Kedim Birsey Yemiyor

Oykumekinci

Merhabalar benim 4.5 aylik bi kedim var 3 gun once eve geldigimde hic hali yoktu surekli karanliga gidip uyuyordu ertesi gun vetenire goturdum atesi cikmis muayene icin benden 200 lira ucret istedi suanda durumum olmadigi icin uzerimde 50 lira vardi sadece 3 tane igne vurdu birini derisinden 2 sini bacaklarindan bide yuvarlak pembe bi ilac verdi ceyrek sekilde 2 gun verin dedi. Dun sabah ilaci veremedim icmedi bende toz halinde siringayla verdim yarim saat gectikten sonra kustu. Aksam esim zorla bi parca verdi ilactan yine ayni sekilde yarim saat 40 dakika sonra kustu ve bayila bayila yedigi mamasini hic istemiyor kokusuna bile tahammülü yok suanda napabilirim bana yardimci olurmusunuz

10 CEVAP

zuhall

Oncelikle size tavsiyem kedinize hangi teshisle nasil bi tedavi uygulandigi hakkinda yeterince iyi bilgi sahibi olun.
Kusma gibi nonspesifik bir bulgu icin hicbir test yapmadan, hele ki atesi varken 3 tane ne ignesi vurdu cok merak ediyorum. Tamam bazen para tuzagi gibi geliyor yapilanlar ama her turlu sikayet icin hemen antibiyotik ignesi yok vitamin ignesi yapan veterinerligi ben de yaparim. Bundan sonra bence destek tedavisi disinda serum vs gibi ki buyuk ihtimal gerekecek, guzelce kan testleri ve goruntuleme yapilip bir ön taniya varilmadan kedinize birsey uygulamalarina izin vermeyin.

Infernus

Çok zor bir durum gerçekten. Gözünün içine bakıyorsunuz yesin diye. Kustuğu için eski mamasını kötü olarak eşlemiş olabilir. Farklı mamalar da deneyin. Yaş mamalar daha çekici oluyor. Biraz da ılıtabilirseniz mamayı daha iyi olur. Aroması kokusu artar. 37-40 derece arası olacak şekilde ılıtın. Farklı çeşitler de deneyin balıklı,tavuklu vs. Israrla yememesi durumunda sıvı şekilde besleme yaptırın veterinerden. Öyle mamalar da var şırıngayla veriyorsunuz. Onu da kabul etmiyorsa, geri çıkartıyorsa; yaşaması için son çare olarak mide sondası yapılır. Acılı bir işlem ama yememesi daha acı sonuçlar doğurabilir. Geçmiş olsun.

dollfacepersian

@Zuhall 'e katılıyorum. Konu hakkında pek bilgim olmadığı için yorum yapmadım fakat bana da test falan yapılmadan bu tür tedavi uygulanması tuhaf geldi ve bence hastalığı geçirmek yerine daha kötü duruma getirmiş gibi.
Benim de oğlum hastalandığında hiç test yapılmadan 3 gün ard arda iğneler yapılmıştı, oğlum biraz iyi gibi olup daha beter hale gelmişti. O kadar kötü oldu ki başka bir veterinerin kapısına gece 11 de dayandık, aradık tabeladaki numarayı. Hemen geldi, oğluma dışkı ve kan testi yaptı. Sonuça göre serum taktı, çok hareket ediyor diye kucağında tutup uzun süre bekledi. Oğlum sayesinde sağlığına kavuştu. Gerçekten iyi veteriner ilk görüşte anlaşılabiliyor. İstanbul Avrupa yakasında şuan kendisi. Akay Veteriner kliniği Mustafa Akay.. İstanbul da iseniz gitmenizi tavsiye ederim fakat sanırım maddi durumunuz dolayısıyla özel kliniklere gitmiyorsunuz:( Umarım bir şekilde iyileşir kediniz..

aleynacamgoz

Çok geçmiş olsun öncelikle. Okuduğumda aklıma direk geçen haftalarda yaşadığım olay geldi. Benim kedimde de aynı belirtiler vardı hiç yemek yememeye başlamıştı su içmiyordu kusuyordu ishali vardı ve artık kilo kaybı başlamıştı bir günde 100 gr kaybetti. Su kaybı olduğu için derisi olduğu gibi kalıyordu falan baya endişelendim veteriner de gençlik hastalığı olabileceğini söyledi viral test yaptırdık ve maalesef pozitif çıktı. Belirtiler aynı olduğundan belirtmek istedim veteriner ücretleri çok yüksek olabiliyor bende 600tlden fazla ücret vermek zorunda kaldım ama kedimin tedavisi iyi geçti şuan hala benimle. Nolur nolmaz en kısa sürede ya başka daha uygun veterinerlere götürün bi viral test yaptırın umarım pozitif çıkmaz ama yinede sizi uyarmak istedim tekrar geçmiş olsun Allah şifa versin yavruşunuza inşallah

aleynacamgoz

İstanbuldaysanız Fatih Hayvan Hastanesi belediyeye aittir ve ücretleri özellere göre daha normal haberiniz olsun. Ama eğer dediğim gibi bi hastalığı varsa kedinizin bi an önce tedaviye başlaması onun için çok daha iyi olacaktır erken teşhis hayatını kurtarır tekrar geçmiş olsun

Oykumekinci

Mamalar konusunda zaten yas mama yemiyor hic bi sekilde felixten tutun butun yas mamalari denedim hastayken ama yemiyor. Izmirdeyim malesef burdada var belediyenin ama sadece sokak hayvanlarina bakiyolar sokaktan alip evde beslediginiz hayvanlara bakmiyolar malesef. Bide vucudu sararmaya basladi yani kulaklari falan pespembeydi patileru falan simdi sari sari duruyo hastaliktan kaynakli sanirim pazartesi bi gidip belediyeyle konusucam olmazsa. Simdi goturursem bide sokak hayvani diye benden alirlarsa diye endişeleniyorum

rkyeda

sarılık olabilir benım kedimde de vardı ve malesef ne yapıcağımı bilmiyordum ve veterınerımızde para göz çıkmıştı.BU gibi durumlarda iyi veterinere götürmek çok önemli

aleynacamgoz

size tavsiyem veterinere götürene kadar zorla beslemeniz şırıngayla zorla besleyin a/d yaş mama çok iyidir ve hastayken kedilere gayet iyi geliyor içinde baya vitamin var. Kussa da yinede besleyin vücudunun boş kalmaması lazım kedilerin doğası gereği aç kalırsa mideleri yapışabiliyormuş o yüzden zorla da olsa besleyin suyunu da içirin. Çok daha kötüleşirse serum verilmesi gerekir en kısa zamanda veterinere götürmenizi öneriyorum

Oykumekinci

Hepinize tesekkur ediyorum cevaplarınız icin. Kedim suanda normale dondu yemek yiyor ama kuru mama pek yemiyor yas mama yediği için su tuketmiyor internetten arastirdim su ihtiyacinin bi kismini yas mamada karsiliyolarmis icim rahatladi. Suanda tek sorunum cok sakinlesti asiri derecede yaramaz bi kediydi simdi sadece biz oynarsak bizimle oynuyor ve oyun oynamadigimiz zaman surekli bi uyku ihtiyaci hissedip uyuyor

busraornek

bence veteriner değişmelisiniz test yapmadan ilaç vermesi gerçekten çok saçma geçmiş olsun bu arada inşallah biran önce toparlar kedicik :(