1 Günde Huyu Değişti 🫤

Herkese merhaba, 6 aylık dişi smokin kedim var 2 ayda bir iç dış parazit yapılıyor doğal olarak dün tekrar aşı günü geldiği için aşıya götürdük. Götürme sürecinde taşıma çantasına girmesi için ödül maması verdim içindeyken de verdim zaten neyse eve döndük biraz normaldi ama pek yaklaşmıyor gibiydi. zaten cana yakın bir kedi değil mesela 6 aydır hiç kucağımıza gelmedi hatta patisi bile değmiyor o derece biraz yüzünü sevdiriyor o da saniyelik karakter olarak çok farklı bir kedi (diğer konuma da bakabilirsiniz) neyse bugün çok daha farklı davranıyor gördüğü yerde köşe bucak kaçıyor gözümün içine bakıp kabarıyor kısırlaştırma oldu o zaman bile daha cana yakındı kaldı ki iç dış parazitler diğer aşılar kadar ağır değil ama bu derece davranması normal mi beni gördüğü yerde koşarak kaçıyor zaten yüzünü göremiyorduk doğru düzgün tamamen göremeyeceğiz herhalde çok isterdim doya doya sevmeyi ama hiç yanımıza uğramıyor evde kedi var mı yok mu belli değil 🥲 düzelir mi acaba böyle devam ederse diye korkuyorum

12 CEVAP

teo33

Pek çok diğer veterinerin aksine, benim veterinerim eğer dışarıya çıkmıyorsa parazit uygulamasını 6 ayda bir öneriyor evdeki kediler için (ayakkabılar ile içeri girmediğiniz ya da açıkta bırakmadığınız sürece). Bana göre 6 ay bile az, 1 sene ok; ama bu benim fikrim, yatırım tavsiyesi değildir :) bir hastalığı yoksa fazla vitamine de hiç gerek olmayabilir, kullandığınız mamalarda bol bol vitamin var. karaciğeri yoruyor olabilirsiniz.

teo33

elbette siz bilirsiniz. aşılardan söz etmedim, siz vitamin veriyorum demişsiniz, ona hitaben mama haricinde eğer bir hastalığı yoksa ekstra vitaminin karaciğeri yorabileceğinden bahsettim. yasal zorunluluk gerçi ama eğer dışarı çıkmıyorsa kuduzun bile ev kedisi için gereksiz olduğunu düşünüyorum. löseminin de gereksiz ve hatta zararlı olabileceğini (burada forumda lösemi sonrası topallayan kedi şikayetleri vardı mesela). ama dedim ya siz bilirsiniz. tartışmak için yazmıyorum bunları.

livicarmen

baska bir kedi sevip ona yaklasmaya calistiysaniz kiskanmis olblr

simbakedi

benim kedim de anlattığınız gibi. tırnaklarını kestirmediği için ayda 30-40 günde bir vete gidiyoruz. beni ne zaman montla görse ya da çantamı kapıya assam köşe bucak kaçıyor, onu götüreceğimi sanıyor. böyle zamanlarda onu zorlamayın. ben yaş mama, ödül maması vs veriyorum genelde böyle durumlarda. daha sonra da onun da istediğini düşündüğüm bir anda oyun oynatıyorum. bu şekilde stresi giderek azalıyor.

ayrıca iç-dış paraziti veterinerden satın alıp siz de evde yapabilirsiniz ben öyle yapıyorum. bu sayede sadece karma ve kuduz aşılarında dışarı çıkmış oluyor bir de tırnak kesimine. ikisi birlikte karışan damlalar var onlar baya kolay. alıp sizin yapmanızı öneririm

@teo33 yok bende tartışmak için sormadım zaten bilmediğim için sordum daha önce böyle bir bilgi ile karşılaşmadım onun için siz belki yıllardır kedi bakıyor ve benden deneyimli olabilirsiniz her fikir'e açığım zaten onun için sordum buradan teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için 🤍 vitamini de şöyle anlatayım multivitamin veriyoruz veterinerimizin önerisiydi çünkü duvar kemirme bant, silikon yeme ve kakası ile oynama gibi hareketler yapıyordu vitamin eksikliğinden olabilir dedi eğer azalma olmazsa bitkisel bir damla ile destekleyeceğiz dedi şimdi ikisini de kullanıyoruz 🥲 duygu durumu çok çabuk değişen bir kedi kimseye de pek güvenemiyor bağlanamıyor gibi ufaktan uyum yakaladık derken aşıdan sonra yine huy değişince başa sardık diye üzüldüm açıkçası 🥲

kedibabasi66

6 aylık kediye 2 ayda bir iç dış parazit fazla değil mi ? Smokin dişi kediler genelde zayıf olur. Bünyesi kaldırmıyor.. bağışıklığı düşüyor olabilir. Bizimde smokin Norveç kedilerimiz var kucakta pek durmazlar ama arada gelir bizi oyuna davet ederler. 1 yıl hiç veteriner görmediler. Kediniz sizi onu sürekli veterinere götüren biri olarak görüp uzak duruyor olabilir.

@livicarmen yok başka bir kedi ile iletişimim olmadı zaten evdeyik

@simbakedi evet bende ödül maması verdim sevdiği vitamin var ondan verdim. yaş mamayı veterinerimiz bir süre yasakladı kilo alımı hızlanmış. 6 aylık 3 kilo şuan. Tırnak kesimini ben evde yapıyorum ödül maması yerken.
Parazit ilacına cesaret edemiyorum bir kaç kişi yanlış bölgeye yapınca kedi yalayıp zehirlenmiş o konuda cesaretim yok🥲
Dediklerinize de dikkat edeceğim umarım bir an önce toparlarız.

Teşekkür ederim cevap öneri için 🥰 veterinerimiz güvendiğim birisi 2ile 3 ayda bir yapılması gerektiğini söylüyor diğer aşıları tam zaten bilmiyorum özellikle iç parazit mutlaka yapılmalı diyor onun için yaptırıyorum hiç böyle bir tepki vermemişti.. peki aşılar mı karaciğeri yoruyor yani

simbakedi

iç paraziti benim kedim de bazen yalıyor çünkü ensesinden aşağı kayıyor damla ancak yaladığı an rahatsız edip koşmaya başlıyor zaten uzun süre yalamıyor. ama düzgün yaparsanız zaten damla damlamıyor başka yere ensesinde kaldığı için ilaç yalayamıyor da zaten bu yüzden oraya yapılıyor, hatta daha kulak arasına yakın yapan veterinerler dahi var.

2 yada 3 ayda bir öneriyor veterinerimiz bir çoğu da aynısını söylüyor ilk kez böyle yapmıştı düzeldi çok şükür toparladık aramız iyi 🥰