Dişi Kedi Kızgınlık

byzkpln

Merhaba 10 aylık dişi bir kedim var. Kızgınlık belirtisi başladı dün itibari ile. Kısırlaştırmak istemiyorum bilen bilir geçen yıl operasyondan sonra anestezi etkisi ile kedimde hcm hastalığı nüksetti ve 4 aylık mücadele ile kedimi kaybetmiştim. Bu kedimde aynılarını yaşamak istemiyorum fakat çiftleştirmekte istemiyorum hem daha ufak. Yavruları olursa onları başkasına güvenip veremem kendi evimde de hali hazırda 2 kedim var zaten. Ne yapıcam bilmiyorum birde bu dönemi evde nasıl sağlıklı bir şekilde atlatırız fikir önerilerinize ihtiyacım var

5 CEVAP

duman2707

Ama burda iki seçenek var ki ya kısırlaştırmak ya da çiftleştirmek
Sürekli kızgınlığa sokarakta kedinize zarar vermiş oluyorsunuz hormonlar alt üst oluyor strese giriyor iştahı azalacak bir sürü problem
Evet diğer kedinizin kaybı sizde ciddi bi üzüntü yaratmıştır şu anda yeni bir kedimi kaybettim ve diğer kedilerim için ekstra kaybetme korkusu yaşıyorum bugün bi kez kustu diye panik yaptım ya bi şey olursa diye
Sizi anlıyorum ama sonuçta her kedi kısırlaşıyor mesela benim bir kızım 8 aylıkken kısırlaştı hala çok sağlıklı devam ediyor hayatına
Maalesef geç kısırlaştırdığım kızımı ise kaybettim muhtemelen doğumlar onu çok yordu
Bence asla kötü düşünmeyin kedinizin iyiliği ve sağlığı için onu kısırlaştırın
Beklemek gibi bi seçenek maalesef yok bu seçimde hormon baskılayıcı ilaçlar kat kat daha zararlı

byzkpln

Asla öyle ilaçlar kullanmam zaten. Cins kedilerin böyle bir genetik sorunları var. Anestezi de bunu tetikliyor. Evdeki diğer kedim sarman ve 3 yaşında ve o kısır. Vefat eden kedim ile birlikte operasyona alınmıştı ve genetik rahatsızlığı olmadığı için onda sorun yaşamamıştım. Hem şuan zaten kızgınlıkta ve geçmeden kısırlaştırma işlemi yapılmıyor. Mecburen bir şekilde bu süreci atlatmak zorundayız

Mslna01

Kedinizin kızgınlığı için ya ciftleştirme ya kısırlaştırma operasyonu başka yol yok bu şekilde kedinize zarar verirsiniz

Emirrckr

İşinin ehli bir veteriner hekim size yardımcı olacak,ikna edecektir.
Kedinizi kaybettiğiniz için şimdi endişelenmekte haklısınız.
Ama arkadaşların da dediği gibi kediyi sürekli kızgınlık döngüsüne sokmak onu daha çok yorar.
Kızgınlığı geçene kadar bolca oyun oynatarak dikkatini dağıtmaya çalışın.
Kızgınlıktan çıktıktan sonra bir veteriner hekimle görüşün.Size yardımcı olup detaylı bilgi verecektirler.

tengrist

Talihsiz bir olay yaşamışsınız. Ben de zaten erkek kedim kısır diye kısırlaştırmadığım dişi kedimi rahim enfeksiyonundan kaybediyordum mesela az kalsın. Her 2-3 ayda bir çifleştiremeyeceğinize göre atamadığı vajinal akıntılar, üreyemediği için girdiği stres de ona büyük zararlar verecek. Bence gerekli testleri yaptırdıktan sonra (hemogram ve biyokimya) kediniz sağlıklıysa yaptırın.
Çok zorluk çıkartıp yüksek ses ile bağırmıyorsa bir kaç ay daha bekleyebilirsiniz. Bu süreçte de bağışıklığını yükseltecek gıdalar ile daha dikkatli bir besleme yaparsınınız hem