Kedim Kısırlaştırılırken Öldü

okankara68

Arkadaşlar geçen günlerde konu açmıştım çok fazla kedim var bakımı zor o yüzden kısırlaştırmayı düşünüyorum demiştim.
Kedimin birisini kısırlaştırdım sorun yaşamadım.
Diğer kedim biraz önce veteriner aradı ameliyatı güzel geçti sonra anestezide öldü dedi elim ayağım hala titriyor.
kendimi çok kötü hissediyorum kendimi suçluyorum sürekli benim yüzümden öldü diye duramıyorum
bu psikolojiyi nasıl atlatacağım dediğim gibi 10 15 tane kedim var mama parası çok tutuyor birde yavrular hastalanıyor ölüyor diye kısırlaştırmak istemiştim

11 CEVAP

kang14

Test yaptırsaydınız anesteziyi kaldırıp kaldırmayacagı ortaya cıkardı zaten.Arkadasınız çok iyi veteriner olsaydı size bunun bilgisini verirdi.Hala arkadasınızı koruyorsunuz.ameliyat önceleri testler bu yüzden yapılıyor zaten.Bir doktor iyi doktor diye size test yapmadan ameliyata soksa sizi? Normal mi bu durum sizce?Testlerde bagısıklıgı da anlasılıyor.O kadar sayıda kedi bakıyorsunuz ama bilginiz hiç yok çok şaşırdım. Veterinerlere gözü kapalı güvenmek yerine biraz da arastırın kendiniz.Bu üzücü olay size ders olsun umarım.Bir daha ne ameliyatı olursa olsun öncesinde artık hemogram ve biyokimyasına baktırırsınız en azından UMARIM.

Mslna01

Bu sizin elinizde olan bir durum değil kendinizi suçlamayın

okankara68

aklımdan hiç çıkmıyor ya götürmesem şuan yaşıyordu

Sabisim

Çok üzüldüm başınız sağolsun. :( Veterineriniz kısırlaştırmadan önce gerekli testleri yapmış mıydı peki

okankara68

sağolun valla detaylı bilmiyorum veteriner yakın arkadaşım dün bırakmıştım işte bugün ameliyat yapacaktı

muratt_dgn

kısırlaştırma öncesi veterinerler hemogram testi yaparlar ama normalde biyomkimya da gerekli karaciğer ve kalp sağlığı için ama bu test pahalı olduğu için genelde yaptırmazlar sokak kedilerinin neredeyse tamamında karaciğer de problem oluyor malesef ve narkozu kaldıramayıp ölüyor

Başınız sağolsun çok üzüldüm. Kendinizi neden suçluyorsunuz ki, siz iyi bir niyetle belki de maddi açıdan çok zorlanarak bu kararı verdiniz. Ömrü okadarmış. Biliyorum demesi kolay acısı zor ama kendinize haksızlık etmeyin

okankara68

vallahi dünden beri sürekli aklıma geliyor bu zamana kadar yüzlerce kedi besledim ama bu kedi çok farklıydı değişik ses felan çıkarıyordu gelip yapışıp duruyordu bu kediyi 1buçuk sene önce yoldan bulmuştum sokak kedisi değil gibiydi hareketleri ya kaçmıştı yada atmışlar sokağa sokakta yaşayamayacağı çok belliydi kucaklayıp götürdüm eve geçen sene yavruladı 3 tane biris doğumda öldü birsi bir gün sonra öldü bir yavrusu kocaman oldu adı tarçın artık onun üstüne titriyorum ama sürekli aklıma geliyor

Emirrckr

Acınızı anlıyorum,
Ama kendinizi suçlamayın.
Siz onun için en doğru kararı seçmişsiniz.
Maalesef her ameliyatta çok küçükte olsa ölüm riski vardır;bunlar insanlar için de geçerli.
Ama ne yapıyoruz o riski göz ardı edip mecburen giriyoruz ameliyata.
Kısırlaştırma ameliyatında da bu risk küçüktür ama işte gelip sizin kedinizi bulmuş o olasılık..
Gerekli testler ve kontroller yapılmış mıydı acaba?Burda kritik soru odur.
Eğer kedinizde altta yatan bir hastalık varsa burada çıkardı çünkü ve gerekli görülürse ameliyat ertelenebilirdi.
Acınızı anlıyorum ama yaranızı daha fazla deşmemeye bakın,Tarçın’ı size emanet edip gitmiş,ona çok iyi bakın..🫶🏼

tengrist

Başınız sağ olsun. Her cerrahi operasyonda ölüm riski vardır, ancak bu riskleri operasyondan önce belirli testler yaparak az çok önleyebiliyor, bir problem varsa çözmeye çalışıyor ya da kendimizi hazırlayabiliyoruz. Anladığım kadarıyla sizin kedi sayınız çok fazla test yaptırmanız pek mümkün değil. Kedinizin bir rahatsızlığı vardır ya da anesteziyi kaldırabilecek kadar güçlü bir bağışıklığa sahip değildir. Burada bilgilendirmeleri veteriner yapması gerekirdi. ama bu risk gerçekten eğer bir rahatsızlığı yok ise çok düşük veteriner hatası olmadığından emin miyiz?

okankara68

veteriner işini iyi bilen birisi zaten arkadaşım bilgi konusunda sorun yok ama önceden test yaptırmadım anesteziyi kaldıramamış kedi sağlık olarak gayet sağlıklıydı 2 yaşında felan dı tahminimce bağışıklığı zayıf anladığım kadarıyla bende kendimi sorumlu tutuyorum süreki uzun süre atlatacak gibi değilim bu durumu