Kediyi Tekrar Sahiplendirmek

jesljljes

3 aylık bir kedim var. Yaklaşık 2 aydır bizimle. Başlarda hiç bir sorun yoktu ama ailem korktuğu için huzursuzdu. Benim açımdan yine bir sorun yoktu hani bir kere sahiplendik geri veremem diyordum şuanda böyle idare ettirmeye çalışıyorum ama onun için de üzülüyorum. Bi misafir geldiğinde odada kalıyor çünkü her gelen de korkuyor. Ve çok da saldırgan hiç bir kötü hareketim olmadı olamaz da bi süre beraber uyumuştuk ama sabahları çok ısırdığı için uyurken salona koyuyorum. Çok saldırgan bi kedi. Böyle olunca da üzülüyorum her sabah miyavlıyor. Yani yaptığım doğru değil farkındayım ama cidden onun için de çok kötü bir ortam. Gece neden kapalı derseniz de bi aile büyüğümüz bizle kalıyor ve gözleri görmüyor, kediye bir şey olur diye kapatmak zorunda kalıyorum.
Cidden çok bağlandım çok seviyorum ama ne yapacağım bilmiyorum. Lütfen kaba olmadan bi çözüm yazın.

6 CEVAP

Emirrckr

Eğer ki durum böyle devam edecekse tabiki büyümeden,psikolojisini daha da zedelemeden sahiplendirin.
Henüz küçük,yeni sahiplerine de alışır ve umarım orda daha mutlu olur.

Emirrckr

3 aylık kedi henüz yavrudur.
Ürkütücü saldırgan bir kedi olduğunu nedense düşünemedim.
Saldırmak için değil de oyun için sataşıyor olabilir mi?
Ayrıca her gelenin korkması da ayrı trajikomik.
Yanlış anlamayın sizi yargılamıyorum ama 3 aylık bir kediye de öcü muamelesi yapılmasını garipsiyor insan.
Bence onun amacı saldırmak değil oyun oynamak.
En enerjik dönemi,kardeşleriyle oynayıp ısırma-tırmalamanın dozunu ayarlamayı öğrenmesi gereken dönemi sizinle geçirmiş çünkü 1 aylıkken sahiplenmişsiniz.
Umarım sokakta yardıma muhtaç bir şekilde bulup o yüzden eve almışsınızdır yoksa anne ve kardeşlerden bu kadar erken koparmak kötü olmuş.
Ben kedinizin bu hareketlerini oyun amaçlı yaptığını düşünüyorum,
Bu süreçte her ısırdığında canınızın yandığını belirtecek gibi bir tepkisel ses belirleyin.
Mesela hayır diyebilirsiniz,şşt diyebilirsiniz.
Takmıyorsa hafifçe burnuna veya poposuna doğru dokunun(vurmadan.)
Bu sayede canınızın yandığını anlayacak ve ısırmanın dozunu ayarlamaya başlayacak.
Çünkü bilmiyor sizin canınızı yaktığını.
Sizde öğretmek yerine daha çok uzaklaştırıyorsunuz ve süreç daha da zorlaşıyor.
Kediden kimse kaçmamalı evde,
Aile üyelerinden birisi ısrarla sevmiyorsa da en başından sahiplenilmemeli diye düşünüyorum.
Fakat bence kediniz küçük,ona şans verin hala eğitebilirsiniz.Biraz ilgiye ve sevgiye ihtiyacı var onun.
Oyun oynamaya,koşturmaya..
Bir odaya kapatmayın lütfen sürekli.

tengrist

Size alışmadan henüz yavruyken güvenilir birine sahiplendirirseniz daha iyi olur. Kedinizin sağlıklı bir ortamda olduğunu düşünmüyorum her halükarda terk edilecek gibi zaten.

fcylan

3 aylık kedi, size zarar vermek için ısırmaz. Dişleri kaşınır ve oyun ister. Bizim kedilerimizde aynı süreçten geçti. Gece parmağıma atlardı ısırırdı. Oyun oynarken koluma atlar ısırırdı, şimdi 3 yaşında ve hiç öyle şeyler yapmıyor. İnsanoğlunun küçüklüğü gibi düşünün, oyun ve yaramazlık yapıyor. Çok saldırgan demeniz yanlış. Siz ve aileniz kedi sorumluluğu alamamışsınız maalesef. Bunu yargılamak için demiyorum ama gerçekten herkes hazır olmadan kedi sahiplenilmez. Bir de kedi sahiplenmek ve büyütmek çok sabır ister. Yarın bir gün koltukları, perdeleri de tırmalayacak, çok tüy de dökecek o zaman da buna çok saldırgan diyeceksiniz.
Siz en iyisi sahiplendirin henüz daha küçükken. Büyüyünce kimse almıyor zaten. Kapalı oda da kalması kediye eziyet.

kang14

Bence de sahiplendir sizin evde zarar görecek hayvancagız belli.Ama sahiplendirdikten sonra peşini bırakma fotp video iste ayda 1. Bu şartlarını da bastan söyle.

kang14

Bence de sahiplendir sizin evde zarar görecek hayvancagız belli.Ama sahiplendirdikten sonra peşini bırakma fotp video iste ayda 1. Bu şartlarını da bastan söyle.