Kedim Sürekli Hapşırıyor

Benim scotich fold bir yavrum var 6 aylık.
3 aylıkken sürekli hapşırmaya başladı herşeyi koklayınca hapşırıyor suyu bile koklayınca hapşırıyor aslında tam hapşırma değil böyle hapşırıyornuş gibi ses çıkarıyor acaba neden ve bun son 2 günden beri oyun oynayınca koşunca hızlı nefes almaya başladı ara sıra hırıltı nefes seside geliyor böyle insandaki gibi acaba neden böyle oluyor

3 CEVAP

aslihan_e

Kesinlikle veterinere götürmelisiniz, alerjisi varsa astımı tetiklemiş olabilir. Hırıltılı nefes sesi ciddiye alınması gereken bir konu. Yalnız, sadece burnundan gelen bir sesse burun tıkanıklığı yüzünden de oluşmuş olabilir. Ciğerden geliyorsa daha risklidir. Koşunca nefes nefese kalıyorsa ilk olarak kilosu fazla mı diye bakılır. Kilosu idealse hava da sıcak olmadığı için nefes nefese kalması pek normal kabul edilmez.

Tolga_yay26

Acil hemen bulunduğunuz ildeki hayvan hastanesine götürün mümkün değilse veterinere götürün ama birşeyi yok deyip başından salmasın hırıltı diyorsunuz ciddiye alın geçmiş olsun inşallah acil şifa bulur patili dostunuz

Ketonmanya

Merhabalar.

Diğer arkadaşların yazdığı ihtimallere ek olarak brakiosefalik sendrom ihtimalini de listeye almalısınız. Cins kedilerde sıklıkla görülen, burun deliklerinin normalden dar olması durumu yani. Burun delikleri dar olunca havadaki toz deliklerden geçip gidemiyor, o da tozu hapşırarak atmaya çalışıyor olabilir. Hekiminiz bunu da bir kontrol etsin derim. Ancak yine de hırıltılı nefes alıyor olması öncelikli olarak kontrol edilmeli, o kısım biraz tehlikeli olabilir.

Bol patili günler dilerim.