Kedide Kardiyomiyopati! Yardım

Oglumfrodo

Merhaba arkadaşlar, kedim 7 aylık erkek kedi. Bundan iki hafta önce öksürük ve arka bacağı tutmadığı için veterinere gittik. İlk gittigimiz veteriner akciğer için 5 gün tedavi yaptı. Kalçasında çıkık olduğunu Selçuk üniversitesine götürmemiz gerektiğini söyledi. Kedim arka ayaklarındaki dengesizlik daha da kötüleşti iki gün sonra başka bir veteriner gittik. Röntgen çekildi ve kalcasi, ayakları, akciğerleri gayet iyi çıktı. Yani kalça çıkığı falan yokmuş kedimde. Bu veteriner büyük bir ihtimal kardiyomiyopati olduğunu söyledi. Belli bir tedavisi yokmus, bu hastalığın maalesef. 5 gündür ilaç ve takviye yapılıyor. Fakat ayaklarında hala denge problemi var. İştahı çok yok. Gözünü bile açacak hali yok yavrumun. Veteriner yarında böyle olursa getirin dedi. İki veterinerde 10 gün tedavi yapıldı ve hala bir gelişme yok oğlumda. Ona bir şey olacak diye çok korkuyorum. Uykumdan uyanıp yaşıyor mu diye kontrol ediyorum. Kedilerinde kardiyomiyopati olan var mı? Neler yapmalıyım? Bu süreci yaşayanlar bana akıl verebilirse çok mutlu olurum. Kedimin sağlığına kavuşacağına inanmam gerekiyor. Bu ilaçlar yüzünden halsiz olabilir mi? Veteriner ateşten dolayı halsiz olabilir dedi. Ama tuvaletine bile o kadar zor gidiyor ki. Tuvalete çıkamadığı için yanına kakasını, çişini yapmış. kardiyomiyopati süreci yaşayanlar, yazarsa çok iyi olur. Teşekkürler

10 CEVAP

Geçmiş olsun. Öncelikle şunu çok iyi bilmelisiniz ki Veteriner hekimlerde de insan doktorları gibi branşlar var. Dolayısı ile kardiyolog olmayan hiç bir veteriner hastalığınıza çare bulamaz.

Benim kedimde kalp hastası. 1 yıl önce çok hızlı nefes aldığı için İstanbulun diğer ucuna ama çok iyi bi bir kardiyolog veteriner hekime gittik (Onur İskefli) Kalp büyümesi sonucu kalp yeterince atmıyor ve damarlar sıvı kaçırıyormuş. Sıvı karnına doluyor ve akciğerlere baskı yapınca da kedi nefes alamıyormuş. Karnından 25cc su çektiler ve kedim çok rahatladı. İlaç tedavisine hemen başladık ama ilaç seçimi de çok önemli. Doğru ilaçları ve dozları bulana kadar 2 ay içinde 2 kere daha sıvı boşalttı doktor karnından enjektörle girerek. Şu anda 1 yıldır ilaçlarımızı kullanarak çok iyi hale geldik ama bize de en büyük riskin pıhtı atma sonucu kalp krizi yada felç olduğu söylendi.
Ömür boyu bizim gibi kan sulandırıcı kullanmalısınız muhtemelen. Diğer ilaçları yazmıyorum yanlış yönlendirmemek için. iyi bir kardiyolog felcin geçici mi kalıcı mı olduğunu söyleyecektir size

Son olarak Ankaraya gidebilirseniz de uludağ üniversitesinde prof. kardiyolog Zeki Yılmaz hocayı da tavsiye edebilirim. Çok geçmiş olsun

Fazlası gerekirse kedimin instagramından ulaşabilirsiniz: Cafer Sivridiş

Magnetar

Arkadas belli ki oglu frodoyu ya onemsemiyor, ya da bir kardiyaloga basvurdu.

Her iki durumda da bunca insan yazmis,bilgi vermis, endise etmisiz. Keske bir guncelleme yapsaymis, biz de merak icinde kalmasaymisiz.

Ben oglumu kardiyomiyopatiye kurban ettigim icin, fazlaca hassasim. Ama demek gerek gormemis, kisi.

Beydac

Maalesef her veteriner kalp konusunda iyi olmayabiliyor. Bizim kedimiz teşhisten önce o şekildeydi sürekli mutsuzdu mama yemiyordu oyun bile zor oynuyordu. İlaçlara başladıktan sonra hareketlendi. Umarım doğru veterineri bulup bir an önce tedaviye başlayabilirsiniz🙏🏻

Magnetar

Hangi tur kardiyomiyopati, dilate mi?

Beydac

Merhaba çok geçmiş olsun. Aniden arka ayakları tutmamasıyla birlikte kedimizi hemen veterinere götürdük emboli attığını fark ettiler. Arka patilerinde kan dolaşımı yoktu kan sulandırıcı iğne yapıldı, 3-4 gün veterinerde kaldı. Daha sonrasında aksaray veteriner fakültesi ali hocaya götürdük kalp kası büyümesi teşhisi koyuldu. Maalesef kesin bir tedavi yok ancak sabah akşam ilaç kullanıyor. İmkanınız varsa aksaraya veya mersin hayvan hastanesine götürebilirsiniz.

Oglumfrodo

Merhaba, bize türü söylenmedi. Ben Konya'da yaşıyorum, maalesef bize çok uzak. Buradaki hayvan hastanesi için de iyi yorumlar yok. Bu tedavi de ise yaramazsa, başka bir veterinere danışacağım. Sizin kedinizin günlük hayattaki durumu nedir. Bizimki çok halsiz, zor yürüyor. Yemek yiyor, kakasını-cisini yapıyor ama gün içinde sadece yatıp uyuyor. Eskiden çok hareketliydi. Sizin kediniz nasıl

Magnetar

Oncelikle acilen bir kardiyalog veteriner bulmak sart. Kardiyomiyopatinin turune gore ilac yazacaktir. En sik gorulen dilate kardiyomiyopati icin size pozitif inotrop olan pimobendan (vetmedin) ve diuretik olarak da lasix verecektir.

Ayrica taurine destegi sart olacaktir. Dua edelim ki taurine yoksunluguna bagli dilate kardiyomiyopati olsun. Bu turun geri donusu var. Miyokardit kokenli dilate kardiyomiyopati veya hipertrofik kardiyomiyopatideyse maalesef sadece omru uzatmak mumkun. Fakat bir an once harekete gecin ve kardiyalog bulun. Istanbula gelirim derseniz 6 ayda bir hemen kalpte en iyilerden birini onerebilirim.

Mmtklndr

Merhaba kedinizin durumu nasıl Konya’da kılıçarslan veteriner kliniğine gidiyorum Ramazan hoca çok ilgileniyor isterseniz oraya götürün

Mmtklndr

0332 351 12 49 klinik numarası

Oglumfrodo

Merhaba, bu kadar sizi öfkelendiren ne gerçekten anlamadım. Benim hayatım hakkında en ufak şey bilmezken, kedimi ne kadar sevdiğim hakkında görüş bildirme hakkını size kim verdi çok merak ediyorum. Benim kedim, evladım. Sizde tanımadığınız insanlar hakkında yorumlar yaparken, daha hassas davranabilirsiniz. Günlerdir siteye girmiyorum. Aynı zamanda kpssye çalışan bir öğretmenim. Diğer kişilerin cevaplarını görmedim, bu sebeplerden dolayı, yazdıklarına cevap da veremedim. Bu içinizi rahatlattı mi yoksa kedimi sevdiğimi kanıtlamak için sizin için özel bir şeyler mi yapmalıyım. Kedinizin vefatı için çok üzüldüm. Allah size sabır versin. Bu verdiğiniz cevabında kaybınızdan dolayı olduğunu düşünmek istiyorum. Güncellemeye gelirsek, Konya'da kardiyolog araştırdım fakat bulamadım.Kedim 5 günlük bir ilaç tedavisi gördü, şu an da yürümesi oldukça düzeldi. Oyun oynamaya başladı. Veteriner lekarnitin, taurin içeren kardio tablet ve kalsiyum, fosfor içeren sinirleri- kemik sağlığını destekleyen tablet kullanmamız gerektiğini söyledi. Aynı zamanda lekarnitin içeren bir mamaya başladık. Şu an da durumunu veterinere belli aralıklarla video atarak, kontrol altında tutuyoruz. Durumu kötüye giderse, umarım gitmez. Kortizon tedavisine başlanacağı söylendi. Ve sorumda belirttiğim gibi kardiyomiyopati bir şüphe, kesin teşhis koyulmadı. Kardiyomiyopatinin kesin bir tedavisi olmadığı için hekimimiz, kalp sağlığını desteklememiz gerektigini, stresten uzak olması gerektiğini söyledi. Özellikle stresten uzak durması gerekiyor ve kedim oldukça korkak, stresli bir kedi. Onu sürekli veteriner veteriner gezdirmek onun durumunu çok daha kötü yapacaktır. Tedaviye cevap veriyor, bu sebeple şu anlık böyle bir yol izliyoruz. Tabi ki Konya'da iyi bir kardiyolog bilen varsa, yazabilir. Onun dışında hangi veterinere gidersek gidelim çocuğuma bir çare olamayacak. Daha önce gittiğim çoğu veteriner sadece para odaklıydı, yanlış teşhisler koydular ve yanlış tedaviler uyguladılar. Oğlumu daha fazla veterinere gösterip onun durumunu daha da kötü yapacak veterinerlere emanet etmek istemiyorum.3 veteriner gezmiş biri olarak şu anki veterinerime oldukça güveniyorum. Sadece oğlumu düşünüyor. Bu bölümü okumuş, yıllarca hasta bakmış, tecrübeli bir hekim. Onun dediklerini uyguluyorum. Çok şükür dediğim gibi oğlum oyun oynuyor, yürümesindeki yalpalama oldukça azaldı. Tuvaletine sorunsuz gidebiliyor.Bunun haricinde merak ettiğiniz bir şey varsa cevap verebilirim.