça saydınız yaptıklarınıza çabalarınıza şahidim en azından vicdanınız rahat bir şekilde kızınıza veda ettiniz elinizden gelenin en iyisini yaptınız bir gün böyle bir yazı paylaşacağınız hiç aklıma gelmezdi.Allah sizden binlerce kez razı olsun kendimi sizin yerinize koyarak okudum benim de kızım(MERCAN) var. Her bir satırı okurken gözümün önüne kızım geldi aşırı korktum ve üzüldüm bugünlerde annemin sağlık problemleri için hep hastanedeyiz eve geldiğimizde kapının eşiğinde bizi bekliyor oluyor bizi görünce o kadar çok seviniyor ki anlatamam benimde en büyük korkum bir gün evin kapısını açtığımda mercanı karşımda görememek Rabbim bütün yavrularımıza uzun ömürler nasip etsin 🤲🏻 Kendini bilmez bencil insan olmayı bile başaramamış varlıklar hayvan deyip geçiyor ama o hayvan dedikleri can parçaları insandan daha vefalı daha merhametli senin acını üzüntünü mutluluğunu paylaşıyor senin bütün duygularını hissediyor ve seni koşulsuz seviyor yemeğini yuvanı her anını onunla paylaşıyorsun daha ötesi var mı?

duman2707

elif_f götürdük hatta kısırlaştırma öncesi kontrolleri de yapıldı ben belki ameliyat yapmaz dedim hekim ama bir problem görülmedi ve yapıldı ameliyattan da sağ salim çıktı
Daha o zamanlar iştahı azdı birde bazen kuytu köşeye çişini yapardı
Kısırlaştırma sonrası bu durum ortadan kalktı
Aylardır tek bi yeri bile batırmadı bazen sadece tuvalet kabını ayarlayamaz kaptan dışarı çıkardı çişi sadece o
Veteriner de yaşlı bir kedi olduğunu söyledi gerekli konforu sağlayın dedi bu soğuklarda sokakta uzun süre durmasın dedi
Zaten çıkmazdı da hele güneş yoksa bi bakar hemen içeri geri gelir yatağına girerdi
Sağlık problemi yoktu kısacası sadece artık eskisi gibi canlı değildi istekli değildi daha fazla uyuyordu
Herhangi bi hastalık belirtisi olmayınca ve veteriner de öyle deyince tekrar götürmedik çünkü normalde sokakta yetişmiş bi kedi olduğundan veterinerde deliye dönüyor
Ben bile kucağıma anca son günlerinde alabildim önceden karnından tutturmazdı..
Son gecesi dahi bi problem yoktu kötüleşme yoktu
Mama sesini duyunca yataktan kalktı önüne yiyebileceği kadar koydum ve yedi
Ardından tuvalet falan fakat kakasını çok zor ve az yaptı
Hatta kabız mı oldu acaba dedim içimden
Ardından da yatağına değil kuytuya çekildi…
Neden öldü niçin öldü hiç anlam veremiyorum evet yaşlıydı yakında veda edebileceğimizi hissedebiliyordum kendimi de”sözde”hazırlıyordum ama bu ölüm çok ani oldu benim için
Bu yüzden şu an pişman olduğum konular var hatta öldükten sonra bile veterinere götürsem acaba ölüm nedeni belli olur muydu diye sürekli düşünüyorum
Öyle belirsizce veda ettik

duman2707

Mmtknldr çok büyük acıymış evet abartmıyorum ama evlat acısıyla eş değerdir
Daha önce sokakta bakıp ölen kedilerim olmuştu ama çoğunlukla yavru oluyordular gençlik hastalığı vs.
Ama bu kedim yıllardır benimle her ne kadar evde olmasa bile istisnasız her gün görüyordum çok farklı bir bağ vardı
Çok alışmışım sanki diğer kızlarım bile anneleri olmayınca korunmasız savunmasız kaldı gibi hissediyorum
Hele son ayları genelde yatağında otururdu uyurdu şimdi de gözlerim o yatakta onu arıyor
Dediğiniz gibi Allah geride kalan yavrularımıza uzun ömürler versin artık kelimelerin tükendiği yerdeyiz çünkü gerçekten yapacak bi şey yok kabullenmekten başka

Mmtklndr

Ne yaparsak yapalım acınız yanında yetersiz kalır Rabbim size sabır versin 😞 geride bıraktığı can parçaları var onların uzun ve sağlıklı bir ömürleri olsun inşallah dualarım sizinle Allah yardımcınız olsun 🤲🏻

duman2707

Sağolun tabiki onlar artık bana emanet
Her yerde bi anısı var anımız var aşağı iniyorum gözüm onu arıyor yattığı yeri arıyor bomboş
Büyük kızı da onu arıyor gidip öldüğü sepetin içine giriyor kokluyor küçük kızım ise her şeyden habersiz…

duman2707

Çok sağolun gerçekten tarifsiz bi acı çok yakınımı kaybettim ama hiçbiri kedim kadar acıtmamıştı
Şu an onun orda olmayışı yatağında yatmayışı ve ölüm gibi bi belirsizlikte oluşu çok canımı yakıyor
Yeri hiçbir zaman dolmayacak evet belki alışacağız kabulleneceğiz ama onu hiçbir zaman unutamam

elif_f

Neden veterinere götürmediniz? Kusura bakmayın sizi üzmek istemem ama yaşlılık belirtisi mi biz bilemeyiz ki bir göstermeniz iyi olmaz mıydı? Allah sabır versin.

Emirrckr

Yorumlarınızı yeniden okumak istedim,
Gerçekten de aylardır gerek sorularınızla gerek sohbetinizle hem sizle hem kedilerinizle bir bağ kurduk.
Açık söyleyeyim belki kedinizi hiç tanımasam görmesem bile ölümü derinden üzdü.Ve evet her kedi sahibinin aklının ucundan bu bir gün veda edeceğimiz gerçeği geçse de eminim o gerçekle yüzleşmek çok çok daha başkadır.
Sizin sizin onlara verdiğiniz emeği biliyorum.Hep en iyisi olsun,en rahatı olsun,bunu istediniz.
Ama işte vakit saat dolunca elden bir şey gelmiyor.
Biz ne kadar teselli etsekte eminim bir yerden sonra işe yaramaz ama yine de şöyle düşünseniz olmaz mı?
O kedi sizin karşınıza çıkmış,hem o size çok iyi gelmiş hem de siz ona :)
Ona bu kadar özenli bakamasaydınız,sizi bulmasaydı sokaklarda sizce bu kadar yaşayabilir miydi?
Bence çok daha erken göçüp gidecekti..
Hatta cansız bedeni bile belki bi yerlere atılıp kalacaktı..
Çok temiz bir ölüm gerçekleştirmiş.
Ve son aylarını da en azından rahat ve dinlenerek geçirmiş.
Kızları deseniz hep yanı başındaydı.
Sonuçta her canlı,doğar,büyür,yaşlanır ve ölür.
Elden bir şey gelmez ama kendinizi bu şekilde teselli edin.
Belki siz olmasaydınız bu kadar güzel bir ömrü bile olmayacaktı.Bu şekilde yanı başında yavrularını büyütemeyecekti.
Ve tekrar ediyorum,o dört yavrusunu size emanet edip gitmiş,o dört yavrunuzda da ölen kedinizden bir parça var.
Onlara çok iyi bakın,artık bundan sonrası için olması gereken budur.
Zaten iyi bakacağınızdan şüphem yok.Umarım onların ömrü uzun,sağlıklı ve güzel olur.