Kedim Bir Gün Boyunca 7 Defa Kustu Vtrinere Götürdüm 5 Tane İğne Vurdu Ondan Sonra Su İçti Ama Mama

Maviaslan

  • kedim bir günde yedi defa kustu ne mama ne de su içti bir gün boyunca veterinere götürdüm 5 tane iğne vurdu biraz kendine geldi az aralıklarla su verdim baya içiyor ama halende mama yemiyordu bu iki gündür sadece çok az yemeye basladı ne yapmalıyım

14 CEVAP

aslihan_e

Veteriner ne teşhis koydu? İç parazit yüzünden mi yoksa viral enfeksiyon mu kapmış? Veya zehirlenme falan mı?

aslihan_e

Kendiniz yedireceksiniz, şırınga ile veya yumuşak gıdaları boğazına itip yutturarak. Hastaysa yemek istemeyebilir, siz yedirdikçe toparlar.

Maviaslan

Zehirlenmiş dedi ve aşılarını sordu iç ve dış parazit aşıları yapılmış dışarda ki kedilerden hastalıkta kapmış olabilir dedi ama kedim çok fazla dışarıya çıkan bir kedi değil ama bizim balkona gelen bı hasta kedi var ondan şüphelendim ama sarı kusuyordu sonrasından da köpük kustu zehirlenmiş dedi ona bu iğneler iyi gelmezse hayvan Hastanesi'ne yonlendirecegini söyledi ama iğneden sonra baya bı toparladı bı kere daha göturecem ama iğne mi yaptırsam ya da hemen hayvan Hastanesi'ne mi götürsem bilemedim baya sıvı kaybetmiş şuan su içiyor ama çok az mama yiyor her geçen gün daha fazla yemeye başlıyor bugün kuru mama vermeye çalıştım onu çiğniyecek kuvveti olmadığını farkettim

Maviaslan

Çok sıvı kaybettigi için sürekli suyu önüne götürüyorum oda içiyor baya bu durum toparlar mı peki

Maviaslan

Çok sıvı kaybettigi için sürekli suyu önüne götürüyorum oda içiyor baya bu durum toparlar mı peki

aslihan_e

Zehirlenme ise toparlar, geçmişte kedilerim çok ağır şekilde zehirlendi, can çekişme noktasında bulmuştum ama kurtuldular, sizinki de düzelir diye düşünüyorum. Enfeksiyon ise artık hiç kusmuyorsa pek tehlike yoktur, karma aşıları da tamsa çok korkmaya gerek yok şimdilik. Genelde ishal hayvanlar çok su içmek ister, ishal mi? Köpük kusma illa ki zehirlenme göstermez, kediler mideleri boş olduğunda enfeksiyon veya parazit nedenli kusarlarsa köpük kusabilirler. Zehirlenme varsa salya akımı olur daha çok. İğneyi neye göre yaptıracaksınız? Zehirlenme ise tekrar aynı iğne yapılmaz, enfeksiyon varsa antibiyotik gerekli görülebilir. O nedenle tekrar iğne yapılmaz diye düşünüyorum. Şimdilik gözlemleyin bence, kusma olursa veya kanlı ishal, acilen götürün.

Maviaslan

Yok kaç gündür ne kusma ne ishal hiçbir şey yok ve yavaş yavaş daha fazla yemek yemeye başlıyor

Maviaslan

İshal önceden de yoktu sadece kusma vardı

Maviaslan

Ve son bı şey daha sormak istiyorum fazlasıyla tüy dökmeye başladı ve ayak parmağında derisinin kalktığını gördüm bu durum hastalıktan mı kaynaklanıyor yoksa bı yere mi carpmistir bi ayagida incinmis şişmiş

naz96

Ben de kedim yemek yemeği, su içmeyi, tuvalete gitmeyi bırakınca götürdüm doktora ölü balık gibiydi enfeksiyon kapmış diyip antibiyotik yazdı ağrı kesici iğne vurdu ama geçmedi asla etki etmedi. Bazı doktorları ne yazık ki yanlış teşhis koyuyor. 1 hafta hiç yemek yemedi diyorum şeffaf kusuyor diyorum umrunda değil. İşin özü kan tahlili şart. Denemeye yanılma yöntemiyle hem hayvanı bir sürü yanlış ilaca maruz bırakıyorlar hem de yine doğru teşhis için kaç kez götürüyorsun ama tahlille direk çıkar ne olduğu ben doktora güvendiğime pişman oldum. Çok geçmiş olsun. Derisi kalkan yeri kırmızı mı? Benimkin de mantar çıktı da belki öyle bi şey olabilir. Doktorlar mantarsa eğer ışıkla bakıyorlar yeşil renk görürlerse mantar diyorlar ona da baksınlar.

kedibabasi66

Benim kedimde sokaktayken 3 gün yemeden içmeden kesilmişti. Yoğurt verdim ertesi gün iştahı açıldı deli gibi mama yedi. Sebebi bozuk yaş mama yemesi. Sizinki de öyle olabilir. Ağız içini kontrol etme imkânınız varsa bir bakın. Tavuk kemiği falan saplanma vakaları da oluyor. Veterinerler ağız içine bakmayı ihmal edebiliyor.

Busepz

Yapmanız gereken tek şey donanımlı bir veteriner bulup tahlil ile ilerlemek. Ezbere tedaviyle hayvana gereksiz ve yanlış ilaç verilmemeli

Maviaslan

Benim kedim ignelerden sonra baya bı toparladı şuan mamasını da yiyor suyunuda iciyor tuvaletini de yapıyor sadece halen biraz halsiz götürdüğüm veteriner de zaten iğnelerin etkili olmama durumunda hayvan Hastanesi'ne yönlendirecegini söyledi ama baya iyi geldi şuan ayağını incitmiş galiba bı ayagida eti gözüküyor yara gibi ama bı şey daha kaslarinın üstünde fazlasıyla tüy dökülmüş ve kızarık gibi ona anlam veremedim ama galiba en büyük sıkıntıları atlatık gibi

Maviaslan

Hayvan hastanesini de aradım iğnelerden sonra toparlamışsa aynı yere götürmemi söyledi eğer bı daha kusarsa getirin kan testi yaparız dedi