Tenya Sorunu?

duman2707

Kedilerimde ikinci kez tenya sorunu yaşıyorum üstelik aradan sadece 3 ay geçmişti
Bu akşam iç parazit haplarını zor da olsa verdim
Şüphem vardı ve netleşmiş oldu sık yattıkları yerleri temizleyeyim derken sarı küçük susam boyutunda birkaç tane tenya yumurtası buldum
Bir tane de kedimin kuyruğunda yakaladım
Yani iç parazitleri varmış bu netleşmiş oldu
Hiç belirti göstermiyor bunun sebebi nedir?
Ayrıca evdeki bi kedi nasıl bu kadar hızlı iç parazit kapıyor?
Acaba sokakta baktığım kedilerim bana sürtünüyor ardından onların kıllarından mı geçiyor ama bana bu olasılık çok uzak geliyor
Bir kedim açık terasa çok meraklı son zamanlarda oraya çıkar oldu ordan kuşlardan mı kapıyor?
Yoksa son ihtimal yedikleri mi ama gerçekten yediklerine de fazlasıyla dikkat ediyorum
Yaş mama zaten Schesir
Kuru mama orijen
Birde evde yaş mama hazırlıyoruz o da zaten tavuğu falan tam pişmiş oluyor
Anlam veremedim gerçekten
Neyse şimdi iç parazitlerini verdim sizce yarın nasıl bi temizlik yapmalıyım?

30 CEVAP

lwb

@kedibabası

şöyle söyleyeyim, bu bir iç parazit rutin değil, yani her sene yaptırdığınız hap değil, kedide parazit sorunu var ve TEDAVİ görmesi lazım, parazit sorunları “normal” rutin verilen haplarla çözülmez, kliniğe gidilir şikayetinizi söylersiniz, hekim kaka örneği alır paraziti inceler ve size tedavi/ilaç verir, bu tedavide de haplar “genelde” her hafta bir defa olcak şekilde belirli bir süre uygulanır ki parazit döngüsü kırılsın. siz rutin aşılamadan bahsediyorsunuz, ben ise bir TEDAVİDEN, farklı şeyleri konuşuyoruz.

aslihan_e

Her kediye aynı gözle bakan sizsiniz, benim de sokakta parıl parıl gezen çok sağlıklı dediğiniz ama paraziti olduğundan emin olduğum kediler var, evimde 9 kedi var, 9'unda da sürekli parazit oluyor, ben sürekli gözlemlerim kedilerimi, kedilerde parazit çok sık olur ancak her kedi aynı olmadığı için bazıları yemeden içmeden kesilmez veya acıyı saklama konusunda daha başarılıdır. Bazıları da parazit yüzünden kanlı ishal olur bağırsakları yara içinde kalır, benim kaç kedim ölümden döndü iki üç ay parazit ilacını ihmal ettiğim zamanlarda. Ne demek istediğinizi anlamadım, siz bazı kediler sağlıklı olur parazitleri olmaz diyorsunuz herhalde. Öyle bir dünya yok. Virüsleri bakterileri yok sayamazsak parazitleri de yok sayamayız. Kediniz uzun yaşasın istiyorsanız parazitlerle kaderine terk etmezsiniz. Bu ilaçları insanlar da kullanıyor, hızlıca vücuttan atılıyorlar. Pire damlası deseniz her zaman söylerim zehirdir diye ama uzman doktorlar söylüyor iç parazit ilacının riski olmadığını. Bir şekilde kediniz kiste neden olan parazit kaparsa, ilaç vermiyorsanız siz de kist hidatik riski altında olursunuz. Poposunda yumurta görmüş ne yapacak boş mu verecek? Tedavisinin yapılması gerekiyor. Biz durduk yere kediye her hafta ilaç yutturun demiyoruz, paraziti varsa yutturulur diyoruz. Onun dışında ben önlem amaçlı 2 ay arayla yutturuyorum ve iç parazit görürsem ikinci üçüncü dozu da veririm.

Ahudr

Yalniz suan burada yazanlarin hicbirinde susamsi taneler olmamis anladigim kadariyla sadece parazitten bahsediliyor bu parazit degil farkli bir sey ve 3 gun ustuste 1 hafta sonra tekrar parazit hapi icilmedigi surece bu susamsi zimbirtilar gitmiyor yasamis biri olarak anlatiyorum bunu ben veteriner bunu soylediginde farkli veterinerlere de danismistim hepsi farkli uygulama anlatti iste 3 hafta haftada 1 vs dediler genelde ama o sekilde yaptigimda bitmedi tekrar cikti.Baktim olmayacak ilac firmasiyla gorusup onayi alinca diger veterinerin dedigi gibi ustuste icirdim ve anca oyle kurtuldum.Yani bu her ay duzenli parazit ilaci verilen bir kediye bile gecebiliyor tasiyici temasi ile cunku parazit degil

duman2707

Açık terasa çıkmayı bi süre yasaklayacağım
O esnada da dip köşe bi temizlik yaparız
Şimdi anca siliyorum yazın olsa hortumla yıkansa bile anında kurur ama bu mevsimde işte yapılacak temizlikte sınırlı oluyor
Zaten ıslaksa da çıkmıyor
Şöyle ki ben veterinerime danıştım ve o susamsı şeyin de resmini gösterdim tenya kaynaklı olduğunu söyledi işte o hapı verdi 4 kilograma bir adet olmak üzere vermemi söyledi
Bende verdim bu sabah hiç poposunda yoktu ama yataklarında yine buldum bir iki tane o susamlardan
Sürekli böyle takip edeceğim olmadı tekrar rastlarsam kliniğe götürürüm ve detaylı bi kontrolden geçerler
Hapın adını şu an hatırlamıyorum

duman2707

Kuş pisliği olabilir evet çünkü iki kedim var sarı kedim asla çıkmıyor fakat duman illa her gün çıkıyor ve çokta sakin bi kedi oturup etrafı izliyor hiç öyle atlayayım kaçayım halleri de yok bende alıştı diye çıkarıyordum
Geçen gün kuş pisliği gördü yanına gitti kokladı ben hemen uzaklaştırdım tabi
Ama kuş pisliği haricinde elbette biz yokken oraya kuşlarda iniyordur sonuçta üstü açık bi yer
Ve o susamsı şeyi de duman da bulunca direkt aklıma terastan olabileceği geldi benimde
Mesela sarı kedimde(lokumda)hala yok ama sürekli iç içeler geçmiştir illa diye haptan ona da verdim zaten ikiside 4 kilo civarılar

Emirrckr

İşte ha sokak,bahçe ha açık teras.
Çok bir fark yok.
Temizliğe ve aşılara dikkat etmeniz lazım sizin.
Yazın da mesela kuşlar yüzünden dış parazit tehditi altında olacaksınız ekstra bir şekilde.

duman2707

Teşekkürler @Ahudr
Dikkate alacağım

kedibabasi66

O susam olayını biz kedimizde de yaşadık. Sadece yarım Caniverm hap yeterli oldu. 1 yıl boyunca birdaha ne susam ne parazit hiçbir şey görmedik. Veterinerde sizin gibi her gün hap yutacak diye şartlar sunmuyor. Veterinere söyledim şimdi "onlar kafayı yemiş" yarım verdikten sonra 3 hafta geçmeden yeni hap verilmez diyor.

lwb

@kedibabası

Yazmiyim yazmiyim diyorum da siz gerçekten soruyu ve verilen cevapları okumuyorsunuz sanırım. Soru da belli ki kedi bu döngüyü kıramıyor ve inatçı kısır bir döngüye girmişler.Bu gibi durumlarda ne kafaya göre hap kullanılır ne de rutin kafaya göre düzenlenir. Veteriner HEKİM sorudaki gibi inatçı ve geçmeyen vakalarda parazitin türüne karar verdikten sonra belli bir rutin/rota oluşturur. Siz hiç bu gibi inatçı ve kısır döngüye giren bir parazit sıkıntısıyla karşılaşmadınız sanırım -ki karşılaşmayın da, ondan bize karşı böyle konuşuyorsunuz. Bu gibi vakalarda parazit DÖNGÜSÜNÜN kırılması lazım. Hekiminizin meslektaşlarına “kafayı yemişler” demesi da ayrı bir konu tabi. Çünkü biz buraya hekim tecrübeleriyle yorum yazıyoruz, kafamıza göre değil.

kedibabasi66

lwb
Petlerini ekle bı bakalım
Ayrıca duvarında niye hiç soru yok senin ? Herşeyi bildiğin için mi

lwb

@kedibabası

ya gerçekten nelerle uğraşıyorsunuz, profilime de yorum yazmışsınız.ben burada oldukça eski bir üyeyim, kedilerimi eklediğim ve fotoğraflarını koyduğum zaman da oldu, eski forumları bulabilirseniz altında cevaplarımı da görebilirsiniz.sorularımı petlebiye ulaşarak kaldırttım çünkü uzun bir süredir burayı sadece alışveriş için kullandım, son bir kaç gündür de forumlara göz gezdirdim. değişik valla.

kedibabasi66

Çok saygıdeğer lwb
Soruları neden kaldırttınız ?
acaba neden pişmanlık yaşadınız diye sorsak?
Sorularınız arasında kedilere hergün parazit hapı vermek gibi saçma şeyler var mıydı?

lwb

@kedibabası

siz anlamıyorsunuz sanırım, ben çok sık aşılamaya karşıt bir insanım. altını çizerek söylüyorum aşılamaya değil, ÇOK SIK aşılatmaya karşıt bir insanım. niteki parazit aşısı dediğimiz şey hayvana verdiğimiz bir zehirdir. çok sık aşılatma hayvanların sağlığıyla oynar, ki bu ayrı bir konu başlığı. ama parazit sorunu yaşayan hayvanlar bir TEDAVİ sürecine girerler. grip olduklarında bir kaç gün ard arda antibiyotik kullanmak gibi düşünün bu durumu. parazit döngüsü kırılsın diye bin kez yazdım hekim kontrolü altında hekim ne derse o şekil uygulanır parazit hapları bu TEDAVİ sürecinde. bakın her zaman yaptırılan bir kaç ayda bir yapılan parazit aşılarından bahsetmiyorum ben hekim kontrolünde yapılan bir tedaviden bahsediyorum. buna hekim karar verir. benim gittiğim hekim ki kendisine yıllardır giderim hiç bir zaman da mağdur etmemiştir kimseyi, paylaştığım tecrübedeki gibi sokaktan sahiplendiğim parazit sorunu yaşayan kedime bu şekil bir tedavi uyguladı ve başarılı bir sonuç da aldık. ben kendi tecrübemi paylaştım, gidin şu hapı alın şu kadar gün verin de demedim. kaka testi yapılması gerektiğini söyledim ve hekim ne derse onun uygulanması gerektiğini söyledim. bu kadar uzun yazmamın sebebi insanı zan altında bırakmanız sanki ben ilaç ismi önerip kendi kafama göre yorum yazmışım gibi.
bu arada hiç bir pişmanlık da yaşamadım ne alaka anlamadım? :D

kedibabasi66

lwb bak ben sana kafayı falan takmış değilim. Sadece hergun hap verme konusuna karşıyım ki onuda ne maksatla söylediğini son yorumunla anladım. Şimdi sen de beni anlayacaksın;
Çok sık aşılatmama konusunda da hemfikiriz. Kedisine sadece suyuna üç damla elma sirkesi damlatarak parazit sorunu yaşamayan insanlarla da tanıştım. Senin burda bana yazdığın karşıt görüşten faydalanarak bana laf sokmaya çalışan birkaç kişi var bilmem dikkatini çekti mi? Yani senden cesaret aldılar. Zamanında şikayet ederek hesabımın kapanmasına sebep olan bir tayfa var burda. Bu zaman içinde çok sayıda kediyi tedavi ettirdim hemen hepsinin hayata tutunmasını sağladım. Sadece bir tanesini kaybettik onada köpek sürüsü saldırdığı için. Demem o ki burda çok sayıda kedi kaybetmiş kişiler gelip burda bize akıl vermeye çalışıyor. Kusma kanlı ishal sorularıyla dolu burası. Hiç uslanmıyorlar. Köşelerine de çekilmiyorlar. Son olarak aşılama ile kediler zarar görüyor doğru fakat haplarda aynı şekilde bağışıklığı düşürüyor. Günlük 50-100 Gr mama yiyen canlıya hergun 1 gr hap vermek bile çok fazla bunu iyi analiz etmelisiniz. Bilim akılla uyuşmak zorundadır.

Ahudr

Kedi babası şimdi veteriner var birde veterinercik var siz muhtemelen bu veterinerciklere denk gelmissiniz.Kafayı yemis dedigi insanlar ilaci üretenler oluyor bizzat ilacı üreten kişi bu tedaviyi onaylıyor ama sizin veterinercik bunu onaylamiyorsa bence siz onu degistirin önce.Eğer yarım canivern hap bile bunu gecirdiginizi dusunuyorsaniz ya gördügünüz şeyler susamsılar degildi yada gordugunuz susamsilar gercekten susamdi kedinizden dökülen parazit çeşiti değildi.Aksi şekilde bu süreci bu kadar kolay atlatamazdınız umarim başınıza gelmez çünkü size tedavi öneren veterinercik yüzünden uzun bir süre bununla uğrasırsınız.