Kedim Mama Kabından Korkuyor(Lütfen Yardımcı Olur Musunuz)

Melisakirez

Arkadaşlar sürekli buraya yazıyorum ama çözüm asla bulamıyorum kedimde gingivit var 1 senedir. son 2 aydır mama kabından mama yemeye korkuyor asla yemiyor elden yiyor. Yaş mamayı yiyor kabından ama kuru mamayı asla.Eskiden böyle sorun yoktu bir gün mama yerken canı acıdığı için çığlık attı ve mama kabıyla vedalaştık. Her çeşit mama kabı aldım ama yok asla yemiyor. Veterinere söylediğimde buna yapıcak bişey yok kendi aranızda diyor ama 1 gün boyunca elimde vermedim aç kalsın yesin diye ona rağmen yemiyor başıma gelip beni daralıyor elimden vermem için. Lütfen çözüm yolu bulan varsa yazabilir mi ilerde çalışmaya başlarsam evde tek kalırsa naparım ben

11 CEVAP

Slammed

yattığı alanda yemek vermeyı denedınız mı? evinin içi demişsiniz oraya koydunuzmu

ssedef28

aldığınız farklı mama kaplarına mamayı evin farklı bölgelerine koyun her odaya bi tane mesela öyle deneyin ama elinizle besleme yapmayın o gün aç kalsın. 2 aydır elinizle besliyorsanız alışmıştır artık vicdan yapmayın açlıktan ölmez 1-2 günde

Mama kapları genelde tas şeklinde oluyor ya düz bir şeyde vermeyi denediniz mi hiç?

Ahudr

Bir kagit tabak uzerine veya bez uzerine koysaniz yinede yemiyor mu

Melisakirez

Bezden yiyor ya da peçeteden ama orda dururken kendi gidip yemiyor. Evine saklanıyor ben peçeteyi önüne koyuyorum öyle yiyor. Her şeyi benden bekliyor kısaca bide saklanıyor mutlaka :(

Melisakirez

Evet orda da vermeyi denedim orda yiyor ama benim vermemle tabak bütün gün evinde dursun gidip yemiyor o tabağı geri alıyorum tekrardan koyuyorum vermeye çalışıyorum evine saklanıyor anında ve yiyor orda sonra. Ama yerken çığlık atarsa canı acıyıp onuda yarım bırakıyor ve asla bidaha evde de yemek istemiyor. Teşekkür ederim arkadaşlar cevaplarınız için dediklerinizi dikkate alıp deniycem

ssedef28

dişlerinde ya da ağzında bi problem mi var ki mama yerken çığlık atıyor önce canının neden acıdığının sebebini bulun bence

Melisakirez

Farkındaysanız ilk soruyu yazdığımda kedimde 1 senedir gingivit olduğunu ve sürekli tedavi olduğunu söylemişim

Melisakirez

gamzebekiroglu Evet denedim dediğim gibi her türlü mama kapları aldım yeni aklınıza gelen hepsinden ama buna çözüm maalesef bulamıyorum sanırım psikolojik oldu biraz. Çünkü 1 senedir hastalığından dolayı çok ağır tedaviler oldu bunaldı ve sıkıldı şimdide bu şekilde tepki veriyor olmalı veteriner çözüm yolu üretse buraya yazmam asla ama o da bişey diyemiyor :(

ssedef28

kaçırmışım kusura bakmayın:(( kuru mamasını küçük taneli bi markadan tercih etseniz çiğnemeden rahatça yutabileceği şekilde mesela. benim kedim daha önce kullandığım bir mamayı çiğnemeden yutuyordu sindirirken sorun olabileceğini gördüğüm için değiştirmiştim eğer bi sorun yaşamazsanız devam edersiniz

Melisakirez

Rahatsızlığı çok kronik ve ihmale gelmeyen bir rahatsızlık olduğu için en iyi mamayı kullanıyoruz şuan virbac markasını. Aslında çok büyük taneli değil küçük taneli ama dediğim gibi eskiden de gingiviti olduğu halde kıra kıra yerdi mamasını hatta ben korkardım canı acırsa diye ama bu sorun birden oluşt bizde :(( psikolojik olarak aç bırakmayı deniyorum bu sefer mama vermediğim için etrafta eşyaları yere düşürmeye başlıyor beni darlıyor veriyim diye. Garip bir döngüdeyiz umarım kısa zamanda çözülür:( çok sağolun sizde :)