Kedim Kum Yiyo

Merhaba arkadaşlar kedim 4 aylık bi kaç kez kum yerken gördüm kızmadan uyardım ilgisini dağıtarak tuvaletten çıkardım ama sebebini çok merak ediyorum. Halının ipleriyle falan da oynarken kopan olursa onlarida yutuyo biz müdahale edene kadar. Çok oyuncu öyle stresli falan da bi kedi degil aslında sizce sebebi nedir

5 CEVAP

ssedef28

halının ipleriyle oynarken kopanı avcılık içgüdüsüyle yiyordur benim kedim de tüylü oyuncaklarla fareyle oltayla vs oynatırken ağzıyla kopardığı parçaları yutar bazen ağzından ben alırım

Oglumfrodo

Kum yemesi büyük ihtimalle vitamin eksikliğinden dolayıdır. Bir multivitamin tableti ya da macun şeklinde olanları alıp kullanmanızı öneririm. Eğer vitamin eksikliği yok diyorsanız pika sendromuda olabilir. O da psikoljik, açıkçası onun çaresini ben de bilmiyorum. Benim kedimde 4 aydır kum yiyor düzenli. Şu an vetexpert markasının vetaminex tabletini dün itibariyle kullanmaya başladık. Veterinerimize danışarak. Siz de veterinerinize sorabilirsiniz ya da direkt bir vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

kedibabasi66

Arkadaşlar ikinize de söylüyorum. Lütfen beni dinleyin;
Kum yeme normal birşey değil. Kedileriniz ataksi geçiriyor.
Göz kaybı, kum yeme, yalpalayıp düşme, kanepeye çıkamamak, en sonunda idrarı ortalığa yapma, hafıza kaybı oluyor. Sokaktaki bir canı kaybettik. Siz kaybetmeyin. Fip Corona diyorlar ama alakası yok. Eğer öyle olsaydı, Beraber yeyip içtiği diğer kedilere de çoktan bulaşmış olacaktı. 1 yıla yakın oldu diğer kedilerin hepsi sağlıklı. Googlea "kedilerde Ataksi" yazarsanız Veteriner Hekim Tuğba Dağdelen'in makalesini okuyabilirsiniz.

ssedef28

eğer her zamankinden farklı bir kum koyduysanız ilk seferde kumun tadına bakabilir benim kedim de farklı bi kuma geçtiğimizde değiştirdikten sonra gidip tadına bakar ama ondan sonra yemez yani tadına bakar dediğim de ağzına alır sonra çıkarır gidip mama yer gibi kum yemez bahsettiğim gibi tek seferlikse normal olduğunu düşünüyorum kesinlikle emin değilim kendi kedimde gözlemlediğim bu şekilde. sürekli gidip kum yemesi normal değil tabi ki

Emirrckr

Kum yeme bebek kedilerin kumla ilk tanıştığı zamanlarda normal kabul edilir ama onun dışında hiçbir dönemde kabul edilir bir davranış değil.
Anca arkadaşın dediği gibi yeni döktüğünüz bir kumsa.
Ama o da öyle günlerce sürmez zaten.
Kum yeme,genellikle vücuttaki bir eksiklik kaynaklı olduğu söylenir,bir hekim kontrolünden geçse iyi olur.