Eve Yeni Bir Kedi Aldığımdan Beri Kedim Çok Az Yemek Yemeye Başladı Ve Yapmadığı Davraşlar Yapıyor

Kendi kedim kısır ve erkek. Daha yavru iken onu sahiplendik ve birbirimizle çok samimiyizdir. Yeni sahiplendiğim kedim ise dişi ve kısır. Onu sokakta, tek gözü yaralı bir şekilde bulmuşlar. Maalesef kedim gözünü kaybettmek zorunda kalmış. Sahiplenme ilani ile sahiplendik ve 1 aydır bizimle beraber yaşıyor. Sokaktan geldiği için ister istemez bazı şeylerde fazla hırçınlaşa biliyor. Misal, kafasını okşarken birden bire sinirlenip pati atabiliyor. Kendini sevdirmeyi çok sevsede hala bir ev kedisi gibi hissetmeye başlayamadı sanırım. Ya da kendi kedim ile oyun oynarken, oyunları birden kavgaya dönüşebiliyor. Kendi kedim çok ürkek ve çekingendir, birde bu tarz kavgalar ettikleri için ayrı bir ürkek olmaya başladı. Kendimize göre bir düzen kurmuştuk ama yeni kedi geldiğinden beri herşey çok değişti. Bununla beraber kendi kedimde çok değişti. Normalde mamasını severek yemesine rağmen şuanda sadece aç kalmamak için, istemeyerek yiyor. Mama kabını bitiremediği için diğer kedimde, kendi kedimin mamasını silip süpürüyor. Bende kendi kedimin mama kabını diğer kedinin ulaşamayacağı (5 kiloya yakın olduğu için çoğu yere ulaşamıyor) bir yere koydum. Bu çözüm bir süre işe yaradı, kendi kedim gene az bile olsa mamasını yedi ama diğer kedim mamanın yerini anlayınca sürekli ordan yemeye başladı. Gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Kedim hastalanmasından korkuyorum :(

1 CEVAP

aslihan_e

Kedinizi öğünlü besleyeceksiniz ve mamayı ayrı bir odada önüne koyup doyana kadar bekleyeceksiniz, doyunca kaldıracaksınız. Kalabalık nüfuslu kedili evimizde bu şekilde yapmasam kedilerimden bazıları aç kalır, hastalanırdı. Öyle mamayı önlerine dökeyim isteyen istediği gibi takılsın gibi bir dünya yok bizde. Biri açlıktan deri kemik kalır, biri obez olur. Ayrı odada vermesem bile başlarında beklerim, kendi mamasını bitireni başka odaya alırım. Öğünlü beslerseniz kediniz daha çok acıkacağı için daha iştahlı yer. Kediler önlerinden mama çalan birileri olunca yemek yemekten soğuyabiliyorlar. İki kardeş kedimden birisi kendi maması bitince kardeşini kovup onun önünden mamasını alırdı, ben de o yavrum çok zayıf olduğu için hata yaptım ve mama çalan kedime karışmadım kilo alsın diye, sonunda tombul yavrum bir dönem mamadan soğudu ve çok zayıfladı. Önümden alacak diye bırakıp kaçıyordu hayvan. Onu özellikle ayrı besliyorum şuan, mama kabı yakın bile olsa yemiyor.