Kedim Çok Şüşko Oldu Yardım Edin :(

Arietta

Merhaba arkadaşlar, kedim kısırlaştırma ameliyatından sonra kilo almaya meyilli bir hale gelmişti. Öncesinde serbest besleme yapıyordum mecburen çünkü evde uzun süre olmayabiliyorum, sabah ve akşamları evdeyim okuldan dolayı.
Kısırlaştırmadan sonra bir fincan mamayı günde ikiye, tatil günlerinde evdeyken ise daha da yavaş yesin iyi olur diyerekten üçe -dörde bölüyorum. Günde toplam bir fincan yiyor yani.
En son Kasım'ın 11'inde veterinerde tartıldı, 4.800 gram çıkınca iyice korktum, 5'i geçmemesi gerekiyor dediler ve iyice dikkat ettim bu mama düzenine.
Fakat bugün yine tarttık ve 5.700 civarı çıktı, şok oldum. Yaş mama falan da vermiyorum iki aydır, bugün paketin yarısını vermiştim sadece keyfi yerine gelsin diye. Ödül maması desen bir aydır o da yok :(
Hareketli oyunlar ve mamayı daha da azaltmak dışında ne yapabilirim? Diyet mama diye bir şey varmış, marka önerisi olan var mı? Veteriner sadece mamayı daha da azaltıp aynı düzende verin ikiye bölüp dedi.
Üzülüyorum sağlığı bozulacak bu gidişle

12 CEVAP

Ahudr

Hangi mamayi kullaniyorsunuz

Tuanaalsk

Benim oğluşum da 5.600 ve daha kisirlasmadi 🤧

Arietta

@Ahudr proplan somonlu kısır mama kullanıyorum

Ahudr

Benim kedim hills hipoalerjenik mama yediginde inanilmaz zayiflamisti belki normal mamasiyla yari yariya deneyebilirsiniz etkili olacagini dusunuyrm

beyzathemoc1

Önemli olan Tartıda görünen değil vücutta o kilonun duruşu yanlardan şişkin görüntü yoksa hiç sorun değil varsa mamayı azaltmanız lazım havalar yüzünden hareketsiz kaldıysa ondan kilo almıştır hoşuna gidecek ve yoracak oyuncaklar alın

somnium

merhaba. benim kedim kısırlaştığında 2.8 kilo falandı. kısırlaştırmadan sonra, proplan kitten ile 1-1,5 ay devam ettik 3,5 falan oldu. sonrasında hekiminizin yönlendirmesi ile proplan kısır somonluya geçtik 5 kilo oldu. inanılmaz kilo aldırdı. ve doyma hissi asla olmuyordu bu mamada. ki çok fazla tuvalete çıkıyordu, kabızlık-ishal arasında gitmesi de cabası. benim kedime kısacası yaramamıştı. her kedi için farklı. sonra bozitaya geçtik. doyuruculuğu gerçekten yüksel, eskiden 120 gramdan fazla yiyen kedi 75 gramla doyuyor şimdi. en güzeli de kullanalı 1,5 ay olacak sanırım kilosu sabit kalmış. dışkısı da yoluna girdi sonunda. bu kediden kediye değişir ama kedinize uygun mamayı, ölçülü bir miktarda verin. ve tahıllılar çok kilo aldırıyor gözlemlediğim kadarıyla. ama tahılsız mamalar da her kediye yaramıyor. eğer kedinize proplan yarıyorsa arkasındaki gramaja uygun, bölüştürerek verin öğünlere. +günde 1-2 saatlik olta ile oynatma ile durum çözülecektir.

Cennet29

Bizimde diğer kedimiz minyon ve kilolu. Veteriner serisi mamalar onu ya kabız yapıyo yada kolesterolünü cıkarıyo. Vetten aldığımız diyet mamaya başlar başlamaz kolesterolü fırlamaya başladı. Bizde royal canin fit denedik yine kilo aldı. Biz kilosunu sabit tutsun istiyoruz şimdide royal canin kısır sipariş ettik. Bu markayı alma sebebimiz kabızlık yapmıyo oluşu.

Buraya başlıkta açmıştım bu konuda ama sağolsun kimse tek kelime yazmamıştı.

Kilo sorunu olan zayıflatan yada kiloyu sabit tutan mama deneyimi olan varsa bana msj da atablir. Tşk

Cennet29

Kedinin hızlı yemesini önlemek için mamaları önüne teker teker koyabilirsiniz 1 saniye arayla koyun yesin. Yada parkeye belirli aralıklarla serin. Birinden diğerine giderken zanan harcar en azından hepsini aniden mideye indirmemiş olur.

Coconutbey

Bence mama değiştirin proplan kedilere çok yediriyor ve kilo aldırıyor nd de aynı şekilde bizim kedilerimiz de öyle oldu en azından. Hills kilo kontrolü konusunda daha basarılı. Ve öğünlere bölün ölçülü verin mamasını. Sürekli mama kabı dolu olsun diyorlar ya ona alıştırmayın boş kalsa da zaten o acıkınca belli ediyor her türlü. Az ve sık yesin ve ölçüye dikkat edin.

Arietta

@Tunaalsk oy maşallah 🥺 yaşı ve cinsiyetine göre farklılık gösteriyormuş ama, erkekler biraz daha kilolu olabilirmiş yine de bir sorabilirsiniz vete kuzucuğun durumunu. Kilo çok kaygılandırıyor beni ya :(

Arietta

@Ahudr mama değiştirmeyi düşünüyorum evet, ama bir vete de soracağım teşekkür ederim tavsiyeniz için 💖
@beyzathemoc1 yani aşırı bir şişman duruşu yok ama ilkel kesesi çok büyümüş görünüyor, patileri büyüdü ne bileyim böyle aşağı bakarken yanaklar falan sarkıyor bazen hdkdhkdhd
Hani obez gibi durmuyor ama eskisine göre kesinlikle daha topalak
Kesinlikle oyuncakla desteklemeyi hatta akıllı top falan almayı düşünüyorum ben evde yokken oynasın, teşekkür ederim size de 💖

Arietta

@somnium bu arada gerçekten mama sıklığını azalttığımdan beri -ki öncesinde de vardı ama arttı- mamayı verdikten bir saat sonra ağlamaya ve dolabın kapısını açmaya çalışıyor mama için. Belki de dediğiniz gibi benimkinde de doyurmuyordur. Dün Royal Canin'in temsilcilerinden biriyle görüştüm, ama dediğiniz markaları da araştırıp deneyip mama değişimi ve hareketlendirmeye geçeceğim. Hani önce bir beş kilonun altına düşüp sonra sabit kalsak çok güzel olacak
Bir de ben günde iki kere evde oluyorum genel olarak, tek yaşadığım için de gelen giden pek olmuyor. Veteriner düzenli olarak günde iki kere mama yerse olur dedi ama bazen 12 saat bile aç durduğu oluyor sabah öğününden sonra. Bu sebeple de hızlı yiyor akşamları özellikle, bu da sıkıntı yaratır mı?