Gingivit Veya Diş Eti Kızarıklığı. (Soru Değil, Öneri.)

somnium

merhaba, arkadaşlar. son zamanlarda bu forumda bu konu üzerinde çok fazla soruyla karşılaşıyorum. 2 kedimde de tecrübe edindiğim, belirli yere gelebildiğimi düşündüğüm birkaç öneri paylaşmak istiyorum. çünkü zamanında ben de bu konularda tecrübesi, deneyimi olanları çok aramıştım forumlarda.

gingivit için yabancı kaynaklarda da aşama aşama olarak hastalığın gelişebileceği yazıyor. ve ne yazık ki son aşama: dişlerin çekilmesi. çoğu kaynak virüs, bakteri kaynaklı gingivitin oluştuğunu söylese de benim iki kedimde gelişen ve bahçede baktığım kedilerde gözlemlediğim kadarıyla: ya böbrek-ciğer sorunu yüzünden ya da mineral ve vitamin eksikliği yüzünden hayvanların buna yakalandığı. ilk kedim, 13 yaşındayken beni gingivit ile tanıştırmıştı. antibiyotikler, kortizonlar hiçbiri geçiremedi. geçirdi de, on beş gün sadece... en sonunda tüm dişleri çekildi meleğimin, faydası olmadı ama. çünkü sonradan biyokimya ile öğrendik ki ciğer ve böbrek kaynaklıymış. bu süreçte bize verdiği en net belirtiler salya akıntısı, ağızda feci kokuydu. hem benim deneyimimin az olması, hem de veteriner hekimlere(2 ayrı hekim, sözde başarı oranları yüksek olanlardı) inadına ''test yapalım, enfeksiyon vardır nedenine bakalım.'' dememe rağmen ''hayır, ben biliyorum. böyle şöyle yaparsak geçer.'' demelerinden kaynaklı geç fark edebildik, üstüne kedim de dayanamadı bir süre sonra... ikinci kedim ise daha küçük, 10 aylık. ağız kokusu yok, mamayı da güzel kırıyor. ama diş etleri, arkaya doğru hafif kızarık. 4. gittiğimiz klinik de ''sadece takip edin, ağır değil.'' demesi üzerine benim araştırmalarım detaylı burada başlıyor. aslında hayvan üzerine olan tıbbi çalışmaların çok ilerlediğini düşünmüyorum. böyle olsa koronada bize bulunan aşı, kaç yıl geçti kedilere bulunamadı. fip için de aynısı geçerli. gerçi, neden bulsunlar ki? ilaç firmaları fip üstünden yığınla para kazanıyor. :) kapitalist bir sistem için olması gereken. + devamı yorumlarda.

20 CEVAP

defne182

@somnium bir de strese sokmayın demişsiniz ama artık zaten o tedavi sürecinden sonra zor alıyoruz kucağımıza sürekli kaçıyor özellikle ben ve ablamdan fkdnfkdmfk yani dişlerini fırçalamak zorundayız 2-3 güne bir diye düşünüyorum zorla da olsa bu onun sağlığı için sonuçta. bioline peynirli diş macunu aldık tartar önlüyormuş diye. bi zararı olmaz sanıyorum. vetigen diş macunu varmış doğal içerikli sonradan keşfettik maalesef ve yeterli bütçem yok bu aylık artık bir sonraki ay alabileceğim. hemogram testi istedim ağzının sadece bakıma ihtiyacı var bence gerek yok dedi doktor bende üstelemedim. bakalım sonralarda neler olacak göreceğiz

defne182

bir de benimki ağzını öyle bir kitliyor ki sadece yanaklarını kaldırırsk fırcalayabiliyorum ağzını açtığında da dilini oynatıyor sürekli iç kısımları fırçalamak imkansız yani. bi öneriniz var mı tekrar tartar oluşmasını istemiyorum anestezi sonrası mahvoluyor çocuğum:( ki tartar çürüğe de yol açıyormuş.. dişleri çok az kaldı zaten üzülüyorum çok:( bir de mama da kırmıyor dişleriyle o yüzden daha dikkatli bakmam gerekiyor artık mama boyutu standartları kıramıyor royal caninin büyüklüğüne alıştığı için sanırım.. ne yapacağım konusunda çok endişe ediyorum ya

defne182

@somnium hocam merhaba rahatsız ediyorum ama soru olarak paylaşamadım hata verip duruyor size sormak istedim sonradan da. ağız bakım sağlığı için vetugen - oral cure arasında kaldım. hangisini önerirsiniz? içeriklerine baktım ama emin olamadım tam.

somnium

@defne182 merhaba, tekrardan Sena hanım. Ne yazık ki bu süreçte az da olsa strese girecek, evet. Bunu bir rutine oluştursanız zamanla alışır diye düşünüyorum. Ki kedilerde de genel olarak fark ettiğim bu. Rutinlerine çok bağlılar. Ama bu rutinleri en uykulu vaktine denk getirirseniz belki daha rahat olabilir. Zamanla o da alışacaktır. Vetugenin ürünlerini kullandım, oral curede tecrübem yok. Lakin bu sitede ve birkaç yerde çok fazla önerilindiğini gördüm. Bence ona bir şans verebilirsiniz. Ve şu an melek olan, profilde yeşil gözlü kedimin de adı “defne”ydi. Ve sizin de kızınızın, mitolojideki defne gibi güçlü olduğunu biliyorum! Ve bu süreci en güzelinden atlatacağınızı da.

defne182

@somnium yaa çok teşekkür ederimm sorularımla biraz boğdum ama çok endişeliyim bu süre zarfında veterinerler ilgilenmiyor çok.. sağ olun desteğiniz için 💖 sizi bilgilendireceğim ilerleyen zamanda..