Orijen? Acana? N&D

FurkanFiliz

Merhabalar...

6 aylık dişi beyaz bir British Shortair sahibiyim. Kedim kızgınlık dönemine de 4. ayında girmişti. Kedimi ilk sahiplendiğim esnada bana Proplan ile beslendiğini söylediler. Zamanla bu mama içeriğinin iyi olmadığını gördüm. Ve N&D Tavuklu ve Narlı Tahılsız Yavru Kedi Mamasına geçtim. Arkadaşlar kedim aşırı derecede tüy döküyor. Bana mevsim geçişini, kızgınlığı, bebek tüylerini döküşünü sebep gösterdiler ve ayrıyeten beyaz kediler daha fazla tüy döktüğünü söylediler. N&D içerik olarak iyi mi? Orijen'in kısırlaştırılmış kedi maması olmadığı için kedimi kısırlaştırdıktan sonra kullanamayacağım onun için almak içimden gelmiyor. Acana'ya mı geçsem bilemedim. Şimdi deneme yanılma yoluyla bakın tüm mamaları deneyin iyi mama yoktur kediden kediye iyi kötü mama değişir cevaplarından başka cevaplar arıyorum yardımcı olursanız sevinirim. 🙂

10 CEVAP

Bende önceden ND kullanıyordum ve bende de 3 biritish 1 scotish olmak üzere 4 kedi sahibiyim ND bizde çok tüy dökümü yaptı içerek olarak ta proteini yüksek mamalar ND , Acana ve orijen ikisinin de içeriğini çok iyi biliyorum fakat bu mamalarda protein ağırlıklı olduğu için bu sebepten çocuklarımıza yan etkileri çok fazla oluyor benim de yaşadığım gibi biz insanlar gibi onların da karbondioksit e de ihtiyaçları oluyor İçerek olarak royal canin en kötü mama gibi gözüksede benim veterinerim royal canin e başlattı bizi 2 yıldan beri kullanıyoruz gayet memnunum çünkü royal canin çocuklarımızın ihtiyacı olan protein ve karbondioksit miktarı onların ihtiyacı kadar ayarlanmış bir mamadır sağlık açısından da çocuklarımızı destekleyecek vitaminler mineraller de bulunmaktadır benim kedilerim in sağlıkları çok şükğr ki çok iyi durumdalar hem diş sağlıkları açısından da royal canin in mama tanecikleri ağız yapılarına göre hazırlanıp diş sağlığını ve kemik sağlıklarını ve deri tüy sağlıklarını da destekleyen bir mamadır bana sorarsanız N D ye o kadar para vermek yerine ROYAL CANİN DAHA İYİ BİR MAMADIR İÇERİĞİNE ALDANMAYIN BENİM TAVSİYEM VE TECRİBEME GÜVENEREK SÖYLİYORUM

FurkanFiliz

Heralfangeluna

Royal Canin'i uzun süredir kullanıyor musunuz? Bana protein içerikli (N&D, Orijen, Acana) beslenmezse hayvan ilerleyen yaşlarında sağlık problemleri ortaya çıkar nihayetinde bu hayvanlar doğada etçil (protein) besleniyorlar demişlerdi Royal Canin'i ilerleyen yaşlarını merak ediyorum.

Tolga_yay26

Orijen 6 aylık kısır kedi için ağır gelir Anne kediler için uygun görüyorum onu ve acanayı yanlız ben acanayı 6 aylık dişi kedime 2 paket bitirttim bir sorun yaşamadım yedi sorunsuzca sadece enerjisini atmakta zorlanıyor evde olduğu için tüy konusunda royal caninin balıklı olanını tavsiye ederim çok işe yarıyor daha üst segment olarakta royal canin kitten british shorthair serisi ben bu mamaya geçiş yapacağım balıklı bitince NDye yorumum yok bana göre o mama fiyatı şişirilmiş alt segment tavsiye etmiyorum

Tolga_yay26

Pardon royal canin demişim tüy konusunda hills balıklı. İşe yarıyor ama tavsiyem royal canin british shorthair serisi

Ezgiiguler

Mamalarını sürekli değiştirmeniz metabolizmasına zarar verir ishal olurlar kusma yapar

Emirrckr

Arkadaşlar haklılar,
Sürekli değişim iyi değildir.
Biz yaklaşık 2 yıldır N&D kullanıyoruz ve kedimin tüy dökümü çok çok az.
Üstelik uzun tüylü bir kedi ve eve her gelen bu aşırı tüy döker diyor seviyorlar ediyorlar kedim etrafta geziyor,gram tüy yok şaşırıp kalıyorlar.
N&D tavuklusundansa size balıklı serisini önermek isterim.
Yalan yok biz hiç tavuklu narlıyı kullanmadık.
Genel olarak kedimiz balık aromalı mamaları sevdiğinden balıklı mamalara yöneliyoruz bizde.
Ve N&D’den memnunuz.

Emirrckr

Acana,Orijen bütçemin yeteceğini düşünsem koşulsuz şartsız geçerim.
Çünkü kedimin bu mamaları kaldırabileceğini düşünüyorum.
Fakat bence cins kediler için ağır mamalar.
Özellikle hareketsiz cinslerde sağlık problemlerine yol açabiliyor.
Çok kaliteli,çok temiz içerikli mamalar özünde.
Ama yavruyken kullanılabilir.
1 yaşına kadar mesela gelişimini çok iyi destekler.
Zaten gelişimin temeli de bu dönemde atılıyor.
Ayrıca Orijen’in kısır maması yok ama tüm yaşam evreleri için uygun olan mamaları var.
Bunları kısır kediler de yiyebilir zaten yiyemeyecek olsa böylesi bir firma muhakkak kısır mama da çıkarırdı.
Benim düşüncem bu yönde.

Tolga_yay26

Yavru kediye eğer mantar geçirmemişse balıklı mama önermiyorum sindirim sorunu yaşayabiliyor kümes hayvanlı olması kas kemik açısından doğru tercih olacaktır balıktaki vitaminleri ek takviyelerle alabilirsiniz vetsplus gibi yada arada sırada ödüllerle. sürekli mama değişimi şu şekilde önerilmez kedinizin önüne pat diye farklı mama koyarsanız metobalizmasını bozar bu doğru fakat sürekli aynı mamayı verirseniz kedi için bıktırıcı olacaktır farklı lezzetler arayacak herşeyi koklama mama sanma poşetlere çok meğilli olma az mama yeme gibi huyları ortaya çıkacaktır insandan örnek alalım hergün kuru fasulye nohutlu pilav etli ama her gün kuru fasulye nohutlu pilav nasıl olsa etli deyip hergün bunu yeseniz ne yaparsınız ? Doğrusu mamayı zaman zaman değiştirmeli ama kedinizin favorisi olan mamayı unutmayın ona geri dönüş yapacaksınız mama değişimlerinde ilk başta bahsettiğim gibi pat diye önüne koyarak değil 1 haftada kademeli geçiş yaparak vermelisiniz ND çok fazla şımartılıp fiyatı uçurulmuş alt segment bir mama tavsiye etmiyorum tekrardan yok narmış kabakmış elmaymış armutmuş diye farklı gösterdi kendini

duman2707

Acana Orijen ağır diye korkanlara virbac öneririm
Dahada alt segmente dusulmemeli eğer maddi bir sorun yoksa
Nd ben zamanında sokaktaki kedilerime çok fazla verdim ve de memnundum ama önce yaş mamalarını bozdu ardındanda kuru mamalarından memnun kalmamaya başladım bu benim fikrim tabiki kullanıp kedisine iyi gelenlere lafım yok
Ben suan kedilerimde orijen kullanıyorum kısırlaştıktan sonra kedimin sağlık durumuna göre hareket edeceğim eğer orijen iyi gelmeye devam ederse guardian 8 e geçmeyi düşünüyorum ama bi sıkıntı varsa direkt virbac ve onunla devam ederim diye planlama yaptım tabi şartlar ne gösterir bilinmez bakalım
Şuan orijenden çok memnunum tüy sağlığı kilo gelişim çok iyi ilerliyor

Tolga_yay26

Virbac mamasını çok merak ediyorum bulunduğum ilde var ama uzakta yolum düşünce alacağım inş Orijen acana aynı firmaya ait üst segment premium mamadır kedi çok hareketli yada alan olarak sorununuz yoksa verilebilir yada mana gramı ayarlanarak yüksek bütçe istiyor ve Anne olan emziren kediler yada gebe kediler için mükemmel tercih olur cins ama hareketsiz kedilerde ırklarına uygun mamalar varsa verilmeli seveceklerdir