Pire Hakkında Tecrübelerim (Pire Alerjisi, Kaşıntısı)

Mini2019

Pire hakkındaki tecrübelerimi yazmak istedim.. aslında ders niteliğinde öğrenilmesi gereken bir konu.. ben dilim döndüğünce bildiğim kadarını anlatmaya çalışayım..

Bildiğimiz gibi pireler, küçük, kan emici hayvanlardır. Bir hayvan üzerinden diğerine geçtiklerinde, hasta olan hayvandan, bir diğer hayvana birçok hastalığı da taşıdıklarını biliyoruz.

Pireler, üzerinde bulunduğu canlıyı ısırdığında, pirelerin salgıladığı bir salgı, deri yüzeyinde kaşıntıya sebep oluyor. Ne kadar çok ısırılma, o kadar çok kaşıntı ve deri yaralanması demek.. bu da beraberinde pire alerjisine sebep olmaktadır.. tedavi edilmediğinde ise hem hayvanda hem de insanda bazı hastalıklara sebebiyet vermektedir..

Peki ne yapmamız lazım,
en sık duyduğum söylem; Ben sürekli ilaçlama yapıyorum ama pireden kurtulamıyorum. Sürekli ilaçlamadan ziyade, düzenli bir döngü içerisinde yapılan ilaçlama önemli.. bu sebeple öncelikle iç ve dış parazit ilaçlarını düzenli olarak yapmamız lazım. pirelerin ortalama 10 günlük süreçlerde yumurtadan çıktığını ve dış parazit ilaçlarının (kalitesine ve içeriğine göre değişebilir ) 20 günde bir tekrarlanması gerektiğini unutmamalıyız.. 20 günlük döngüyü kaçırdığımızda, yumurtadan çıkanlar ölmeyecek, yine yumurtlayacak, yumurtadan çıkanlar çoğalacak... böylece içinden çıkılmaz bir hal alacak.. Biz de ilaçlama yapıyoruz ama yine de pireden kurtulamıyoruz diyeceğiz...
Ev içinse, çok yoğun vakalarda ev ilaçlanabilir. Bu ilaçlamada akciğer solunumu yapan hayvanları etkilemeyen ilaçlar tercih edilmeli.. ama seyrek pirelenmelerde iyi bir süpürgeyle ev detaylıca temizlenmeli...

evde tek tük kalan olursa da, zaten yaşamak için hayvanın üzerine zıplayacak ve koruma altındaki deriyi ısırdığında ölecek..

Karaciğer etkileniyor şudur budur diyecek arkadaşlar olacaktır. Kedinizin kanına düzenli periyodlarda baktırırsanız olası rahatsızlıklara önlem almış olursunuz..

siz de tecrübelerinizi yazarsanız, birbirimize yol göstermiş oluruz.

Teşekkürler.

11 CEVAP

tengrist

Aslında bu konuda veterinerlerin durumu anlatması ve takibini yapması gerekiyor sonuçta damlatacakları zehrin yoğunluğunu parazitin yoğunluğuna göre seçmiyorlar mı? insanlar bu damlalar tek seferde sorunu çözecek inanışıyla gidiyorlar ve bitmeyen süreç başlıyor.

AhsenAise

Pire sorunu bir kez yaşadık onda da nezih bir klinikte önlem amaçlı ense damlası yaptirdigimda oradan kaptı ,sıcağa yakın su ve sirke ile gün aşırı yıkadım bir hafta da bitti pire sorunumuz ,ki ben fark edene değin epey cogalmislardi

Mini2019

@ahsenaise ben buna cesaret edemezdim. Geçmiş olsun

AyseMia

Merhaba, biz de maalesef ki pire sorunundan muzdaribiz. Ev ilaçlama için önereceğiniz bir ilaç var mı kaliteli ama aynı zamanda da kedilere bir zararı olmayan? Trndyldaki ilaçların çoğunu inceledim ancak çoğunda pireleri öldürmediğine dair yorumlar gördüm o yüzden hiçbiri tam olarak içime sinmedi, kaliteli bir ilaç arıyorum. Alıp fayda gördüğünüz bir marka var mı? Kaliteli pire damlası, sirke, ev süpürme vs. de tek başına fayda etmiyor eve yayılınca, evdekileri yok etmem lazım bir an önce. O kadar inatçı ve kısa sürede aşırı üreyen canlılar ki offf...

Mini2019

Dış parazit ilaçları kedinin o anki kilosuna göre dozlanıyor. internette ya da petshoplarda ense damlası diye satılan ürünlerin hemen hemen hiçbirine güvenmemek gerekiyor. Sadece veterinerin verdiği doz yapılmalı ya da yaptırılmalı

tengrist

Benim kedilerimin kilosu stabil olmasına rağmen pire sorunu yaşarken stronghold ile başladık şu an hafif damlalardan biri olan frontline ile devam ediyoruz yılda 2 en fazla 3 defa damlattırıyorum o da koruma amaçlı. Sadece kilo etken değil pire sıklığına göre zehrin etkisi arttırılır ben neden pire yokken güçlü bir zehir damlattırayım ki mesela

Mini2019

Ben de stronghold kullanıyorum.
olaya sadece pire olarak bakmıyorum ben..

mesela kutusunda
kedilerde, Bağırsak yuvarlak kurtları ve kancalı kurtlar, kulak akarları ve kalp kurdunu önler yazıyor..

tengrist

Siz iç-dış paraziti bir kullanıyorsunuz o yüzden. Ben ayrı kullanıyorum.

Mini2019

hayır ayrı kullanıyorum.. sadece stronghold bu paraziterlere etkili. iç parazit için caniverm kullanıyorum.

Mini2019

Bravecto kedi'yi kullanan var mı acaba aramızda

Mini2019

@aysemia ben evde kedim varken hiçbir ilaçlama yöntemini kullanmam.

Eğer gerçekten heryer pireyse, evden kediyle çıkıp profesyonel bir ekibe evi ilaçlatın derim. 24 saat sonra evi temizleyip mama su kaplarını değiştirip eve girmek en iyisi.

Bazı pireler zayıf ilaçlara direnç kazanıyorlar bence. Ve hepsi ölmüyor. Yumurtalar da ilaçtan etkilenmiyor.

Kendim yapayım derseniz, Ev için Oithox bir araştırın isterseniz. Ama kullanın diye bir şey diyemem. O sizin kararınız.