Struvite Kristali Kedimi Ev Maması İle Beslemek İstiyorum Nasıl Yapmalıyım

Busepz

6 yaşında kısır erkek kedimde struvite kristali ile mücadele ediyoruz. 2 ayda 3 kez sondalandı. Görünürde herhangi bir problem yok ancak sonda çıktığı halde çişini damla damla yapıyor ve pipisini yalaması devam ediyor. Hergün veteriner gidip boşaltma yapıyoruz . Virbac mama kullanıyoruz. Takviye olarak methio, kotervin ve kızılcık veriyorum. İlaçlı röntgen çekildi aşağıda paylaşıcam. Ayrıca ev mamasına geçmek istiyorum. Bilenler yardımcı olursa çok ama çok sevinirim. Bu sorunu yaşayanların hem deneyimlerini hemde ev maması tariflerini yada bulabileceğim yerleri paylaşırsa mutlu olurum 🙏🏻

13 CEVAP

lwb

sizinki daha ileri derece tabi ki, ama su ile hastalığı hafiflediği zaman et suyu, et haşlaması vermekten çekinmeyin, ben raw for us markasından freeze dried hindi göğüs vs de veriyorum, şuan bunu uygulamanız için erken olabilir ama hafiflediği zaman siz de deneyin. şuan aldığı mineraller önemli.

Busepz

Ph 6.9 su buldum onu veriyorum daha aşağısını bulamadım malesef. Gerçekten yaşayan bilir çok stresli bir süreç :(

lwb

bu konuyu hekime danışırsanız eğer asla geçmeyin ve verdiği reçeteli mama harici hiçbirşeyle beslemeyin diyecektir ama yanlış hekimler beslenme konusunda pek fazla bilgili değildirler, insan doktoru ayrıdır diyetisyeni ayrıdır öyle düşünün. aynı problemi biz de yaşadık ve kullandığım taktikler doğrultusunda hem kısa sürede hem de tekrarlamıcak şekilde atlattık, öncelikle ev maması hazırlıcaksanız magnezyum ve kalsiyum oranlarına dikkat etmeniz lazım düşük olmalı, bunun için kedi-köpek diyetisyenine danışabilirsiniz ben danıştım. eğer ayarlamamaktan çekiniyorsanız asla ama asla “sadece” kuru mama ile beslemeyin, kuru mama vereceğiniz öğünler mutlaka su ile ıslatın ya da blendırdan geçirerek yaş mama kıvamına getirip su ekleyin, bol bol struvite yaş maması ile besleyin benim önerim vet life yaş maması. onu verirken bile su ekleyerek verin, hiç bir öğünü sussuz olmasın her öğününe su koyun ve kuru mama oranını çok tutmayın max 2 çorba kaşığı kuru mama koyun su ile beraber. yani kısaca bu hastalığın en en önemli faktörü SU, tekrarlamasının sebebi de bu.

Busepz

Teşekkür ederim veteriner ile konuşmadım açıkçası. Şuan virbac ile su içmesi arttı gözlemleyip takviye kullanıyorum. Ama gözle görülür problem olmamasına rağmen sorun devam ediyor :( tamamen olmasada haftada 1 - 2 gün ev maması denemek istiyorum. Bu süreç maddi manevi yordu çünkü

Ahudr

Normalde hangi mamayi kullaniyordunuz.Birde benim anlamadigim bu struvite denilen zikkim magnezyumdan olusuyor madem su zıkkım mamalarin icine magnezyum koymasinlar zaten sudan bile aliyor hayvan magnezyum ihtiyacini hatta patisiyle yaladigi bentonit kumdan bile.Yani aslina bakarsaniz tamamen ev yemegi vermek cok daha mantıklı geliyor bana çünkü hazır mama vermek sadece yapay vitaminlerle beslemek demek e bir sure sonra böbrekte gidiyor karacigerde taşta oluyor tuşta valla artik asabim bozuldu hergun bisey olacak korkusuyla yasamaktan.Bu arada mumkun oldugunca arıtma su icirmeye calisin minarelleri alinan cinsten

Ahudr

Su pınarlarının bazilarinin aciklamasinda filtresinin sudaki kalsiyum magnezyum gibi degerleride filtreledigi yaziyordu onuda deneyin hem su icimi de artar hemde minarali azalmis olur suyun.Bu taş olusumuna sebebiyet verdigi soylenen magnezyum fofor ve vs neden ekleniyor eklenmezse mama olmuyor mu bunu en kisa zamanda mama ureticilerine sorup buradada verdikleri cevaplari paylasacagim :)

lwb

son olarak da bu reçeteli mamalar sadece kedinizi susatıyor ama kedinizin tek başına içtiği su miktarı su kabına attığı bir kaç dil asla hastalığı için yeterli olmucaktır, siz önceki yorumda da yazdığım gibi her öğününe su karıştırarak verin.

Ahudr

Çok geçmiş olsun ev mamasina geçmenize veteriner ne dedi peki konustunuz mu genelde pek önermezler çünkü

Busepz

Unıque kullanıyorduk. Virbac ile su içmesi arttı ancak yeterli değil tabi. Mamada ki magnezyum konusunda size katılıyorum tekrar hasta edip mama satmak için düzenlenmiş heralde. Tüm tahliller yapıldı işememesi için hiçbir sebep yok şuan hekim bile şaşkın literatüre geçicez galiba

Damlacatlover

çok geçmiş olsun . Umarım en kısa zamanda üstesinden gelirsiniz. Ph 6.9 hangi su acaba merak ettim

Busepz

Virbac 1 yaş mama aldım onuda sulandırıp veriyorum. Kuru mamasını ıslatıp denemedim yemez diye ama deneyeceğim. Ekstra tavuk suyu haşlayıp vermeye başladım. Hangi et sularını veriyorsunuz yazar mısınız 🙏🏻

Busepz

Teşekkür ederim kaltun madran su. Migrostan buldum 5lt lik

kedibabasi66

Nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum biz suyu doğal kaynak sularından kendimiz dolduruyoruz. Kaplıcaların bol olduğu Örneğin Tokat Kırşehir gibi illerden üretilen sulardan alın mesela Niksar su olabilir. Kahramanmaraş Marsu da güzel.
İkinci tavsiyem kedinize yoğurt yedirin. Ev yapımı da olur. Ben Sütaş kaymaksız yoğurt alıyorum. Yoğurt malttan daha iyidir. Tüy yutma sorunu olsun böbreklerin güzel çalışması olsun.. ayrıca yoğurt kedilerin su içmesini de teşvik eder. Fakat balıklı mama ile birlikte vermeyin.