Ne Zaman Kısırlaştırmalıyım?

ilaydacakir

11 aylık dişi kedim dün kızgınlığa girdi gece bi türlü uyutmadı bizi bebek gibi hep onunla ilgilendim 🥲 çok azıcık papatya çayı verdim hiçbi etkisi olmadı belki de çok az vermişimdir bilmiyorum.
Bu durum kaç gün sürer tahmini? Bir de ne zaman veterinere götürmem gerekiyor?
İlk kızgınlık birkaç gün sürer sonra iki gün falan normale dönüp tekrar başlar falan deniyor o geçtiği sürede mi götüreceğim anlamadım tam

12 CEVAP

Emirrckr

Evet daha geç girmiş gerçekten :))
Bizim kız da 6,5 aylıkken girmişti,7 aylıkken kısırlaştırdık.
Bol bol oyun oynatıp gece gündüz demeden dikkatini oyuna vermeye çalıştık biz.
Baya yorduk ettik o uyuduğunda uyuduk uyandığında kalktık valla,
Hala o günler aklımda,zor ama yine de güzel günlerdi :))
Kızgınlığı yaklaşık 4-5 gün yoğun sürdü ardından yavaşlayarak sonlandı.
Günü gününe hatırlıyorum,Cuma günü kızgınlığa girmişti,Salı gibi kızgınlığı bitmişti ve yine Cuma günü de kısırlaştırma ameliyatına girdi.
Kızgınlık bittikten sonra birkaç gün bekleyip süreyi fazla uzatmadan kısırlaştırabilirsiniz.

KedicikUzum

Sizinki baya geç girmisss, benimki 7 aylıkken girdi 5 gün sürdü. Aslında 7 gün sürdü ama İlk iki gün birkaç bağırma disinda hiçbir belirti göstermedi. İlk kızgınlığıydi. Veterinere söyledim aşıları bitsin dedi zaten sadece kuduz kalmıştı sanırım. Aşıyı olamadan, 10 gün sonra yjne girdi essek. Bu da 5 gün sürdü. Şimdi kuduz aşısı oldu, 24 ocakta. 1 Şubat'ta randevu aldık inşaallah kisirlasacak. Yani kediler arasında değişebilir ama benimki 10 gün arayla 5 gün boyunca kizginliktaydi. Geçmiş olsun ya çok sıkıntılı bir dönem o bagirmalari hâlâ aklımda essegin.

KedicikUzum

Kısırlaştırma konusuna gelince, benim veterinerim çok iyi bu arada, demisti ki: aşıları bittikten en az 10 gün sonra yapılmalı. Eğer o sırada yine kizana girerse, kizani bittikten birkaç gün (genellikle 3 gün) sonra yapılmalı. Tekrardan geçmiş olsunn, güncel durumu hakkında bilgi verin lütfen 💓💓

ilaydacakir

Ay teşekkür ederim. Bebek gibi sürekli brrr brrr yapıyor sevdikçe 😂 zorlu günleri atlatalım hemen veterinerimize götüreyim o zaman. Buraya da yazarım son durumu🥰

ilaydacakir

Kızgınlığa girmeden kısırlaştırmayın dediler hep o yüzden yaptırmadım 🥲

Mslna01

Benim kedim de hiç kızgınlık ve çiftleşmeden ameliyat oldu bir problem olmazdı

Emirrckr

Evet çok yorulsa bile direniyorlar gerçekten,
Bizimki de oyunu bıraktığımız an camlara çıkar bağırırdı şans eseri o dönem dışardaki erkek kediler de bağırıyordu aşırı tetiklenmişti bizimki :))
Ama merak etmeyin ilk kızgınlık genellikle daha kısa sürüyor,ortalama 5 gün deniyor.
Bizimde o civardaydı.

CakilYavrukus

Keşke hiç kızana girmeden 7 aylıkken falan yaptırsaymışsınız

ilaydacakir

Veterinerim de zamanında kısırlaştırmak için en az bir kere kızgınlığa girsin demişti o yüzden bekledik hep.

Bir de sabah 7den bu saate kadar (5olacak neredeyse)hiç uyumadı oysa bol bol uyurdu yorulmuştur 🥺 akşam uyursa da gece uyumayacak ne yapacağım

Mslna01

Merhaba baya gecikmişsiniz 6 7 aylıkken yaptırabilirdiniz,ama 10 gün kadar bekleyin kızgınlık için daha sonra da bir hafta belirtiler bitince bekleyip yaptırabilirsiniz

KedicikUzum

Evett bana da veterinerim kızgınlığa girmeden yapmayalım dediii o konuda bir şey demedim haklısınız zaten ❤️❤️

tengrist

Bekleyerek çok iyi yapmışsınız İlayda Hanım gördüğüm kadarıyla kediniz dişi ve östrojen cinsiyet gelişimi açısından çok önemli bir hormon özellikle ergenlik döneminde salınımı artar ve bu dönemde fiziksel gelişim ve organ sağlığı, kan dolaşımının iyileşmesi açısından bir çok fayda sağlar biz dişilere. ayrıca erken kısırlaştırmak davranış bozukluklarına yol açabildiği gibi kemik gelişimini de engelliyor. Zaten kediniz de bu konuda çok hassas bir cins. Kızgınlığı bittikten sonra sakinleşiyor zaten en az 4,5 gün (mutlaka) bekledikten sonra götürüp gerekli testleri yaptıktan sonnra kısırlaştırabilirsiniz