Kısırlaştırma Sonrası Merak Ettiklerim

bayikbocuk

1 yaşındaki erkek kedimi çarşamba günü kısırlaştırdım. Ameliyattan önceki gece doktorun dediği gibi mamasını ve suyunu kaldırdım, ameliyata aç gitti. Çarşamba sabah 11 gibi ameliyat oldu. Merak ettiğim birkaç soru var.

  1. Torbayı sol taraftan açıp içinden testislerini aldıktan sonra dikmişler. Torba yerinde duruyor. Ben komple torbasıyla birlikte alacaklar, dümdüz olacak sanıyordum. Dikiş yok, yakalık yok, yalamasında sakınca yok, tekrar gelmenize gerek yok dedi. Yani dışarıdan bakınca ameliyat öncesine göre hiçbir değişiklik yok. sadece küçük bir bölgeyi traş etmişler ve ufak bir kesi var o kadar. Bunun normali bu şekilde mi? Hatta dokunduğumda da torbanın içi hala dolu gibi duruyor. İyileştikçe torbası küçülecek mi? Hayvanın sağlığı ve neşesi gayet iyi, hiçbir sıkıntısı yok bu arada.

  2. Yarım litre su alan şişeli bir su kabı var. 2 günde yarım litre suyu içerdi. Ameliyattan önceki geceden susuz bırakıp ameliyat gecesine kadar su vermedim, su verince de çok az içti. Ama ertesi sabah kumunda abartısız yumruğum kadar çiş topağı buldum. 2 gün önce doldurduğum yarım litrenin yarısına bile gelmemiş, ama bugün de bir o kadar çiş temizledim. Bu hayvan su içmeden neyi işiyor?

  3. Çok affedersiniz öküz gibi mama yiyor ama doğru düzgün kaka da yok. Hayvanda bir şişkinlik, rahatsızlık da yok. Ameliyatın etkisi mi bunlar, düzelecek mi zamanla?

2 CEVAP

Bbbb1234

Kakasını birkaç gün içinde yapıyor merak etmeyin bende çok korkmuştum veteriner normal olduğunu ve söyledi
Dikişler bazen ödem yapıyor ve orada şişlik oluyor bir süre sonra küçülüp yok oluyor ödem olduğu zaman şişlik yumuşak oluyormuş

Mslna01

Sorunuzun cevapları
Soru 1 evet erkek kedi kısırlaştırma operasyonu bu şekildedir ve içindeki sadece topları alıyorlar o kadar ve yara yerini ellemeyiniz enfeksiyon vs kapmamasi açısından, hayvanın neşesinin yerinde olması gayet güzel bir durum
Soru 2 belki siz görmeden su içmiştir ve anesteziden dolayı da olmuş olabilir takip edin su içmesini içmezse artırmanın yollarına bakarız
Soru 3 anesteziden dolayı normal kabız olması bunun için yaş mamaya su katın ve verin takip edin eğer yapmazsa veteriner hekime gitmeniz gerekiyor